Catalin Vascu

Vreau sa cumpar o rulota Beyerland!

24 postări în acest subiect de discuţie despre Vreau sa cumpar o rulota Beyerland!

Vreau sa cumpar o rulota Beyerland!

Catalin Vascu

Buna ziua!

M-am horatat si eu sa achizitionez o rulota pentru 4 persoane si dupa indelungi cautari am stabilit impreuna cu iubita mea ca cea mai potrivita ar fi una marca Beyerland, tinand cont de considerente precum buget (dispunem de 2500 - max. 3200 Euro), greutatea rezonabila (o vom tracta cu un Renault Megan II, motor 1, 5 diesel), forma aerodinamica, aspect modern, etc. Cumva ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere referitoare la aceasta marca sau la alte aspecte? Din pacate timpul nu imi permite un drum in Olanda, iar persoanele care se ocupa cu comercializarea rulotelor de acolo se cam feresc sa aduca Beyerland-uri. De unde recomandati sa achizitionez rulota, in cazul in care voi fi nevoit sa o cumpar din tara?

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dumneavoastra!

Cu respect, Catalin.  ()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Salut

Pana la urma rulota perfecta  ()| , este cea pe care-o apreciezi si iti place.

Asa ca Bayerland vrei, Bayerland cumpara-ti!

Este plin de anunturi pe saturile de specialitate .

Sper sa gasesti ceia ce-ti doresti, oricum dupa ce o vei lua te vei gandii cum sa faci sa-i imbunatatesti dotarile.

Spun asta din proprie experienta.

Niciodata nu vei fi multumit, vis a vis de ce au altii  )}[,   |}) , , asa ca grija mare !

Bafta si numai de bine  xll !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Va multumec foarte mult pentru incurajari! Am marea rugaminte, in cazul in care auziti pe cineva in grupul dumneavoastra de rulotisti ca doreste sa vand o rulota beyerland de 4 locuri, va rog mult sa ma contactati in acest sens. Cautam disperati de luni intregi, iar acum preturile observ ca incep sa creasca, odata cu inceperea sezonului, iar persoana care promisese sa ne aduca ceva din Olanda, a plecat a patra oara si s-a intors fara nimic pt noi, si de aceasta data  :*

Multumesc inca o data si astept cu mare interes vesti de la dumneavoastra!

Cu respect, Catalin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Poi cum nu gasesti ? ptg  Este plin de ele , vezi aici :  Rulote Bayerland .

Chiar sunt si mai mici si mai marisoare si la preturi destul de acceptabile ! Bafta . superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Multumim mult de tot pentru implicare! Am sunat, desi eram foarte sceptici pentru ca scria ca anuntul era publicat in 2011, dar se pare ca era o greaseala. Este inca valabil, sper sa aveti mana buna!  hi Noi am sunat la sute de anunturi de pe tocmai, mercador, si multe alte site-uri....fara sa avem succes, ori erau vandute, ori prea vechi, ori prea grele pentru masina noastra. Avem mari sperante cu aceasta, va multumim!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Din pacate, asa cum ne-am obisnuit, nu avem noroc nici de aceasta data. Rulota de pe site era vanduta, proprietarul vorbea despre un alt beyerland, care insa este de doua persoane la pretul de 3200...

Asta este problema, desi ofertele par multe, cand te apuci sa cauti de fapt nu prea sunt ceea ce doresti....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Buna ziua!, uitati-va mai intai in cartea masinii cat are voie sa tracteze maxim autorizat meganul dumneavoastra si va luati rulota in functie de acest aspect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Multumesc pentru sfat! :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Bun , cand aveti nelamuriri intrebati si va raspundem, o zi buna , Tanase Mihai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Cea mai mare problema o reprezinta faptul ca efectiv nu gasim rulota pe care ne-o dorim.  tamp

Acesta constituie si principalul motiv pentru care am postat acest mesaj, in ideea ca printre comunitatile de rulotisti se afla destul de rapid cine vinde sau cumpara rulote. Asa cum am observat urmarind forumurile, oamenii isi vand deseori rulotele in scopul de  a-si cumpara altele mai noi sau mai dotate. yby

Astfel, speram si noi sa gasim prin acest mijloc de comunicare Beyerland-ul mult dorit, deoarece un drum in Olanda este imposibil de realizat pentru noi in acest moment.

Va multumesc pentru rabdare si astept vesti buneeeeee! )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Spuneti-mi va rog cat are voie sa tracteze maxim autorizat Meganul si am sa va gasesc rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Va multumesc!....eu doresc o rulota care sa nu  depaseasca masa maxima admisa 1000 kg, desi in cartea masinii scrie ca pot trage cu dispozitiv de franare pana la 1250...( m-ar interesa o rulota pana-n 750 kg greutate goala)

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Va astasesz cu drag talonul masinii, astfel raspund sigur la aceste intrebari legate de greutatea masinii.

Astept sugestiile dumneavoastra.

Multumesc!

9sgtjt.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Va referiti la mai putin de 900kg goala sau masa maxima autorizata? Rulotele catre care m-am orientat eu se invart cam intre 1000 - 1050 kg (masa maxim autorizata). Am mers la negoiesti, insa baiatul de acolo mai avea doar doua rulote, un hobby si o adria parca, la momentul respectiv. Nu a mai adus beyerland.

Multumesc mult, e foarte important pt noi sa stim care sunt sursele de incredere de unde putem cumpara si de cine ar trebuie sa ne ferim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

In carte scrie , aici nu se vede nimic

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

In carte scrie ca masa maxima autorizata cu dispozitiv de franare este 1250, iar fara dispozitiv de franare 1050.......

