Cojocaru Andrei

Ajutor sfat achiziție rulota

14 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor sfat achiziție rulota

Ajutor sfat achiziție rulota

Cojocaru Andrei

Buna ziua,

Am găsit o rulotă care intra în bugetul meu chiar cu mai multe dotări decât avem eu pe lista pe pentru prima mea rulota.

Am o nelămurire... Ce sunt cu gâlmele din tavan?

IMG-20190225-WA0013.jpg

IMG-20190225-WA0015.jpg

IMG-20190225-WA0014.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran

Salut!

 

Pozele nu sunt suficient de clare ca sa-mi dau seama dar pana acum nu am vazut asa ceva. Au corespondenta cu partea din afara acoperisului? sa fie de la ceva lovituri? :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Nu stiu sigur, dar poate in acea zona sa intre apa si sa se umfle placajul!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

Mulțumesc

Încă nu am ajuns sa o vad, rulata este în Balș și cred că săptămâna viitoare, odată cu obținerea finanțării am sa merg sa o și văd. Sper sa nu aibă infiltrații și să fie doar lovită are toate acele chestiile pe care mi le-am dorit să le aibă. 

Daca avem un coleg aproape de Balș și este dispus să a acorde o mână de ajutor unui novice că mine i-aș fi foarte recunoscător.

Modificat de Cojocaru Andrei
Greșală autocorecție

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Cojocaru Andrei este cumva rulota Englezeasca? Daca e infiltratie , cauta alta.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

@Fejer Antal  Da este englezească am sa merg săptămâna viitoare sa o vad dar nu știu cum să o verificare daca are infiltrații. 

Cum o verific de infiltrații?

Rulota este un Compass Encore 460/2 din 1999 adusa din Anglia in 2018 și înmatriculată la noi. Am găsit anunțul pe OLX.

De ce rulotele din Anglia au probleme cu infiltrațiile?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Andrei !

Am avut englezeasca timp de 6 ani si nu am avut nici o problema !

NU pleca urechea la , , privitori, , !

Sunt din Craiova si te ajut cu drag !

Da-mi un telefon sa stabilim cum trebuie procedat !

Toate bune !

 

ps 0722299447

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Saptamana trecuta am fost la Arad sa cumpar o rulota . Chiar inainte de plecare am vorbit cu proprietarul, am intrebat despre toate in legatura cu rulota. Dupa ce am condus 485km, si am ajuns la destinatie la Pecica str. nr 1 casa nr 115 am vazut cum arata in  realitate rulota. Era un Hobby din 2002 destul de bine echipat, si din poze arata bine. Dar in realitate era dezastru.  Bineinteles ca nu am luat, de-si cu rabdare si cu multa munca si bani se putea repara , mai ales ca a lasat la 2000 Euro, Era adus din Irlanda si avea un contract scris de mana, dar alta acte nu avea. Infiltratia se obsearva foarte usor la colturi la trape, la aerisitoare la evacuare, patrunde usor apa.  Unde e umezeala se schimba si culoarea materialului, se umfla. si se simte si cu mana umiditatea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Dar sunt rulote Englezesti care sunt bine intretinute fara probleme, si cu acte in regula. Bafta la achizitie:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

Mulțumesc mult de sfaturi 

@Ovidiu Cica am sa te contactez undeva la sfârșitul săptămâni sa ca sa stabilim o întâlnire pentru săptămâna viitoare.

Modificat de Cojocaru Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

@Fejer Antal Salut, daca lasai un mesaj iti spuneam din start ca nu are rost sa bati atata drum, eu sunt din Arad si crede-ma am vazut o gramada de rulote carate de tiganii din Pecica, am umblat la ei cam 6luni cautand o rulota care sa nu aibe ceva hibe, dar cam toate au, daca nu pute in ele atunci au alte hibe ascunse, pe care , , , mesterii, , , din zona incearca sa le acopere sa le rezolve, plus ca nu au acte pe ele, ei iti dau o hartie scrisa de mana intre(cica el si fostul proprietar) si cu hartia aia tu trebuie sa mergi la notar sa dai o declaratie pe propria raspundere ca tu o ai de la nea din Anglia, Irlanda.

Anul trecut in vara eram pe punctul de a cumpara o rulota din Pecica si cand am ajuns la faza cu actele au inceput sa imi spuna ca ce si cum se face si aici s-a oprit orice fel de colaborare cu ei, majoritatea dintre ei au datorii la Primaria din Pecica si de aia ei nu vor (nu pot), sa faca acte pe cea ce vand ca nu pot sa iti dea certificatul fiscal, asa ca mare atentie cu acesti, , vanzatori de rulote, , si atunci m-am hotarat si am plecat la Cluj si am cumparat de acolo o rulota cu acte in regula si cu toate dotarile de care am eu nevoie.

O zii faina tuturor

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Tiron
în urmă cu 23 ore, Cojocaru Andrei a scris:

Buna ziua,

Am găsit o rulotă care intra în bugetul meu chiar cu mai multe dotări decât avem eu pe lista pe pentru prima mea rulota.

Am o nelămurire... Ce sunt cu gâlmele din tavan?

IMG-20190225-WA0013.jpg

IMG-20190225-WA0015.jpg

IMG-20190225-WA0014.jpg

 Salut,

Nu sunt galme sau alte chestii in poze, camera foto cu care au fost facute pozele are o picatura de apa sau un defect pe obiectiv.

Cel mai bine ar fi sa vezi rulota cu ochii tai, din poze poate arata mai bine...sau rau.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

@Alexandru Tiron mulțumesc, am sa ajung săptămâna viitoare și am să o vad. Daca nu este in regulă mai căutăm dar eu îmi doresc foarte mult sa fac parte din rand oamenilor care își petrec timpul liber in natura cu rulota.

Abia aștept să fac prima tura cu rulota!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

@Alexandru Tiron m-am uitat atent pe toate fotografiile trimise de proprietar toate eu "gâlme" ești mare! Sau fotograf :)

Mulțumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.