Popescu Ionut

Cu pisica in rulota

9 postări în acest subiect de discuţie despre Cu pisica in rulota

Cu pisica in rulota

Popescu Ionut

Buna ziua.

Se apropie concediul. Din toamna avem o pisica, pe care vrem sa o luom cu noi in concediu cu rulota. Momentan la transportat cu masina sta linistita in cusca ei. Ce vom face cu ea in concediu la vara cand nu vom fi pe langa rulota, fiind plecati in drumetie? Este exclus sa o lasam inchisa in rulota.

S-a lovit cineva de astfel de probleme? Pot gasi sfaturi pe undeva?

Multumesc de ajutor.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut,  @Popescu Ionut !

Daca este exclus s-o lasati in rulota, atunci raspunsul logic este s-o luati cu voi! :)

1. De ce nu o lasati libera prin rulota daca: trapele (in functie de model) lasate in pozitie intredeschisa astfel incat sa nu intre apa in caz ca ploua intre timp; ferestrele lasate si ele cu inchizatorile pe pozitia intermediara (cea in care fereastra este intredeschisa); rulota pusa la umbra. Astfel va fi asigurat un curent de aer in rulota, iar temperatura nu va creste foarte mult peste cea de afara. Bineinteles, daca la locul de campare aveti vreunu vecin amabil si sedentar in grija caruia sa lasati rulota. De asemenea, este de la sine inteles ca pisica va avea la dispozitie litiera, apa si mancare neperisabila. OK, toate astea daca pisica este cuminte si nu face dezastru! Sau nu va pasa daca face dezastru! :)

2. Daca trebuie sa inchideti complet rulota din cauza hotilor, atunci temperatura va creste foarte mult in interior (vezi si topicul meu unde am comentat vizavi de un test despre temeperaturi), iar pisica va suferi de cald, in cel mai bun caz... In aceste conditii, va trebui s-o luati cu voi. Daca sunteti la mare, cam complicat cu pisica la plaja... Pentru munte, exista niste rucsaci speciali pentru a cara animale mici.

Sunt prea putine detalii pe care le-ai dat, asa ca o discutie in amanunt nu pot face. Exista cateva solutii: custi de transport, custi temporare (mai mari decat cele de transport, dar suficiente pentru un confort minim), lesa.

Mentionez ca nu vorbesc in necunostinta de cauza, detin un mic patruped cu urechi (nu foarte lungi) si cu care am facut mii de km! Acesta beneficiaza de cusca de transport, cusca de concediu si lesa. Acasa are vila cu etaj! :)

• Like 1

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Buna Ionut

Eu am fost cu motanul de cateva ori cu rulota la padure si la pescuit dar nu am plecat de langa rulota. S-a plimbat pa langa rulota a fost noaptea prin copaci dar a venit singur la rulota.

Link către postare
Popescu Ionut

Revin cu cateva detalii, despre noi si despre pisica.

Este o pisica de sub un an, face anul in vara, este cuminte, nu este distrugatoare, am lasat-o si 5 zile acasa singura si nu s-a cunoscut ca avem pisica in casa. Este foarte iubitoare si cand venim acasa chiar si dupa o zi se bucura si asteapta mangaierea de rigoare. Dupa mai multe zile cand ne intoarcem se bucura si mai mult si nu ne lasa sa dormim, vine si ne verifica sa fim acasa in pat.

Noi suntem niste firi foarte active, facem drumetii multe si lipsim de la rulota cam toata ziua, este exclus sa o caram dupa noi pe traseu, fie de bicicleta fie pe jos.

Acum incercam sa o scoatem afara din apartament, putin cate putin, nu rea-i place afara si nu-i place multa lume in jurul ei.

Cand am mai plecat prin diverse locuri, unde am stat la casa, am luat pisica cu noi, cat era lume prin prejur statea pitita, cand ramaneam singuri isi facea aparitia si statea cu noi.

Mai mute amanunte nu stiu ce sa zic.

• Like 2

Link către postare
NRLaurentiu

@Popescu Ionut , daca parcati intr-un camping va trebui sa asezati rulota cat mai ferit de soare, langa cineva care poate trage un ochi spre rulota voastra cat sunteti plecati pentru a o pazi de curiosi. De asemenea,  sa lasati totul intredeschis pentru a-i fi bine pisicutei.

Daca veti campa in zone montane pustii, nu aveti incotro si o veti lasa in grija cuiva de acasa. Pisica (si orice animal) atrage curiozitatea ursului si aduce cu sine daune rulotei.

In alta ordine de idei, unde aveti parcata rulota cand nu sunteti plecati? La bloc, la cineva la curte, la o parcare dedicata?

Link către postare
Popescu Ionut
2 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

In alta ordine de idei, unde aveti parcata rulota cand nu sunteti plecati? La bloc, la cineva la curte, la o parcare dedicata?

Am o casa la tara langa Bucuresti, acolo tin rulota.

Link către postare
NRLaurentiu

Multumesc, asa este si in cazul meu. Credeam ca ai o alternativa mai apropiata.

Link către postare
Dascalu Marius

Eu am ani buni de cand merg cu pisica in concediu si nu am avut probleme. Ziua, cand suntem plecati la plaja, sta in rulota cu geamurile intredeschise si trapa deschisa. Binenteles are de mancare, apa si litiera pusa in rulota. Cand ne intoarcem lasam pisica in cortul rulotei, dar al nostru motan nu prea iese din rulota. Doarme non stop.

IMG_20180813_201856.jpg

Link către postare
Popescu Ionut

Noi, de cateva zile am inceput antrenamentele de scos pisica afara din casa.

