Tibi Borza

Mover pentru MMA 1400kg

10 postări în acest subiect de discuţie despre Mover pentru MMA 1400kg

Mover pentru MMA 1400kg

Tibi Borza

Salut si bine v-am gasit,

Dupa ce am pus rulota la iernat. Pot spune ca varianta 3 insi cu dai si trage si impinge nu imi este la indemana si as vrea sa pun un mover pe casuta. Avand in vedere ca avem de gand sa iesim cu ea la primavara am vreo 3 luni de cautat si facut teme de casa "cu si despre mover'e". Asa ca va intreb pe voi:

- Stiti/recomandati vre-un model anume de mover? Am citit discutiile deschise pe acest forum (la sectiunea mover)
- Am inteles ca un sh ar fi in jur de 500-600 si unul nou 750+ eur + montaj. Aveti vreo parere pro/contra despre cele sh vs unul nou? Ar trebui sa ma uit/orientez dupa ceva anume? Desi nu este o diferenta mare, as vrea sa stiu ce optiuni am si in ce investesc.
Daca am omis ceva, hai cu cartoful fierbinte :)

Multam fain,
Tibi

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Un mover second hand este o buna optiune. Pretul este cam 350 - 400 euro. Mi se pare destul de mult oricum, avand in vedere ca-l folosesti odata pe an.

Trebuie sa fi atent la rolele de tractiune sa fie in stare buna (de preferat din aluminiu) si bineinteles, sa mearga bine comenzile.

Motoarele, in sine sunt foarte fiabile si nu ar trebuie sa ai probleme cu ele.

Un mover nou, la 750 euro este, in realitate,  din cele mai slabe.

• Like 1

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Buna Tibi

Eu nu am avut mover la rulota si am cumparat unul nou la 900 EURO si l-am montat la cineva care se ocupa de rulote. Este mare avantaj ca ai mover la parcare acasa sau unde te instalezi.

Eu il folosesc de fiecare data cand ies cu rulota adica 7-8 ori pe an. Din ce am observat eu sunt movere cu role mici cu material abraziv pe ele si role mari metalice cu niste santuri pe ele.

Cele metalice aluneca cand cauciucurile ude iar cele abrazive nu stiu daca strica cauciucul sau nu.

Problema este ca montarea movar-ului coboara rulota cu 5-7 cm in functie de starea amortizoarelor si a toroanelor de la rulota. Cand am montat eu mover-ul distanta de la mover la pamant era asa de mica ca am schimbat puntea ca sa o inalt si sa pot intra pe unde vreau eu mai ales la pescuit.

• Like 1

Link către postare
Eugen David

@Tibi Borza Dacă-l găsești la 350...400 de euro dupa cum spune colegul @Achim este super, numai ca sunt cam 500 dar si peste!

Bunăoară eu pe al meu am plătit 500 de euro! Asta e!

Acum depinde si la ce limite de greutate/tractiune este fabricat!

Dar si ce mod de acționare pe roti are, fiindca sunt cu a tionare tot printr-un motor electric cu telecomanda, cu acționare mecanică cu cheie/coarba dar si cu acționare printr-un excentric!

Bunăoară al meu este pentru o mma de pana la 1750 kg, cu acționare electrica la cuplarea tamburului pe roata! Aceasta având 4 motoare cate 2 pe fiecare roata sunt mai scumpe! Tamburii sunt din aluminiu, din cei acoperiți cu cauciuc si alte materiale aderente chiar nici n-am mai vazut! Sunt modele vechi, la ele uzandu-se in timp acel material!

Am montat unui coleg un mover cu acționare pe roti cu excentric, dar ne-a dat "mult de furcă" la reglarea distanței tamburilor!  Rulota având o greutate de circa 1350 kg, când era un obstacol cat de mic patinau tamburii, bineînțeles că am echilibrat înainte presiunea in roti! A trebuit să apropiem tamburii foarte mult, ba mai mult aluneca ansamblul pe sasiu si la solicitări mari in ciuda faptului ca am strâns pe sasiu acele piese de susținere atât cât am putut! Am fost nevoiți să dăm cate o gaură pe fiecare parte pentru a monta un blocaj antialunecare! 

Avantaj in celelalte 2 cazuri, patineaza mai strângi "surubul"!

Apropo, ca folosesti rulota o dată ori de multe ori pe an, parerea mea e ca merita! Nu mai soliciti ambreiajul masinii si parchezi rulota cum "vor muschii tai"! Dar si baterie bună trebuie să ai la rulota!

• Like 1

Link către postare
Postolea Ionel
La 14.12.2018 la 10:34, Eugen David a scris:

@Tibi Borza Dacă-l găsești la 350...400 de euro dupa cum spune colegul @Achim este super, numai ca sunt cam 500 dar si peste!

Bunăoară eu pe al meu am plătit 500 de euro! Asta e!

Acum depinde si la ce limite de greutate/tractiune este fabricat!

