Cristian A

Incarcare rezervor GPL portabil la statiilie GPL auto

10 postări în acest subiect de discuţie despre Incarcare rezervor GPL portabil la statiilie GPL auto

Incarcare rezervor GPL portabil la statiilie GPL auto

Cristian A

Eu, ca dotare la rulota, am si butelie si rezevor GPL portabil.  Acum aproximativ o luna am vtut sa incarc recipientul GPL la o statie peco si am fost refuzat. E vorba de rezervoR GPL, nu butelie, la care teoretic e strict interzisa umplerea i n statiile GPL.  Nu mai intru in polemici cu buteliile, cunosc legislatia.  Dar fiind nedumerit, am cerut o clarificare Inspectoratului pentru Controlul Instalatiilor sub Presiune si de Ridicat- ISCIR, referitor la recipientele GPL reincarcabile si transportabile, care sunt fabricate dupa alte norme si standarde. Raspunsul a fost, ca la noi in tara, este interzisa si incarcarea acestora.  Asa ca, daca aveam da gand sa mai iau un recipient GPL m-am razgandit, mai bine o butelie, ca e mai ieftin si la fel de ilegal. Inafara se poate cu rezervor GPL... aici nu.  Am postat doar ca informare, ca de dezbatut o lege clara nu are rost.

 

image.png

image.png

Raspuns ISCIR.png

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cojocaru Andrei

Salut,

Interesant... Eu mă găseam să îmi montez pe rulota mea o instalație GPL in portbagaj gen acea pentru autovehicule dar cred că o să am probleme la ITP sau în umplerea lui... Deci butelia este sfântă.

Mă gândesc să îmi cumpăr doua butelii mici( am rulotă de anglia și cea normala are loc doar culcată) și să umplu legal cu propan la Linde sau Siad.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Salut@Cojocaru Andrei 

De ce sa umpli ilegal butelia cu propan cand poti sa faci totul legal si cand esti plecat ti se aduce unde esti butelie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

Nu știam că fac livrări cei de Linde sau Siad am sa interesez, momentan am o butelie mare de Petrom care este plină, așa am cumpărat rulota și abia încape culcată in portbagaj, bineînțeles când o folosesc o scot afară și o pun in picioare.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Nu cei de la Line fac acest serviciu.Îti spun eu ce ai de facut...daca vrei suna-ma!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

@MARIAN JIANU nu mai bine scrii aici cum se procedează? Poate mai sunt și alții interesați? :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@ Marian Jianu rolul unui forum e sa ne informăm si sa învățăm uni de la alți(nu scrie nimeni cat tine o butelie cu propan pe timp de iarnă și care ar fi costurile, la GPL stim toți dar nimeni nu spune cat costa incarcarea cu propan?)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU
în urmă cu 11 ore, Emil Vinteler a scris:

@ Marian Jianu rolul unui forum e sa ne informăm si sa învățăm uni de la alți(nu scrie nimeni cat tine o butelie cu propan pe timp de iarnă și care ar fi costurile, la GPL stim toți dar nimeni nu spune cat costa incarcarea cu propan?)

Salut Emil 

Asta iarna am facut si Crăciunul și revelionul în Maramureș și m-a ținut o butelie 4 zile si a mers truma non stop și când au venit  la Borșa să îmi  aducă butelia am plătit  85 ron

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Apropo scuze pe acest timp aseara am schimbato dupa 8 zile in care am folosit din ea decat frigiderul si noaptea turma 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
41 minute în urmă, MARIAN JIANU a scris:

Salut Emil 

Asta iarna am facut si crăciunul și revelionul în maramureș și ma ținut o butelie 4zile si a mers truma non stop și când au venit  la Borșa să îmi  aducă butelia am plătit  85 ron

Și nu ne spui și nouă cum ai procedat să primești butelia la Borșa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.