Angelo

Recomandare pentru montaj lampă solară !!!

9 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare pentru montaj lampă solară !!!

Recomandare pentru montaj lampă solară !!!

Angelo

Salutare prieteni!

Experiența zero în domeniu mă face să vă cer sfatul vouă, celor mai experimentați:

Am cumpărat cu un preț bun, de pe un site care-și făcea reclamă pe facebook, un set de lămpi solare de perete ( ca cea din foto )! Inițial au fost la 99 lei, dar le-am găsit cu 50 lei / set . Acum au dispărut de la vânzare cu site cu tot și de asta nu vă pot recomanda link. Aș vrea să prind câte una pe fiecare perete lateral și una spre fața rulotei, ca să se declanșeze senzorul în momentul când cineva ar umbla la compartimentul cu butelia rulotei! Rolul lămpilor ar fi să sperie eventualul hoț care ar vrea să-mi viziteze rulota, mai ales că o am parcată în parcarea de la bloc și de câteva zile iluminatul părcării face figuri stingându-se în fiecare seară pe la orele 23! Rugămintea mea ar fi să-mi recomandați un silicon bun pentru exterior, sau altă soluție, cu care să pot lipi aceste lămpi, eventual ar fi ok dacă le-aș pune și câte un holtșurub ( tot citesc prin diverse postări că nu e indicat să găuresc rulota ) ca să nu am surprize că zboară de la locul lor în mers să fac vre-un accident! Cred că ar tragic să-i proiectez altui participant la trafic o lampă în parbriz pe autostradă! Mulțumesc pentru timpul acordat!

 

14-Apr-19 1-45-58 AM.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Salut,  

Le poti lipi permanent cu Sikaflex 252, colegii lipesc pe acoperis suportii pt panourile solare cu el. 

Sau folosesti Sikaflex F 11, un etansant cu proprietati adezive si holzsuruburi. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare. Prima data ar trebui sa ne scri si dimensiunile lampi.  Parerea mea este  ca lampile nu o sa sperie hoti, o sa observi ca copi acolo o sa stea la vorba cand va fi intuneric sí singura sursa de lumina va fi de la rulota ta. Sí dupa cateva ore se va descarca bateria din lampa. In nici un caz nu recomand sa gauresti peretele rulotei. De ce nu pui un sistem de alarma?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 9 ore, Angelo a scris:

Acum au dispărut de la vânzare cu site cu tot și de asta nu vă pot recomanda link.

Va salut ....

 

.... le-am vazut (gasit) eu pe aceste site-uri :

A la pretul de 8, 99 $ /buc

B  la pretul de 15, 44$ / buc

C ... aici sunt mai multe oferte !

.... trei site-uri de unde se pot cumpara. :default_big_grin:

Dar, mai apar si din cand in cand pe la Lidl , trebuie urmarite ofertele. :) 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 3 ore, Fejer Antal a scris:

De ce nu pui un sistem de alarma?

Am încercat să caut o alarmă, dar aici la mine în satul cu 32 nume, Drobeta Turnu Severin, o firmă specializată mi-a cerut 1800 lei pentru o alarmă care mergea la 230 V, ceea ce nu pot avea în permanență la rulotă, că doar nu o să trag un fir din casă în parcare, mai ales că stau la etajul al treilea, ar zice vecinii că m-am zburat cu creierașii! Dacă ai vreo sugestie de alarmă m-ar ajuta un link. 

Partea ce vine lipită are cam 12.5 cm X 9.4 cm

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Satul cu 3 nume, scuze!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Ma gandeam la sisteme de alarma pentru masini. Astea functioneaza cu 12v.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

@Angelo nici eu nu te sfatuiesc sa montezi lampile alea pe rulota, mai ales pe lateral. Forma nu ajuta deloc, au suprafata mare de rezistenta la vant. Sunt unele dedicate cu forma aerodinamica pe ebay...

Legat de alarma, se gasesc deasemenea alarme sub forma de kit ce se alimenteaza la baterii. Nu cred ca e o avere sa le schimbi lunar. Cateva exemple aici

 

Spor :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 7 ore, Gabriel Schuster a scris:

Salut,  

Le poti lipi permanent cu Sikaflex 252, colegii lipesc pe acoperis suportii pt panourile solare cu el. 

Sau folosesti Sikaflex F 11, un etansant cu proprietati adezive si holzsuruburi. 

Mulțumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.