Smihai

Peugeot Boxer 2008

8 postări în acest subiect de discuţie despre Peugeot Boxer 2008

Peugeot Boxer 2008

Smihai

Salut. Vad ca devine din ce in ce mai populara treaba cu conversia (sau DIY) asa ca va impartasesc si eu cu drag experienta mea:

 

Desi nu am poze recente pun aici ceva poze de anul trecut. Foarte mari modificari nu sunt doar cateva estetice.

 

Povestea:
De vre-o 3 ani am vazut tot internetul legat de un DIY de campervan asa ca am inchiriat 4 zile o autorulota de la haff si apoi anul trecut (cam pe vremea asta) m-am decis sa cumpar un van si sa-l transform. 
Nu cred ca e nevoie sa va explic “de ce?” :)
Ce voiam:
- Minim 3 locuri cu centuri - fiind o familie cu un copil (8 ani) - din care un loc(copil) in spate
- 3 locuri de dormit
- toaleta (cerinta obligatorie pentru sotie)
- buget masina undeva pe la 6000euro
- AC
- permis cat B

Asa ca trebuit sa aleg un van in care sa incapa ce am scris mai sus.
Pentru asta am ales cel mai lat van - sasiul de la Ducato/Boxer/Jumper (le-am masurat pe toate - Sprinter, Transit, LT). Am cautat un Ducato 4x4(Dangel) - nu am gasit.
Pentru ca omologarea ii destul de scumpa si complicata am ales un 8+1 (nu am gasit mixt cu AC) care teoretic are in talon si locurile din spate si e un M1. - poveste lunga aici…

Am luat un Peugeot Boxer din 2008 8+1 cu 6000e si am facut totul singur cam in ordinea asta:


- dat jos pana la tabla tot ce ii in spatele scauneler din fata (pastrat scaunele din spate in garaj)
- montat panouri solare semiflexibile 100w+150w pe masina (olx) 600ron+850ron+100ron controller
- trapa 40x40 spate (exis.ro) 200ron?
- spalat, si pus extrudat de 5cm pe tavan si podea si de 3cm pe lateral. Masina ii destul de paralelipipedica deci nu ii stres mare aici - LeroyMerlin - 300ron?
- pus folie aluminizata (cum se pune sub parchet) - LeroyMerlin
- tras cabluri spoturi tavan, spot podea si prize (3) cu usb si 12v - 2 baterii 100ah deep-cycle , sigurante, etc 2x450ron bateriile (olx noi) 
- redresor 10A - 200ron?
- fara inverter - mac-ul se incarca la usb
- legat (cu intrerupator) - bateriile aux la alternator - in caz ca am nevoie
- Cumparat (olx) inca un scaun sofer si pus in locul banchetei de 2 din fata (prinderile sunt identice - se potrivesc) - 100euro?
- pus bancheta de 2 locuri din fata(are centura) in spatele scaunului soferului
- camera marsalier cu oglina display - 100ron (emag)
- cumparat (exis.ro) suport scaune rotative pentru modelul meu (nu prea gasesti second in ro, sau poate daca ai mare noroc) pt scaunele din fata - astea au fost scumpe. (1400ron?) se monteaza relativ usor
- Pe jos linoleum imitatie parchet - diego LVG?
- facut in spate - pe latimea masinii - pat dublu jos si single sus (pentru ca sus e pat single se poate sta comod in sezut pe patul de jos). burete la mp, huse bumbac, etc
- facut cabina pentru dus/wc intre pat si bancheta dubla - plywood (placaj stratificat?) - holver - 200 ron?
- Usa cabina baie evantai - dedeman 140ron
- cumparat wc portabil(nou) si pus in cabina - 500ron
- facut pe partea cu usa culisanta blat cu chiuveta si sub un bidon de 60l apa curata si 30l apa gri + sertar + dulap jos cu etajere oale, borcane, etc
- Pompa presostat cu vas expansiune (olx si aliexpress) - 200ron
- Masa pliabila ce se monteaza in spatele scaunului soferului facand cu scaunele fata intoarse masa de 4 persoane
- Aragaz portabil - decathlon (100ron)
- Termometru interior-exterior (lidl), detector monoxid carbon (emag), etc (100ron)
- Frigider(cu freon) dometic 36 12V - (nu va pierdeti vremea cu racitoare si alte abureli) - 2500ron (emag) - montat pe suport glisiera sertat de sub pat
- Incalzitor siroccol nou eberspacher D2 (sub scaunul pasagerului fata) - 2500ron - asta l-am montat in toamna
- Am croit parasolare din folie izolatoare parchet aluminizata - dupa forma parbrizului+usilor laterale- gasiti si de cumparat dar ii cam scumpa. Eficienta mare cand sunt montate in exterior
- Draperie separare cabina fatza zona spate - mentine intimitate/stealth
- Plasa tzantzari usa culisanta (voal negru de la mercerie?) - cu prindere scai
- In spate draperie - dintr-o pilota subtire vara/vatelina - folosita doar iarna la usile din spate 
- cantarit masina (fara bateriile auxiliare) +200kg (de la 2.4t la 2.6t) - nu-i tragic
- Dus solar portabil (din acela cu presiune) - decathlon (180ron?)
- Cadita dus custom fibra - a iesit foarte bine :)