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

In talon vad ca nu scrie cat aveti voie sa tractati , faceti o copie de pe carte , acolo se vede.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Este ok in cazul acesta , puteti sa luati o rulota destul de maricica

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Eu acum am una de anglia , are 6.73 metri , 940 kg masa proprie si mahima autorizata 1200, fabricatie 1996

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Este foarte grea pentru mine ......eu caut ceva pana-n 750 goala.....mi-e mila de motorasul masinii mele...hehehehe tw

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Buna o Adria, sunt foarte bine lucrate si asa au greutatea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Tot n-am inteles  ptg , de ce doar Bayerland ?

Eu prima rulota  ()| am adus-o din Germania o Frankya cu 675 kg respectiv 900 kg mma , full dotari, am vandut-o fiindca nu avea geam in fata .

Ii facusem un suport pentru roata de rezerva si-l fixasem in fata sa nu mai vad locul gol, mi se parea " suta ", dar acum am mai vazut si altele " chele " in fata.

)}[ Cea de acum am luat-o din Bucuresti ca acolo-i " grosul lor", plecasem dupa un Sterckeman din 95 faina foc , usoara dar nu realizasem ca are incalzitor electric de 500 w doar si nu pe Truma pe gaz, normal nu am luat-o dar in aceiasi zi a intrat anuntul cu Caravelairul tot din 95, 4 locuri mma 830 kg, inmatriculata de un an in Ro , suport de biciclete pe spate, carlig antibalans , truma gaz dar fara vent, etc, totul la zi, asa ca am agatat-o urgent dupa mine.

Acum nu avea baterie auxiliara, panou fotovoltaic cu instalatia aferenta, vent, butelie, cort, avea doar terasa, si mai inca cateva repere.

Sunt convins ca daca as fi cautat sa aiba toate dotarile nu as fi cumparat nici acum, dar incet, incet uitandu-ma la ce au colegii mai vechi si intreband am reusit sa cam adun toate cele necesare , dar cu costurile aferente ( 2 panouri fotovoltaice de 100 w, baterie de 120 Ah, posibilitate de incarcare si cu redresor, leduri la 12 v peste tot, 2 butelii normale , vent la 12 v cu distributia in rulota peste tot inclusiv la butelia activa, super cort Izabele , fusta , suporti fusta ca nu avea, inca o aierisire pentru frigider, 2 ventilatoare 12 v pentru aierisire frigider cu instalatia aferenta , un geam la baie, nu avea si era tare  intuneric in baie( doar trapa ), o usa de vizitare care am montat-o in dreptul banchetei din spate pentru a nu deranja totdeauna in interior pentru depozitare anumite bagaje usoare,   husa pentru biciclete cu buzunar pentru panoul reflectorizant pentru Italia, panoul reflectorizant in sine,   dus solar, dus de exterior cu pompa la 12 v si bazin de 20l, resou cu 2 ochiuri cu gaz pentru gatit vara afara, deflector cu gaz pentru incalzit cortul in perioada mai rece, chinga ancorare cort, 2 mese pliante, 2 scaune pliante , 2 sezlonguri, televizor cu lcd la 12 v( aci am gresit cred ca trebuia cu led , are doar in jur de 15 w fata de 40 w la cel lcd ) , diferite lampi/lanterne cu led-uri pentru cort, 2 steaguri normale si 2 mici, blocaj pentru roata, umbrar de soare cu suport pentru montat deasupra geamului din fata al rulotei, 3 ventilatoare la 12 v, si inca multe alte maruntisuri, vesela etc...

Inca mai am cate ceva de achizitionat, o antena pentru satelit la 12 v, si inca cateva repere, si probabil dupa aceia o voi vinde , ca asa sunt eu ma plictisesc repede.

Acum lucrez la stabilitatea si izolatia  podului pe dedesupt iar la interior stau in cumpana, sa pun parchet sau mocheta, are linoleum acum.

Daca cautam sa fi gasit cu toate astea mai aveam de asteptat.

Iar daca socotesti toata cheltuielile se cam ridica la cei 2000 de euro cat a costat , 1800 rulota + 200 drumul si transcrierea.

App la cea adusa din Germania am cam avut multe din reperele mentionate, inclusiv vesela, butelie, oale etc...

La noi astea sunt primele ce se scot din rulote si se vand separat.

App omul o tinea la Calugareni la parinti.

Cele cu mma pana-n 900 -maxim 1000 kg nu prea au dus, boiler, bazine de apa mari, doar cate un bidon/bazin de plastic de 15-20 de l pentru bucatarie , respectiv baie/chiveta , wc portabil , mai rar wc fix.

Acum eu am o masina de 1450 kg de 116 cp , 1, 9 TDi, dar tot am dorit ceva usor.

Am o balastiera pe malul Streiului ce are cantar electronic si am s-o cantaresc de curiozitate cu  " plinul facut" adeca totul pe ea.

Asta pentru a schimba cauciucurile cu " C-uri " daca a crescut mult graeutatea !

Bafta la ce-ti doresti  superok !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Vascu

Multumesc pentru sfaturi si oferte!

Ne-am hotarat la Beyerland pentru ca sunt rulote aerodinamice, au aspect modern si sunt, de obice, foarte usurele. Ne-au placut cel mai mult din tot ce am vazut, si adevarul este ca tot cautam de vreo cateva luni bune....

Vreau sa aiba incalzire, doua paturi matrimoniale (deci se exclud modelele cu pat suprapus), WC fix, parasolare, plase de tantari si sa nu aiba mult de 1000-1050kg maaaxim MMA si preferam modelele de pana in 4 metri (390 D in special, doar ne-au placut foarte mult si 400 T sau 400 D).

Toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.