Dar si ce mod de acționare pe roti are, fiindca sunt cu a tionare tot printr-un motor electric cu telecomanda, cu acționare mecanică cu cheie/coarba dar si cu acționare printr-un excentric!

Bunăoară al meu este pentru o mma de pana la 1750 kg, cu acționare electrica la cuplarea tamburului pe roata! Aceasta având 4 motoare cate 2 pe fiecare roata sunt mai scumpe! Tamburii sunt din aluminiu, din cei acoperiți cu cauciuc si alte materiale aderente chiar nici n-am mai vazut! Sunt modele vechi, la ele uzandu-se in timp acel material!

Am montat unui coleg un mover cu acționare pe roti cu excentric, dar ne-a dat "mult de furcă" la reglarea distanței tamburilor!  Rulota având o greutate de circa 1350 kg, când era un obstacol cat de mic patinau tamburii, bineînțeles că am echilibrat înainte presiunea in roti! A trebuit să apropiem tamburii foarte mult, ba mai mult aluneca ansamblul pe sasiu si la solicitări mari in ciuda faptului ca am strâns pe sasiu acele piese de susținere atât cât am putut! Am fost nevoiți să dăm cate o gaură pe fiecare parte pentru a monta un blocaj antialunecare! 

Avantaj in celelalte 2 cazuri, patineaza mai strângi "surubul"!

Apropo, ca folosesti rulota o dată ori de multe ori pe an, parerea mea e ca merita! Nu mai soliciti ambreiajul masinii si parchezi rulota cum "vor muschii tai"! Dar si baterie bună trebuie să ai la rulota!

Salutare.Vad ca te pricepi bine in motor movere.Eu cand mi am cumparat rulota, a venit cu motormoverul montat pe ea dar imi lipseste telecomanda.Cum pot sa ii fac o verificare sa stiu ca este bun?sa nu ii cumpăr telecomanda degeaba.ii pun motoarele direct pe 12V? Ca ma gand3sc ca motoraseleau 2 sensuri...Multumesc anticipat

Link către postare
Vana Petre
34 minute în urmă, Postolea Ionel a scris:

Cum pot sa ii fac o verificare sa stiu ca este bun?sa nu ii cumpăr telecomanda degeaba.ii pun motoarele direct pe 12V? Ca ma gand3sc ca motoraseleau 2 sensuri...Multumesc anticipat

Alimentezi direct motorul si el se invarte intr-un sens...inversezi alimentarea si el se invarte in celalalt sens! Simplu!

• Like 2

Link către postare
Eugen David

Salutare colegule!

N-aș zice ca ma pricep foarte bine la mover, dar pot sa-ti spun ca am avut si eu probleme La început, asta din cauza neglijentei unor colegi/prieteni!

Dar sa reluăm; cand "m-am trezit" in fata faptului împlinit nu am avut de ales decât să folosesc pentru acționarea moverului decât un ansamblu provenit dintr-o autofiletanta tot la 12v!

Am demontat  ansamblul de inversare a sensului de pe filetanta respectivă si l-am folosit in circuitul de comanda al moverului! Normal, comanda era cu fire intercalate, dar un depanator radio/tv mi-a rezolvat problema!

Acum ce pot sa-ti spun, decât bafta si noroc!

Link către postare
Ilie Minea

Se gasesc secand si movere pt. o rulota de doar 650kg? Cam la ce pret.?

Link către postare
Gabriel Schuster
în urmă cu 21 ore, Ilie Minea a scris:

Se gasesc secand si movere pt. o rulota de doar 650kg? Cam la ce pret.?

Poti folosi la rulota ta orice mover, la 650 kg nici nu o va simti! 

Link către postare
Ionut C.

Evident, un mover folosit va fi mult mai atractiv decat unul nou, cel mult la jumatate din pretul acestuia. Problema este ca nu prea poti verifica uzurile unui mover pana nu il montezi pe rulota. In gol merge fara probleme, insa in sarcina pot aparea jocuri, zgomote, vibratiiin reductoare, fiind mecanisme cu roti dintate. Deasemenea, motoarele pot avea uzuri in lagare sau chiar in ax, perii sau chiar colectoare. Totul se repara, insa e pacat sa platesti la final aproape cat pe unul nou.

Daca va place ceva din link-urile de mai jos, va pot oferi montaj gratuit la preturile din catalog. Pentru cei cu adevarat interesati, oferim consultanta in vederea achizitionarii echipamentului potrivit.
https://www.fritz-berger.de/fahrzeug/wohnwagen-und-wohnmobil-zubehoer/rangierhilfen-und-mover/
sau din catalogul Reimo:

https://www.reimo.com/en/suche/Rangierhilfen

• Like 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Vand Rulota LMC Lord Ambassador 560 RBD
      An fabricatie 2007
      Inmatriculata in Romania.
      Panou solar 150W si acumulator de 140Ah.
      Frigider mare si congelator separat, ambele cu functionare 220V, 12V, gaz. 
      Chiuveta si aragaz cu 3 ochiuri, hota.
      Baie cu dus.
      WC cu golire exterioara
      Boiler apa calda 10 litri, 220V si gaz
      Bidon apa curata 100 litri.
      Incalzire in pardoseala.
      Soba Truma cu ventilatie, functionabila pe 220V si gaz
      Aer conditionat montat din fabrica.
      Pat matrimonial, separabil de restul rulotei prin usi culisante , cu spatial depozitare sub el.
      Canapea in forma de U care se poate transforma in pat de 2x2 metri, cu toate pernele retapitate.
      Mover rulota cu telecomanda.
      Iluminat complet cu led, banda de led deasupra canapelei.
      Marchiza Omnistore cu lungime de 4metri si deschidere de 3metri.
      Cupla anti-balans Alko
      Pret: 10.000 Eur

• Vana Petre
      de Vana Petre
      Vand mover rulota complet, format din cele 2 motoare, sistem de fixare, controler si telecomanda, marca "Carver". Este in stare perfecta, se preda cu proba! Pozele sunt reale.
      Pret 450€.
      Tel. 0752173334.

• Alex E
      de Alex E
      Salutare,

Am decis sa vand rulota ce m-a purtat prin drumetii frumoase prin tara dar si prin sud estul Europei.
      Mi-a placut din prima cand am vazut-o in poze. Raman in comunitate insa imi doresc o varianta mai mica si mai flexibila.
      Ma gandesc catre un campervan, ce imi e mai util in aceasta perioada. Mai jos doua trasee ce le-am facut cu rulota:
      Traseu 1:
      Traseu 2:
      Rulota este un Knaus Sudwind GoldEdition, bine intretinuta.Am achizitionat-o de la Rulote Import. Mai jos link cu pozele rulotei:
      Knauss

Rulota este pentru 4 persoane. Pat matrimonial + bancheta din fata ce se transforma in pat.
      Greutate proprie 980kg, MMA 1300kg.
      Rulota este in stare foarte buna, complet functionala. Functioneaza toate dotarile din ea.
      Geamuri cu plase tantari si jaluzele antitermice.
      3 trape - 2 in zona de living, una in dus.
      Frigider functional pe gaz/220v/12v.
      Boiler 220v.
      Soba Trumavent cu ventilatie
      1 panou solar 130w montat anul acesta.
      Baterie pe gel 110Ah montata anul acesta.
      Nu are probleme de infiltratii, nu are mirosuri dubioase.
      Cauciucuri in stare foarte buna, inclusiv roata de rezerva.
      Are suport de biciclete in partea din spate dar si stalp pentru un suport aditional in fata pe protap.
      Ca imbunatatiri i-am montat panou solar de 130W si o baterie de 110Ah, implicit montat USB-uri la 12 V dar si o priza la gen masina la care se poate conecta un laptop cu incarcator de 12 v.

Ofer 2 butelii + Antifurt cupla ALKO + oglinzi pentru masina.
      Geamul de deasupra chiuvetei a fost spart, insa putem negocia cat ar costa unul nou.

Momentan rulota se afla in Pucioasa, insa intentionez sa o aduc in Bucuresti.
       Prețul este de 7500 euro, negociabil! Pentru relații 0735556703 Alex . 

• Ene Radu
      de Ene Radu
      Salut,

Cumpar rulota cu incalzire, boiler, 2 spatii de dormit, frigider, baterie, wc cu golire exterioara, inmatriculata RO, cel putin 3, 5 - 4 m lungime interior (2 adulti si 2 copii). Buget 2000-2500 euro. Multumesc.
    • Adrian Rada
      de Adrian Rada
      4000euro telefon 0766539895
      Rulota nu are infiltratii, mucegai și mirosuri neplăcute. Totul funcționează, am adus-o pentru mine din UK în 2016 și acum vreau sa trec la autorulota.
      Dotări: 
      -Moover cu telecomanda( miști rulota fără efort)
      -Cort mare cu anexa de dormit pentru încă 2 persoane
      -Boiler pe gaz și 220v
      -Aragaz mare cu cuptor
      -Încălzire pe gaz și 220v cu circulație aer la 12v
      -Aer conditionam mobil
      -O zona de dormit cu pat de 2x2.2m 
      -Wc cu golire exterioara și dus
      -Accesorii: masa, pompa, 2butelii, scara, bidon de apa uzata, bidon de apa curata, rezerva, cric 
      -Anvelopele au 2 ani și cam 2000km
      -Baterie 100ah
      -Iluminat pe Led 
      -Toate manualele
      -Plase de tantari și jaluzele atermice la toate geamurile
      -Tapițeria și mocheta sunt cele originale și arata foarte ok
      Evident totul se probează,  și bineînțeles ca nu o sa găsiți în rulota miros de parfum și de deodorante auto. Sunt rulotist nu comerciant  iar rulota, deși este englezeasca nu este o rulota coapta, iar prețul de achiziție din UK e apropiat de prețul de vânzare al rulotei.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.