- Am schimbat chiuveta - am pus una mai mare
- Urmeaza - rezervorul apa gri sub masina
- Urmeaza - Suport biciclete pe carlig(il are masina stock) - (ne-a lipsit f f mult)
- …ce am mai uitat sa zic

 

Exceptand cadita de dus custom (pe care am facut-o primavara asta) si draperia spate(pt iarna) si siroccol - cele de sus le-am facut cam in 2 luni (aprilie, mai 2018) dupa sau chiar in timpul serviciului.

Dar am bagat tare sa o termin si sa plecam…

 

Si am plecat in 2018:
- CJ - marea neagra - 2 sapt de la Jurilovca pana la Vama veche (recomand Tuzla far)
- CJ - Venetia - 2 sapt
- CJ - Barcelona - 3 sapt
- Apuseni - 1 sapt
- Rimetea, festival Garana, Bucovina, manastiri, etc - din cand in cand
- schi Sureanu (-10C afara +20 masina), schi Vatra Dornei, schi Marisel

 

in speranta ca va fii util cuiva - cu drag…

53828728_10218429206743243_4232391778570862592_o.jpg

54362924_10218429206423235_7025680414438064128_o.jpg

54432606_10218429207583264_7921257803769970688_o.jpg

55489195_10218429207863271_2303822738202034176_o.jpg

55532042_10218429206623240_1414002039565844480_o.jpg

  • Like 6
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Males
acum o oră, Smihai a scris:

Salut. Vad ca devine din ce in ce mai populara treaba cu conversia (sau DIY) asa ca va impartasesc si eu cu drag experienta mea:

 

Desi nu am poze recente pun aici ceva poze de anul trecut. Foarte mari modificari nu sunt doar cateva estetice.

 

Povestea:
De vre-o 3 ani am vazut tot internetul legat de un DIY de campervan asa ca am inchiriat 4 zile o autorulota de la haff si apoi anul trecut (cam pe vremea asta) m-am decis sa cumpar un van si sa-l transform. 
Nu cred ca e nevoie sa va explic “de ce?” :)
Ce voiam:
- Minim 3 locuri cu centuri - fiind o familie cu un copil (8 ani) - din care un loc(copil) in spate
- 3 locuri de dormit
- toaleta (cerinta obligatorie pentru sotie)
- buget masina undeva pe la 6000euro
- AC
- permis cat B

Asa ca trebuit sa aleg un van in care sa incapa ce am scris mai sus.
Pentru asta am ales cel mai lat van - sasiul de la Ducato/Boxer/Jumper (le-am masurat pe toate - Sprinter, Transit, LT). Am cautat un Ducato 4x4(Dangel) - nu am gasit.
Pentru ca omologarea ii destul de scumpa si complicata am ales un 8+1 (nu am gasit mixt cu AC) care teoretic are in talon si locurile din spate si e un M1. - poveste lunga aici…

