Cojocaru Andrei

Modificare instalație electrica

10 postări în acest subiect de discuţie despre Modificare instalație electrica

Modificare instalație electrica

Cojocaru Andrei

Buna ziua dragi colegi,

Din lipsa de activitate la birou azi m-am gândit sa fac ceva modificari la rulota, mai precis instalația electrica.

Va atașez o schema făcuta putin în graba... aștept sfaturi ma apuc de meșterit sau risc sa dau foc la rulota. 

 

modificare intalatie electrica.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sandu Silviu

Salut. Nu lega in paralel sursa de 12v cu panoul fotovoltaic. In coditii foarte bune de soare ai tensiuni mult mai mari din panouri. pentru asta este regulatorul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Cojocaru Andrei !

 

Si eu sunt curios de ceea ce spun cei mai avizati in domeniul electronicii.

 

Ce pot eu sa comentez vizavi de noua schema:

- monteaza un comutator dublu la intrarea in regulator - cand ai energie de la panou sa nu ai curent de la transformator si viceversa;

- daca transformatorul scoate doar 12 V (asa scoate al meu) si nu 13, 8 V, nu stiu daca iti va incarca ceva in baterie si nu vad rostul unei astfel de conexiuni;

- in acest caz (12 V la iesirea din transformator) ai nevoie de un alimentator special de la 220 V (cum sunt cele de la Lidl si Kaufland) pentru a incarca bateria.

 

Eu as folosi prima schema, cu mentiunea ca as pune comutator dublu la intrarea de 12 V in panoul cu sigurante pentru a avea alternativ curent ba de la baterie, ba de la transformator.

 

PS: din schema noua as pastra iesirea de la regulator daca consumatorii tai nu depasesc valoarea maxima admisa de regulator (cuprinsa, de regula, intre 10 si 15 A). Ai avantajul ca daca scade tensiunea de la baterie sub pragul de descarcare, ti-o protejeaza. Daca consumatorii depasesc valoarea maxima scoasa de regulator, poti insera un releu obisnuit de 12 V. Dezavantajul va fi ca vei avea un consum constant, infim dar se aduna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am incercat si eu acum cca doi ani o schema de automatizare, conceputa de mine, care a mers. Am montat-o in locul celei originale ale rulotei sa vad daca functioneaza si a mers. Dupa doua luni am dat-o jos, ca erau doua automatizari care faceau acelasi lucru.   Nu e trecut regulatorul, care la mine era prins pe panou si care trebuie inserat dupa panou.  Ideea de baza era sa pot alimenta acumulatorul sau consumatorii rulotei prin orice metoda, fara a se intalni diferite tensiuni in circuit. Am folosit contactori, de la alte automatizari, dar cu relee e mai ok si ocupa spatiu mai putin. Am postat pe undeva pe forum "automatizare rulota" sau ceva in genul.  Se poate simplifica, in functie de cerinte.

 

 

5cd1844f28d69_Schemarulota2.png.f5857c85fe555fd0db913f256e9bd832.png

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai K

Salut Andrei.

 

Poti sa faci asa:

Din 220v folosesti un redresor (in comutatie, Meanwell sau Samlex, astea le recomand) care-l conectezi direct la acumulator.

Redresorul atunci cand nu mai incarca tine acumulatorul in float (~13.6-13.8v) si poate sa alimenteze si consumatorii (se comporta ca o sursa normala).

Panoul fotovoltaic il treci obligatoriu prin regulator si regulatorul il legi la acumulator.

Din acumulator iesi spre consumatori prin sigurante!!

 

Cablurile intre regulator/redresor/panou sigurante cat mai scurte posibil!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Daca nu iti iese te pot ajuta cu toata instalatia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Anghel

Bună seara!

 

Îmi cer scuze, deoarece deviez de la subiect. 

 

Am o rulota dethleffs din 1998 care are o instalație electrica super simpla. (Conform pozei). 

 

Aș vrea să adaug pentru inceput:

 

-o baterie "pentru a putea sta ofcamping pentru care voi pune un întrerupător si un indicator incarcare baterie. 

 

Iar pe viitor voi..... atasa un sistem fotovoltaic. 

 

Ma poate ajuta cineva cu o schemă?

 

Aici, sau pe WhatsApp la numarul 0746204447

IMG20220421205134.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Magellan

Salut

Aproape aceeasi instalatie o am si eu. Am citit  cam tot de pe forumul asta, dar inca nu sunt dumirit  ce fel de sursa imi trebuie{transformator}, ce fel de cabluri intre baterie si transformator, unde pun sigurante si de cat, relee. Eu initial vreau sa o fac partial off camping, in sensul ca o sa merg o perioada doar pe o baterie auto, nu imi permit momentan un panou.

Pe rulota am asa: pe priza auto nu imi merge nimic in interior, priza rulota 13 pini, masina la fel montata de mine, dar fara alimentare in mers frigider sau incarcare baterie; 

alimentare externa 220 am toate luminile din rulota +exterior, pompele de apa {2}, trumaventul, probabil frigiderul-nu am nici un bec pe el sa stiu daca lucreaza sau nu;

am facut proba cu o baterie auto legata la iesirile transformatorului si imi merge lumina de la baie si pompele apa. Inca nu am gasit cablul de la lumina bucatarie, dar dau eu de el, probabil frigiderul.

Am gasit diferite reglete cu cabluri , e un amalgam acolo si as dori sa le organizez mai bine si sa fie mai sigure.

Nu vreau ceva complicat: un invertor sa pot folosi trumavent cand dau drumul la caldura, in laptop, ceva incarcatoare de telefon si de acumulatori diversi, vreau sa montez cateva benzi de led prin inauntru si pe afara, cumva pregatita si pentru panou cand va veni momentul. Mai vreau sa pot incarca bateria  cand merg in campinguri.

In mare cam stiu ce ar trebuii, dar as mai dorii sfaturi despre ce anume folositi voi si daca sau dovedit bune in timp, ceva scheme si pentru novici , etc.

Haideti sa mai reinviem topicurile astea, lumea isi tot cumpara rulote si autorulote, nevoie de informatii este tot timpul.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Magellan

Sursa ce o am este asta

IMG_20220918_144151.jpg

IMG_20220918_144246.jpg

IMG_20220922_201205.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Magellan

Va întreb dacă o sursa de calculator este bună, precum aceasta.

IMG_20221006_145339.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.