Ciprian I.

Autorulota integrata sau Alcov

5 postări în acest subiect de discuţie despre Autorulota integrata sau Alcov

Autorulota integrata sau Alcov

Ciprian I.

Salutare,

Intrebare ... care autorulota este mai indicata integrata sau alcov?

La ambele cel putin 4 locuri de dormit.

La integrata am gasit cu pat pe spate mare, baie cu cabina separata dush, si deasupra soferului mai este un pat mare, pt 2 copii care se lasa din tavan (manual) si gata.

Ma gandescm vit un picut mai mare la deplasare, se minimiseaza riscul de a lovi ceva fiind mai joasa, consum mai mic ... putin mai aerodinamica ....

ce pareri aveti +++++++      --------

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul Radulescu

Parerea mea = integrata.

Dar sunt mai scumpe decat cele similare cu alcov.

Si sunt un pic si mai putine la vanzare pe piata...dar daca ai gasit-o deja si ti-o permiti, atunci recomand integrala.

Bafta!

Din ce an e cea pe care ai gasit-o, si la ce bani?

Link către postare
Nelu Predonu

Ciprian, depinde de bugetul pe care doresti sa-l aloci.

Cam toate modelele de autorulote (integrata, semi-integrata, alkoven, chiar si van) pot dispune de 4 locuri de dormit.

Fiind insa vorba si de 2 copii, van-ul cred ca ar trebui exclus.

Eu, in locul tau as opta pentru semi-integrata. Aceasta are o aerodinamica mult mai buna fata de alkoven sau integrata.

Un alt lucru important in alegerea ta, tine de lungimea autorulotei. O vrei mai compacta (pana in 6 - 6, 3 m) sa nu ai probleme in parcarile obisnuite sau iti este indiferent acest aspect.

Daca dadeai si un buget disponibil, probabil, te puteam ajuta si cu ceva concret.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Valentin Busca

Salut !

Eu am facut saltul asta , de la camper (alcov ) la integrata . Dar am avut noroc ca am gasit Hymerul .

Pentru inceput si o prima experienta , eu as recomanda camperul .Singurul argument ar fi spatiul, mult mai generos.

Faptul ca sunteti 4 ( 2+2 ) trebuie sa iei in calcul ce faci in zilele ploioase , de iarna .......

Ca ai 2 zone de dormit distincte fara sa utilizezi spatiul mesei .Masa sa nu fie transformata in pat !

Apoi ca prima experienta este mai bun alcovul pt ca te tempereaza, datorita dimensiunilor .  

Ma refer la viteza de deplasare , esti mai prudent si te inveti ce ai de facut in caz de vint frontal sau cel mai urit lateral in rafale.

Apoi cind esti depasit de autocare sau tiruri. 

Nu neg calitatile tale de conducator auto dar o autorulota este altceva , comparativ cu autoturismul.

în urmă cu 2 ore, Nelu Predonu a scris:

Eu, in locul tau as opta pentru semi-integrata. Aceasta are o aerodinamica mult mai buna fata de alkoven sau integrata.

Un alt lucru important in alegerea ta, tine de lungimea autorulotei. O vrei mai compacta (pana in 6 - 6, 3 m) sa nu ai probleme in parcarile obisnuite sau iti este indiferent acest aspect.

Daca dadeai si un buget disponibil, probabil, te puteam ajuta si cu ceva concret.

Semi integrat cu 2 zone distincte de dormit cum gasesti la camper/integrat  gasesti greu !

3 luni am cautat si nu am gasit !

Doar noi la comanda speciala si costa.......

Acum cind scriu , mi-a aparut si un alt argument pt camper , este mai inalt, garda la sol este mai mare comparativ cu integratul.

Asadar mare atentie daca ai de gind sa mergi si offcamping .

IMG_6225.jpg

IMG_5057.jpg

IMG_2026.JPG

• Like 1

Link către postare
Viorel K

@Valentin BuscaCred ca tu, sub denumirea de camper, te referi de fapt la alcov.

Alcovul se zice ca e camper de incepatori. Probabil ca daca nu faci asa multi km, adica stai multe zile in cate un loc,  dezavantajul cu aerodinamica nu mai conteaza asa mult. In schimb daca circuli mult si mai esti si mai "naravas" de fel, poate nu e potrivit pentru tine. Atata doar sa ai si finante pentru semiintegrat/integrat. 

• Upvote 1

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Catalin Visan
      de Catalin Visan

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Lampa dreapta spate pentru rulote și autorulote Burstner după 2014.
      Condiție: produs original, nou, nemontat. 
      Echipată cu socluri și cu becuri. 
      Preț: 600 lei.

• Dragota Martian
      de Dragota Martian
      Cu aproximativ o lună în urmă, am început lucrările la acest proiect, pe care l-am plănuit de ceva timp.
      Am început cu degresarea suprafețelor după care am lipit cu silicon toate îmbinările dintre caroserie și structura de rezistență. Am continuat cu lipirea membranei bituminoase cu folie de aluminiu.
      Pentru izolare, în toată structura de rezistență (stâlpi) am folosit lână. La partea de jos, în praguri, am folosit tot lână, învelită în folie anticondens. Izolația tavanului am făcut-o cu polistiren de 3 cm și la pereți de 5 cm, totul, lipit cu silicon Sikaflex.
      La partea de jos, pardoseală, am pus două straturi de polistiren, primul cu folie de aluminiu de 6 mm, și al doilea de 3 cm. Peste tot polistirenul s-a folosit un strat de burete cu folie de aluminiu. Voi posta câteva poze din timpul lucrărilor..... Pe partea electrică nu mă prea pricep și de aceea aștept sfaturi /păreri din partea voastră. Vreau să folosesc 4 panouri monocristaline de 100w/bucata și 2 acumulatori (gel) de 200 Ah/buc. 

• Oana Hajos
      de Oana Hajos
      Salut.
      Suntem o familie cu 3 baieti si un catel.
      Aici gasiti aventurile noastre cu rulota prin Europa
    • Alin Opran
      de Alin Opran
      Am decis sa pun anuntul de vanzare al Sprinterului din dotare si aici in cazul in care ar dori cineva din Romania sa-l cumpere.
      Anuntul original este postat in Irlanda aici. Sa ma scuze admin ca am pus link catre site dar e extern nu din Ro . Daca nu e voie voi copia totul si le voi traduce.

Pretul este de 24.900 euro negociabil.
      Motor 2.1 diesel, 315k km.
      Motorcaravan in acte ceea ce se va traduce prin Autorulota in CIV romanesc.

Sprinterul a fost conversit din van in motorhome de catre mine, intreaga poveste o gasiti aici. Are volanul pe dreapta (pe partea corecta cum spune englezul) ceea ce in RO este un incovenient dar, dupa cca 4 mii km facuti in Franta si Spania anul acesta nu este chiar o problema condusul avand avantajul pozitiei inalte la volan ce ofera vizibilitate peste masini.

Toate dotarile sunt trecute in anunt (scuze pentru limba Engleza), sunt noi. Daca se gaseste cineva interesat sa-l cumpere gasim si o modalitate de livrare 

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.