Peter

Montare antena Kathrein CAP 610

6 postări în acest subiect de discuţie despre Montare antena Kathrein CAP 610

Montare antena Kathrein CAP 610

Peter

Buna ziua, stimati colegi. Tocmai am achizitionat o antena  Katrein CAP 610 (greutate cam 14, 5kg)  pe care trebuie sa o motez pe o Coachman Wanderer care are si AC si astept sugestii cu privire la pozitia cea mai optima de amplasare pe acoperisul rulotei. Am sa incerc sa incarc si o poza cu acoperisul, pentru a se vedea pozitionarea trapelor si a AC-ului.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Klaudiu B

Nu stiu daca te ajuta, la camperul din dotare este poziționată după aerul conditionat, în spatele lui. Asa e din construcție. Am văzut că îi trebuie loc sa se invarteasca, atât stanga,   dreapta , cat si sus , jos.

Nu dau sfaturi, dar ca parere, montează la o firmă specializată.

Succes ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Peter

Multumesc pentru opinie. Am sa caut si o firma specializata, dar vreau mai intai sa aflu si de la ceilalti colegi care mai au montate antene pozitia acestora, astfel incat cand ajung la firma specializata sa nu am doar optiunea lor cu privire la pozitia de montare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Peter!

 

Parerea mea este sa gasesti o zona cat mai bine ranforsata in spatiile libere pe care le mai ai pe acoperis si sa eviti amplasarea in imediata apropiere a AC deoarece ar fi o greutate foarte mare pe o suprafata foarte mica. Acoperisul rulotelor nu este proiectat pentru a suporta greutati mari in zone punctuale si mai ales sa reziste la fortele dinamice din timpul deplasarii care apar din cauza acestor greutati.

 

Dibuirea zonei o faci cu un aparat pentru detectie a lemnului, metalului sau cablurilor electrice din spatele peretilor, aparat pe care-l gasesti la Kaufland (~60 sau 70 lei).

 

Succes!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicusor.I

Eu am montat în regie proprie o antenă satelit automată și am procedat astfel:

- am facut un șablon cu dimensiunea circulară a antenei

- am poziționat șablonul pe acoperișul camperului cât mai aproape de zona din interior aferentă părții media a rulotei și am însemnat cu un marcăr poziția.

- am așezat provizoriu antena pe acoperiș (la cum arată poza ta aș așeza-o lateral stânga în spatele aerului condiționat) și m-am asigurat că atunci când se rotește, nu atinge nimic din apropiere.

- dacă totul este în regulă mai marchezi încă odată cu un marcăr poziția finală.

- trebuie să știi că plafonul nu se găurește ca să prinzi antena , ci trebuie să folosești un adeziv puternic (SIKAFLEX 252)

- trebuie să găurești totuși plafonul deasupra zonei unde va fi receptorul de satelit și să folosești același adeziv să astupi gaura dupa ce ai introdus cablul de antenă și să folosești un capac de protectie din plastic la intrarea în rulotă.

- 24 de ore nu te mai atingi de rulotă până se întărește adezivul și cam atât ai de făcut.

Cu banii economisiți dai o bere la prima întâlnire.   

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.