In primele zile se opunea, nici nu vroia sa iasa din casa, dupa care nu se mai opune, iar ieri chiar a facut ceva mai multi pasi si nu se mai tragea sa intre in casa.

Pana la vara mai este timp si sunt convins ca vom avea rezultate cu rabdare.

5cb83f909f9b3_WhatsAppImage2019-04-17at17_57_57.thumb.jpeg.390ce9a33f666095051fdedb42164130.jpeg

• Like 1

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Daniel P
      de Daniel P
      Pentru ca pe 8 martie a.c. imi expira asigurarea RCA la rulota, a trebuit s-o reinnoiesc si cea mai ieftina polita pe RCA ieftin , site de pe care am comandat mereu pentru masina si rulota,  am platit pentru 12 luni, 148 lei la ASIROM...
      Aproape dublu fata de anul trecut cand am achitat pentru aceiasi rulota, MMA 1350 Kg,  in jur de 80 lei...
      De aceea am considerat util sa deschid acest topic si sa vedem care ar fi cele mai bune variante pentru polita RCA, dar si cele pe care ar trebui sa le evitam...
      Deasemenea, tot aici sa discutam si despre impozitul pe care trebuie sa-l achitam pentru rulotele noastre...

• Felician
      de Felician

Posesorii de drept ai rulotei (rude) s-au cam mutat "la Anglia" asa ca m-am gandit ca e pacat sa o las asa...in conservare.
      Asa ca initiez si eu prezentarea rulotei...chiar daca la "FISC" nu apare numele meu pe actele de proprietate.

Avantajul este clar: vedem cat de bine ne acomodam cu acest gen de campare si, cand vom simti ca este momentul, o sa cumparam una doar a noastra (sau poate chiar pe aceasta).

Imi place la aceasta rulota ca are cabina de dus amplasata separat fata de toaleta.

Weekendul trecut am reusit sa montez la automobil ansamblul bara-carlig si sper ca in timpul cel mai scurt sa rezolv si instalatia electrica cu tot cu modul.

Prima campare este din ce in ce mai aproape...undeva dupa 17.06.2019. Multumesc acestei comunitati pentru informatiile utile de care deja tin cont in planificarea acestei drumetii.
      Cam atat. Mai multe detalii și impresii voi avea după prima escapada.

P.S.: Cred ca at fi mai util daca la rubrica in care ne prezentam am putea sa adaugam si detaliile despre rulota, masina, familie...purcel. Integrarea informatiilor utilizatorului sub un singur topic ar avea sens in cadrul a ceea ce se cheama "comunitate". Oricum ar fi, decizia moderatorilor este cea mai buna!

Spor!

• Giuglea Petrica
      de Giuglea Petrica
      Buna seara.
      Am tot cautat pe forum, sfaturi pentru achiziția unui acumulator pentru rulota mea si nu am gasit ( sau nu m-am descurcat ).
      De 2 zile, sunt posesorul unei rulote ABI Award Spiritosa, din 2002. Am cumparat-o fără acumulator si as vrea sa stiu, ce fel de acumulator ar trebui sa-i cumpăr.
      Nu are panou solar dar are un ventilator in plafon ( nu stiu daca are importanta ), în rest sunt consumatorii normali.
      Multumesc.

• Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki

Dragi colegi, planurile mele de viitor ar fi cam acestea:
      am rulotă, dar mă interesează să cumpăr alta mai nouă (după  2004).
      Nu este o urgență, aș cumpăra-o pe loc dacă ar fi o ofertă extraordinară.
      Rulota trebuie să fie cam așa:
      1.            Să nu fie mai lată de 2, 10 m!
      2.            Să aibă cât mai puține geamuri posibil, fără geamuri pe panoul din față și din spate! Dacă va avea totuși geamuri..., toate geamurile să fie cu plase de țânțari, perdele și jaluzele atermice.
      3.            Să nu fie mai lungă de 6 - 7 m.
      4.            MMA 1000 - 1100 kg sau mult mai puțin,   cu mașina mea am voie să trag 1300 kg maxim.
      5.            Să aibă soba cu hornul/ evacuarea sub podeaua rulotei: o spărtură mai puțin în tavan, fără horn prin interior.
      6.            În interior, să aibă în mijloc o zonă de dormit cu paturi suprapuse, lângă geam.
      7.            Cele două canapele din față să aibă 2 m lungime. Altfel spus: să poți dormi întins, cu capul spre proțap, pe lungimea rulotei, nu pe lățime!!!!
      8.            Să aibă boiler pe gaz și 220 V, încălzire pe gaz și 220, cu trumavent pe 12 V.
      9.            Toaletă fixă, golire exterioară, CASETA SĂ NU FIE SCOASĂ PRIN CORT!!! Adică ușa de acces la rezervorul de la WC să fie pe exterior, nu prin cort.
      10.          Baterii monocomandă.
      11.          Frigider pe gaz ȘI 220.
      12.          Cârlig antibalans.
      13.          Să NU aibă chiuveta basculabilă deasupra toaletei!!!
      14.          Să fie cât mai înaltă față de sol.
      15.          Să aibă uși de vizitare: lateral stânga, dreapta, față/ spate.
      16.          Suport pt biciclete.
      17.          Interiorul să NU fie închis la culoare și/ sau din lemn masiv, interiorul să fie luminos.
      18.          Congelator mare.
      19.        Duș separat.

• Laurentiu Perjeru
      de Laurentiu Perjeru
      Salutare,  
           Ma chinui de vreo 3 luni de zile sa-mi iau si eu o jucarie din asta, o casa pe roti :). Si intr-un sfarsit am reusit sa-mi iau un Bailey Senator Oklahoma din 2002. 

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.