Am luat un Peugeot Boxer din 2008 8+1 cu 6000e si am facut totul singur cam in ordinea asta:


- dat jos pana la tabla tot ce ii in spatele scauneler din fata (pastrat scaunele din spate in garaj)
- montat panouri solare semiflexibile 100w+150w pe masina (olx) 600ron+850ron+100ron controller
- trapa 40x40 spate (exis.ro) 200ron?
- spalat, si pus extrudat de 5cm pe tavan si podea si de 3cm pe lateral. Masina ii destul de paralelipipedica deci nu ii stres mare aici - LeroyMerlin - 300ron?
- pus folie aluminizata (cum se pune sub parchet) - LeroyMerlin
- tras cabluri spoturi tavan, spot podea si prize (3) cu usb si 12v - 2 baterii 100ah deep-cycle , sigurante, etc 2x450ron bateriile (olx noi) 
- redresor 10A - 200ron?
- fara inverter - mac-ul se incarca la usb
- legat (cu intrerupator) - bateriile aux la alternator - in caz ca am nevoie
- Cumparat (olx) inca un scaun sofer si pus in locul banchetei de 2 din fata (prinderile sunt identice - se potrivesc) - 100euro?
- pus bancheta de 2 locuri din fata(are centura) in spatele scaunului soferului
- camera marsalier cu oglina display - 100ron (emag)
- cumparat (exis.ro) suport scaune rotative pentru modelul meu (nu prea gasesti second in ro, sau poate daca ai mare noroc) pt scaunele din fata - astea au fost scumpe. (1400ron?) se monteaza relativ usor
- Pe jos linoleum imitatie parchet - diego LVG?
- facut in spate - pe latimea masinii - pat dublu jos si single sus (pentru ca sus e pat single se poate sta comod in sezut pe patul de jos). burete la mp, huse bumbac, etc
- facut cabina pentru dus/wc intre pat si bancheta dubla - plywood (placaj stratificat?) - holver - 200 ron?
- Usa cabina baie evantai - dedeman 140ron
- cumparat wc portabil(nou) si pus in cabina - 500ron
- facut pe partea cu usa culisanta blat cu chiuveta si sub un bidon de 60l apa curata si 30l apa gri + sertar + dulap jos cu etajere oale, borcane, etc
- Pompa presostat cu vas expansiune (olx si aliexpress) - 200ron
- Masa pliabila ce se monteaza in spatele scaunului soferului facand cu scaunele fata intoarse masa de 4 persoane
- Aragaz portabil - decathlon (100ron)
- Termometru interior-exterior (lidl), detector monoxid carbon (emag), etc (100ron)
- Frigider(cu freon) dometic 36 12V - (nu va pierdeti vremea cu racitoare si alte abureli) - 2500ron (emag) - montat pe suport glisiera sertat de sub pat
- Incalzitor siroccol nou eberspacher D2 (sub scaunul pasagerului fata) - 2500ron - asta l-am montat in toamna
- Am croit parasolare din folie izolatoare parchet aluminizata - dupa forma parbrizului+usilor laterale- gasiti si de cumparat dar ii cam scumpa. Eficienta mare cand sunt montate in exterior
- Draperie separare cabina fatza zona spate - mentine intimitate/stealth
- Plasa tzantzari usa culisanta (voal negru de la mercerie?) - cu prindere scai
- In spate draperie - dintr-o pilota subtire vara/vatelina - folosita doar iarna la usile din spate 
- cantarit masina (fara bateriile auxiliare) +200kg (de la 2.4t la 2.6t) - nu-i tragic
- Dus solar portabil (din acela cu presiune) - decathlon (180ron?)
- Cadita dus custom fibra - a iesit foarte bine :)

- Am schimbat chiuveta - am pus una mai mare
- Urmeaza - rezervorul apa gri sub masina
- Urmeaza - Suport biciclete pe carlig(il are masina stock) - (ne-a lipsit f f mult)
- …ce am mai uitat sa zic

 

Exceptand cadita de dus custom (pe care am facut-o primavara asta) si draperia spate(pt iarna) si siroccol - cele de sus le-am facut cam in 2 luni (aprilie, mai 2018) dupa sau chiar in timpul serviciului.

