Mihai Cirstea

Urme umezeala

12 postări în acest subiect de discuţie despre Urme umezeala

Urme umezeala

Mihai Cirstea

Buna seara,

este posibil ca urmele din pozele de mai jos sa fie de la condens? Vreau sa cumpar rulota si proprietarul ( care pare ok) zice ca e de la condens. Voi ce ziceti? Multumesc 

9FC88FA3-3D5F-4C8B-BB2F-633775103E0F.jpeg

DE4BE8CB-DE24-4E06-8FCA-DAE2169262B8.jpeg

E1CC5FD3-8DD7-4D2F-87E6-95B21E202539.jpeg

5B1C570E-2C71-4146-BA0C-D24B7577395B.jpeg

4DF8624C-1B8C-402D-806F-1B0EEEA33FAB.jpeg

9451EE2E-3B53-4338-8321-80DBF825A0A7.jpeg

C558A2DF-9176-47B3-AA34-E3D8D3B646CC.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Eu zic că vorbește prostii .... caută altă rulotă la care să nu vezi așa ceva. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bucur Daniel

Cu siguranță nu este de la condens, cum zice și Flavius, caută altă rulotă...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Chiar ca bun omul asta, de luat la alergat! Vezi ca sigur în zona respectiva au existat infiltrații

Dacă apoi a fost ținută acoperita, s-a uscat!! Dar la prima ploaie primita, o sa vezi  ghiocei pe acolo! Sigur nu!!! Este și sfatul meu! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Si eu zic ca nu e de la condens. S a făcut consens numai pe la îmbinări și ferestre... ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si Titanicul s-a scufundat de la condens,  ce sa zic. Asta e echivalentul cu “vand vw golf motor 1, 9 tdi din 2010, unic propietar o babuta care il folosea doar pentru mers la biserica si piata, 15000 km la bord”.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Sigur ca nu e de la condens. Cauta alta rulota daca nu vrei sa ai probleme in viitor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 09.02.2019 la 19:54, Mihai Cirstea a scris:

[...]este posibil ca urmele din pozele de mai jos sa fie de la condens? [...]

C558A2DF-9176-47B3-AA34-E3D8D3B646CC.jpeg

Salut, Mihai!

 

Daca mai era necesar, vin si eu cu explicatia logica pentru situatia din poza de mai sus: foaia din interior a geamului este in exteriorul garniturii de cauciuc (geamul vine presat). Asadar condesul format pe geam se scurge in exterior. De regula, chederul de cauciuc are extremitatile in partea de jos si acolo ramane un foarte mic spatiu prin care apa acumulata se scurge in afara. In cazul extrem in care geamul ar presa foarte tare pe garnitura de cauciuc, cred ca a fost posibil ca apa sa nu se mai scurga, sa se acumuleze si sa se prelinga in interior.

Daca rulota avea geam fix (geamul este fixat in garnitura de cauciuc si nu presat pe garnitura de cauciuc), condensul de pe foaia de geam interior s-ar fi scurs in interior si atunci ar fi explicabile urmele de umezeala din poza.

In cazul de fata, imbinarea de sus a geamului nu este etansa (ma refer la partea de sus a garniturii). Apa a patruns in timpul mersului prin ploaie sau la spalarea rulotei (a pus jetul de apa in partea de sus intre balama si garnitura de cauciuc).

 

Succes in gasirea rulotei!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Multumesc tuturor pentru sfaturi. O zi buna. Mihai 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Buna ziua din nou. Astazi am vazut o noua rulota- Knaus. Toate bune si frumoase pana am ajuns in zona fata- dreapta( intre baie si zona de depozitare din fata/ portbagaj). Asa cum se vede si in pozele de mai jos apar urme de umezeala la partea inferioara. Proprietarul a dat ca o potentiala cauza infiltratii din baie; in partea de portbagaj nu apare nimic; totul sa termina la zidul despartitor. 

Mai mult in zona casetei WC vechiul proprietar ( Olanda) a pus niste silicon ( asa cum se vede si in ultima poza) ceea ce poate sustine idee unei infiltratii din baie.

Ce pare aveti-a mai vazut cineva asa ceva? Multumesc de ajutor. Mihai

11F444B1-32FB-41D3-A473-7A960D4ADAE9.jpeg

8EDB0C61-76E6-42A6-86BA-E3DE84EC6554.jpeg

E6B71CD7-ED4D-44D8-9FED-121893527842.jpeg

B1B24830-9991-4979-BB40-C768122991E2.jpeg

3B3FA3D2-50E5-4C95-9F46-CCCCDDD87993.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Mihai Cirstea !

 

Daca podeaua arata bine pe dedesubt, e bine. Trebuie sa verifici de unde din baie a scapat apa.

Referitor la usa de la caseta, probabil acolo patrunde apa (si) pe la cheder si a pus silicon sa nu ajunga la podea. Verifica si acolo pe dedesubt si vezi care e situatia.

Banuiesc ca acestea sunt singurele probleme majore depistate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Buna seara,

multumesc pe opinie, apreciez. Fiind incepator imi permit sa vin cu o rugaminte. Poate un coleg cu experienta din Ploiesti ( rulota e la Ploiesti/ langa PetroBrazi) sa o vada sa-mi dea un sfat? Fac si eu cinste cu o tuica de Pitesti ( facuta in casa de socru-meu). Daca se poate raman dator. Va Multumesc oricum pentru sfaturi ( atat cele de mai sus cat si viitoare). Seara placuta. Mihai

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.