Cristian A

Vigneta prin Europa pentru vehicule N1

17 postări în acest subiect de discuţie despre Vigneta prin Europa pentru vehicule N1

Vigneta prin Europa pentru vehicule N1

Cristian A

Va salut si am o intrebare pentru rulotistii care au calatorit cu rulota prin Europa in ultimul an si au vehicul tractor categoria N1  in talon, pick-up in cazul meu (sau autoturisme cu peste 7 locuri).

 

In ce tari trebuie achitata vigneta/ taxa de drum/ alte taxe suplimentare pentru rulota  tractata de auto N1?

 

In Ungaria stiu sigur ca trebuie vigneta pentru rulote (categoria U de vigneta, care se face pe nr de inmatriculare al rulotei, in caz ca vehiculul este N1 sub 3, 5 tone sau vehicul cu peste 7 locuri)

 

Specific, inca o data, pentru vehicul tip N1 cu rulota, ca pentru cele normale nu prea trebuie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Anul trecut am platit vigneta ca pt autoturism in Ungaria si Austria, desi sunt in aceeasi situatie cu tine. 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

In Austria vad ca nu iti cere 

B64BE216-4FA9-4E86-BFBE-D81143E3837B.thumb.png.719cc6e45a8d47256117a7708c3563ba.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

In afara de Ungaria nu se mai cere nicaieri pentru rulota tractata de pick-up, cazul  nostru. Traseul meu include si Elvetia, unde partea nasoala ca nu se poate face vigneta numai pe un an. Mai vad pe parcurs. Joi plec cu rulota pe traseul Ungaria, Austria, Germania, Elvetia, Italia.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Super tare. Bravo!

Sa nu uiti sa ne spui si noua pe unde si cum a fost.

PS. Am auzit ca Elvetia e...enervant de scumpa. ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

 

           Eu ma duc ca destinatie la schi in Italia, intr-o zona unde se poate ajunge doar din Elvetia. E un orasel turistic la 2000 m altitudine in Alpi,   Livigno, care e inconjurat 360 grade de munti.  Singura cale de acces e un tunel pe sub Alpi, din Elvetia, lung de cativa km, ingust, de se circula pe regim de sens unic, cateva ore intr-un sens, cateva in sens opus. E singura cale de acces. Din Italia nu poti ajunge in acest oras italian. Are si un regim special de taxe si preturi (ca info motorina acolo e 0, 7 euro/litru fata de 1, 2 in restul Italiei, mancarea si bautura e mai ieftina, totul e scutit de taxe). Dupa ce ajung o sa deschid un topic.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 1 oră, Cristian A a scris:

In afara de Ungaria nu se mai cere nicaieri pentru rulota tractata de pick-up, cazul  nostru. Traseul meu include si Elvetia, unde partea nasoala ca nu se poate face vigneta numai pe un an. Mai vad pe parcurs. Joi plec cu rulota pe traseul Ungaria, Austria, Germania, Elvetia, Italia.

:default_109: , incotro ?

 

Parca stiam ca-n Austria N1 au nevoie de sticker ptr mediu .... 

Vezi aici !

Si , DA, Suisse , are o singura vigneta , pentru un an !

Vezi aici ! (40 CHF = 36, 50 € ptr < 3, 5 t )

 

Confederation Suisse (site oficial)

 

:noroc:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Ranger-ul meu, chiar daca e N1,   avand un an si un pic, este euro 6 cu add-blue care neutralizeaza, am inteles, pana la 99% din majoritatea  produsilor poluanti eliminati de un motor diesel. Am un rezervor de 20 litri pe care il umplu periodic cu add-blue. Chiar si in centrul unor orase "sensibile" la motoare diesel, unde nu ai voie cu cele sub euro 4, sau platesti, eu nu am problema asta. Oricum, mersi de informatie. Trebuie sa verific unde ma incadrez, ca la austrieci si nu numai,   (nu mai vorbesc de Elvetia, unde salariul minim e 2800 euro si cel mediu peste 4500, amenzi pe masura)   mai bine verifici de 10 ori decat sa platesti amenzile pe care le au.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Cristian A  , mda 

Prin Germania, chiar daca ai ultima noutate de masina si  "cea mai curata"  dpvd al poluarii , tot trebuie sa-ti lipesti STICKER-ul pe parbriz ( Umweltplakete).

In cele mai multe orase unde apare "UMWELTZONE" , poti intra in oras pina intr-un anumit "perimetru". Lasi masina si folosesti mijloc de transp in comun.

Vezi München , R1 ,  acolo-i limita pentru cei "toxici"! :)  Cu toate acestea , poti ajunge pina la "periferia R1 ... 

 

10 minute în urmă, Cristian A a scris:

....Elvetia, unde salariul minim e 2800 euro si cel mediu peste 4500, amenzi pe masura)

 

:default_109:

Da, dar au si cheltuieli tot  pe masura ! (ex: chiria in Zürich ptr 60 m²= 1700 CHF ! Un pachet de Marlboro = 8, 40 CHF , o cafea (!) 5, 50 CHF , deci ?)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Mihai, mersi de informatii. Sunt de folos. Oricum, nu am de gand sa vizitez orasele si mai ales zona centrala a acestora cu masina (una care si are 5, 4 m lugime) si mai ales cu masina plus rulota.  Vorba ta, las masina la periferie, daca se poate si intr-o parcare cu plata/paza sau centru comercial si de acolo metrou, tren de suprafata, tramvai,   auto etc. Sunt unele campinguri, pe langa marile orase care, in pretul de campare, iti dau si un abonament gratuit sau o reducere la transportul in comun si la obiective turistice.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 5 ore, Cristian A a scris:

Eu ma duc ca destinatie la schi in Italia, intr-o zona unde se poate ajunge doar din Elvetia. E un orasel turistic la 2000 m altitudine in Alpi,   Livigno, care e inconjurat 360 grade de munti.  Singura cale de acces e un tunel pe sub Alpi, din Elvetia, ......