Dar am bagat tare sa o termin si sa plecam…

 

Si am plecat in 2018:
- CJ - marea neagra - 2 sapt de la Jurilovca pana la Vama veche (recomand Tuzla far)
- CJ - Venetia - 2 sapt
- CJ - Barcelona - 3 sapt
- Apuseni - 1 sapt
- Rimetea, festival Garana, Bucovina, manastiri, etc - din cand in cand
- schi Sureanu (-10C afara +20 masina), schi Vatra Dornei, schi Marisel

 

in speranta ca va fii util cuiva - cu drag…

53828728_10218429206743243_4232391778570862592_o.jpg

54362924_10218429206423235_7025680414438064128_o.jpg

54432606_10218429207583264_7921257803769970688_o.jpg

55489195_10218429207863271_2303822738202034176_o.jpg

55532042_10218429206623240_1414002039565844480_o.jpg

Foarte frumos, sa o folosiți sănătoși! Cum ai facut la RAR? Omologare individuală? Ce costuri ai avut acolo, ce costuri ai acum la impozit, asigurare? Cate locuri ai in final in talon? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Smihai

Nu am facut momentan nicicum cu RAR-ul. In talon am autoturism M1 cu 8+1 si am scos din masina 5 locuri ... Teoretic nu e o problema sa circuli cu locuri in minus problema e sa circuli cu locuri care nu sunt in talon. Pentru ca am in talon locurile actuale (deci nu am adaugat locuri la o autoutilitara N) ramane doar sa pun locurile la loc cand fac ITP-ul.

Putin cam la limita (ca sa zic asa)...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare. Felicitari la DIY:bravo:. A iesit frumos. Sa folositi sanatosi multe vacante reusite drumuri bune sí vant din spate va doresc cu:autorulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sistarovetan Petru Dorel

Salutare Smihai !

Am vazut ca ai fost plecat pe afara cu camperu, nu ai fost oprit niciodata in trafic de politie sau ceva control ?

Am inteles ca nu ai omologat microbuzu ca autorulota . Afara am inteles ca ar fi probleme mari daca te gaseste cu masina modificata!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raduvasil

Felicitări! Abordarea mea va fi asemănătoare. Sper sa imi iasa macar atat de bine pe cat ti-a iesit tie.

Concedii plăcute!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Smihai
în urmă cu 11 ore, Sistarovetan Petru Dorel a scris:

Salutare Smihai !

Am vazut ca ai fost plecat pe afara cu camperu, nu ai fost oprit niciodata in trafic de politie sau ceva control ?

Am inteles ca nu ai omologat microbuzu ca autorulota . Afara am inteles ca ar fi probleme mari daca te gaseste cu masina modificata!

 

Am trecut prin vami de cateva ori - fara probleme si am fost oprit de politia din slovenia si amendat pentru vigneta.

 

Offtopic: Am intrat in Slovenia (din Ungaria) si am mers cam 15-20 minute pe autostrada (desigur urma sa ma opresc la o benzinarie sa ma dezmortesc si sa cumpar vigneta). Departe gandul sa circul fara vigneta doar ca nu am considerat necesar sa opresc pe linia de granita sa cumpar. In Romania trebuie cumparata in ziua in care intrii (sau in intervalul de 24h parca). Cand am trecut pe langa o masina de politie pe autostrada am vazut ca s-a uitat cu binoclul la mine apoi a venit cu girofarul dupa mine, m-a condus in afara autostrazii, acte alea alea si mi-a dat amenda 150Euro ca de ce nu am luat vigneta. Le-am spus eu ca de abia ce am intrat si ca urma sa ma opresc si sa iau, ei nu si nu... La intoarcere, dinspre Italia, erau tot asa, la putini km de granita, incetineau masinile si se uitau la parbriz(vigneta).

Modificat de Smihai
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.