Andrei Daescu

Parcare rulota iarna

28 postări în acest subiect de discuţie despre Parcare rulota iarna

Parcare rulota iarna

Andrei Daescu

Buna ziua.

O intrebare de incepator.

Este ok sa parchez pe perioada iernii rulota inclinat? Respectiv o roata sa fie pe trotuar (aproximativ 6 cm inaltime). Nu ma refer la legalitate ci strict din punct de vedere al faptului ca va fi un pic inclinata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Eu consider ca e chiar bine sa fie inclinata, astfel se va scurgemai usor apa si chiar zapada de pe plafon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Ma gandeam sa nu afecteze structura.

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu are nimic, doar sa umflii rotile mai mult decat le tii in mod normal. Eu de ex am bagat 7 bari in ele si in mod de mers folosesc 4.3bari. Ideea e ca stand mereu pe aceeasi parte a cauciucului sa nu se deformeze cauciucul in timp daca roata e desumflata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Multumesc frumos pentru sfat !

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Foloseste o cala de nivelare.

51twRHVKGwL._SX425_.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Multumesc!.

Aveti idee de unde pot cumpara asa ceva?

Respectiv, din aceasta cu mai multe niveluri

 

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Pana-ti cumperi poti improviza din ceva :default_big_grin:

 

descărcare.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Multumesc!

Unde nu-i cap de inginer, vai de rulota :) 

Modificat de Radu Ghita
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

 

Salut, Andrei!

 

N-am cap de inginer! :default_big_grin: Insa cu ceva geometrie, fizica, pasiune pentru cunoastere, dar si deductie,  iti pot recomanda varianta prezentata de Marian: pui un suport din lemn/caramida/beton la roata care sta pe carosabil, pentru a echilibra distributia greutatii pe fiecare roata. De ce? Pentru ca pe roata de pe carosabil va fi greutatea mai mare (fiind inclinata rulota,  centrul de greutate al ei se muta spre acea roata) si va deforma, in timp, atat anvelopa (indiferent de presiune), cat si cauciucul suspensiei (sunt 3 in axul puntii).

Iar pentru drenarea apei, rulota o inclini spre fata sau spre spate din stabilizatoare, nu pe lateral din roti.

 

PS: mare, MARE atentie cand pui pe cric rulota s-o ridici! Valabil atat pentru operatiunea asta, cat si pentru schimbarea rotii sau alte nevoi de a ridica rulota. NU se ridica din stabilizatoare! La unele rulote, precum a mea, stabilizatoarele nici macar nu sunt prinse pe sasiu! iti dai seama ca ridici o cutie de lemn intr-un singur colt, cu o greutate punctuala de cel putin 200 kg! Farami cutia de lemn imediat! De asemenea, punctul in care pui cricul sa fie pe axul puntii, in spatele butucului rotii.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 3 ore, Andrei Daescu a scris:

Buna ziua.

O intrebare de incepator......

Sub nicio forma! Rulota trebuie putin inclinată, spre spate, dar nu intr-o parte... Se vor deteriora cele 2 colturi ale rulotei pozitionate mai jos. Calele de nivelare sunt o solutie buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Nu e bine daca inclini rulota intr-o parte! Mai bine este daca inclinatia este pe fata sau pe spate, dar nici asa nu trebuie sa fie inclinat mult. Eu mereu ridic putin din cele patru picioare de sprijin ca greutatea sa nu fie pe roti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salut  @Andrei Daescu

Te rog sa retii ca, atunci cand doresti sa te adresezi unui coleg imediat dupa postarea acestuia, nu trebuie sa-l mai citezi!

Incarcam forumul inutil si dauneaza cursivitatii discursului.

No offence!

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Scuze!

Mi s-a parut mai ok  pentru a sti ceilalti stimabili, carora ma adresez.

Dar am retinut si ma voi conforma. 

Modificat de Radu Ghita
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Mi-am comandat cele mentionate de la dl. Popa,   pe site-ul Exis. Cost 107 RON plus 20 RON livrare. Eu am nevoie doar de 1, asa ca daca doreste cineva sa impartim costul, e binevenit :)

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Te-ai grabit!!!

 

Sunt inutile fara astea: a.jpg.29720f3aee375e37dc24e3418a923186.jpgchocklevellergri.jpg.2cc3fb37d6432d252abb22c71daa651a.jpg

Sistemul propus este pentru a pune la nivel rulota (stanga-dreapta) in locurile de campare care nu sunt plane, nu pentru stationari prelungite de ordinul lunilor. De asemenea, pentru a nu deforma anvelopa, se recomanda mutarea inainte-inapoi cu cativa centimeri la cateva saptamani. Ideal este sa sui axa rulotei pe doua capre!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Dar acest sistem? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna dimineata, Andrei!

 

Este tot pentru nivelare in camping.

De ce te complici? Varianta cea mai simpla ti-a fost sugerata deja.

Daca nu ai, ar fi bine sa te dotezi cu un cric hidraulic. Daca ai noroc, costa si 30 lei la supermarket unul de 3 T. Poti sa iei si crocodil, insa este mult mai greu si voluminos. Sa verifici ce inaltime ai intre sosea si axul puntii si sa corelezi cu deschiderea minima-maxima a cricului.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

Nu stiam ca un cric hidraulic poate sta deschis (inaltat) luni de zile

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Cricul era să poți ridica rulota sa bagi caprele(de lemn sau metalice), nu să rămână acolo.:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Andrei Daescu soluția e foarte simplă: cu ajutorul cricului hidraulic ridici rulota până când incepe să se piardă contactul intre anvelope și pământ. Bagi apoi două capre sau butuci de lemn sau altceva solid ce ai la îndemână sub axa rulotei sau sub șasiu, nu altundeva...scoți cricul și cu ajutorul roții de sprijin, înclini rulota spre față sau spre spate, pentru a se putea scurge apa de la ploaie sau de la topirea zăpezii.

NU lăsa frâna de mână trasă pe timpul iernii, ca să nu ai probleme la primăvară!

Baftă și spor la treabă! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu
22 minute în urmă, Daniel P a scris:

@Andrei Daescu soluția e foarte simplă: cu ajutorul cricului hidraulic ridici rulota până când incepe să se piardă contactul intre anvelope și pământ. Bagi apoi două capre sau butuci de lemn sau altceva solid ce ai la îndemână sub axa rulotei sau sub șasiu, nu altundeva...scoți cricul și cu ajutorul roții de sprijin, înclini rulota spre față sau spre spate, pentru a se putea scurge apa de la ploaie sau de la topirea zăpezii.

NU lăsa frâna de mână trasă pe timpul iernii, ca să nu ai probleme la primăvară!

Baftă și spor la treabă! :OK:

ceva in genul asta este ok?

Screen Shot 2019-01-09 at 13.22.34.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da, daca ai lasa-o fara nimic sub roata ar sta asa de inclinata in partea de sus incat ar ajunge foarte mult in starada si exista riscul de a o agata o masina mai mare!:default_big_grin:

Sa fie bine calata cu ajutorul celor 4 cale sa nu o miste vreo pala de vant si sa te trezesti cu ea jos de pe bordura!:o

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu

este o intrare, nu strada, proape deloc circulata si trotuarul este atipic, undeva la 5 cm inaltime. Nu ar fi un pericol de a fi agatata

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.