:default_doh: , nu stiu ce sa-ti spun ?

Am fost candva prin acea SUPERBA zona  ! Se poate ajunge si din Italia;   am facut acest traseu (vara lu' 2013) , to St. Moritz & Corvatsch (3.450m). Superb !

Si DA, de cate ori vorbesc despre vacante cu amicii , intotdeauna amintesc de "Passo dello Stelvio" (lb. germana : Stilfser Joch ) 2.757 m . Woauuu !

A fost si este una dintre locatiile mele preferate din Europa.

.... 

1.Suisse.jpg.46532b9501090eb5a825815113aa6143.jpg

 

Daca mergi spre Germania (indiferent ca folosesti A1 catre Sazburg sau A8 catre Passau) treci pe langa Linz . Orasul e superb. Are foarte multe de vazut !

Aici , gasesti o Mega-Parcare, gratuita  pe malul Dunarii (e central , langa statie de tramway , aproape de centrul vechi....Parcarea e folosita ca P+R ).

 

GPS:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 7 ore, Cristian A a scris:

Joi plec cu rulota pe traseul Ungaria, Austria, Germania, Elvetia, Italia.

31.01.2019 ? :default_doh:

Pentru Austria , vignetele on-line se cumpara cu ....18 (optsprezece) zile inainte de data folosirii. Pentru Ungaria , direct din Vama -Bors (forinti) sau  MOL- Oradea (lei).

Recomand plata vignetei (HU, AUT, CH) cu moneda tarii (Forint, Euro sau CHF).

Atentie la perioada "scrisa" / compostata pe vigneta.

Atentie la pozitia-locul /modul de aplicare pe parbriz.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 28.1.2019 la 14:51, Cristian A a scris:

Mai vad pe parcurs. Joi plec cu rulota pe traseul Ungaria, Austria, Germania, Elvetia, Italia.

 

:default_109:!

Te asteptam .... cu noi informatii despre "taxele" prin Europa (2019) ! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Colegul nu s-a mai intors cu informatiile. Il inteleg, nici eu nu m-as mai intoarce de pe acolo. 


Mi-am pus intrebarea unde se monteaza vigneta la rulota. Cazul Elvetiei. Mai ales ca amenzile sunt piperate si sa cumperi alta nici asta nu e prea amuzant ca nu au decat pe tot anul. Pe "Intrebari frecvente" de pe http://www.vignette.ch am gasit un fel de raspuns.

 

Where do I have to stick the vignette?
Affix the vignette directly to the vehicle without tools as follows:

- in motor vehicles on the inside of the windscreen. Do not mount the vignette in the tint strip;

- for vehicles without windshield, trailers and motorcycles on a non-replaceable, easily accessible part.

 

Deci pe un element fix si usor accesibil. Asta inseamna ca mai degraba la exterior. Cu speranta ca nu se dezlipeste de la caldura tablei vara, combinata cu roua din belsug dimineata, ploaie, zapada iarna etc. La incidente cu vigneta in care nu trebuie sa platasti alta noua nu se prezinta decat cazul cu parbrizul inlocuit. Si cum faci cu partea adeziva ca sa o pui la exterior. Nu mai stiu cum erau. N-am mai fost de 4 ani si atunci nu am luat seama, eram doar cu masina. Cine a trecut prin asta ar putea sa ne spuna cum se face.

 

Will the vignette be replaced if the window breaks?
Yes. The vignette will be exchanged free of charge if the windshield is replaced. For foreign vehicles, the customs offices will issue a new vignette on presentation of the old vignette (even a torn one) and the replacement invoice for the windshield.

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Viorel, în Elveția este nevoie de vigneta pe mașină și rulotă, trebuie lipite la interiorul parbrizului, atenție la banda colorată de sus prezenta la anumite mașini, acolo nu este voie.
Este valabila 14 luni, de exemplu cea 2021 este valabila de la 1 decembrie 2020 la 31 ianuarie 2022. Costa 40 CHF, relativ ieftină considerând ca un Trieste-Milano cu rulota costa cca 70€, adică cât un an în Elveția. Sursa informațiilor, trăiesc de 20 la 5 km de vama.
Am citit o mare eroare, cum ca la Livigno s-ar ajunge doar din Elveția, nimic mai fals. Înainte de Pandamoniul acesta mergeam cam o data pe luna iarna, iar în restul anului 2-3 ori. Cel mai ușor se ajunge din Italia prin Valtellina.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am fost de când am postat de doua ori (2019 și 2020) , iarna, la schi prin Elveția spre Italia,  dar nu am folosit vigneta, pentru ca nu a fost necesară.  E obligatorie doar pe autostrăzi și pe câteva drumuri naționale. Traseul meu prin aceasta țara , din Austria pana in Livigno-Italia, nu a inclus drumuri care sa necesite vigneta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.