Mihai Cirstea

Off-camping orase mari Romania

14 postări în acest subiect de discuţie despre Off-camping orase mari Romania

Off-camping orase mari Romania

Mihai Cirstea

Buna ziua, anul acesta doresc sa-mi duc copii intr-un tur al Romaniei prin cele mai mari orase ( vizitam centrul, muzee, etc). Deschid acest subiect pentru a strange experientele voastre in off-camping in orase ( supermarket-uri unde se poate campa pt o noapte, parcari, strazi, zone industriale, benzinarii, etc). Multumesc pentru orice informati. ( intentionat nu mentionez un traseu astfel incat sa adunam info despre intreaga tara). Mihai

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Liviu Crista

Se poate parca pentru o noapte in orice parcare exterioara a mallurilor, hypermarketurilor. Am testat personal si nu au fost probleme nici in Bucuresti, nici in Braila sau Cluj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Daca nu ma insel, tu ai un van. Am impresia ca Mihai se referea la rulote, acestea avand cu totul alt statut. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Buna ziua, eu la rulota ma refeream ( in cazul meu) dar multumesc de info- e bine de stiut si pentru colegii nostrii care au van-uri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Crista

Scuze, nu am inteles de prima data ca este vorba despre o rulota. Banuiesc ca daca o lasati agatata de masina nu bate asa tare la ochi tot ansamblul auto. Eu cu campervanul nu am avut probleme nicaieri, si am stat si in Europa de Vest in plin centru si nu a spus nimeni nimic.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Daca cei de la paza super marketurilor va lasa sa campati in parcarea lor e super, dar de obicei trebuie discutat cu ei inainte!

 In cazul meu cand am ramas pentru o noapte in parcarea de la Jumbo Pitesti a trebuit sa vorbesc cu cei de la paza si dimineata la ora 5 a venit domnul cu care vorbisem sa-mi spuna ca ar fi bine sa plecam ca urmeaza sa se schimbe tura si cei care vin nu o sa agreeze ideea si sa nu ii creem probleme!Asa ca a trebuit sa o mutam cativa metri mai incolo sa nu mai fim in paecarea lor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Mihai Cirstea, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji privind parcarea ansamblului masina- rulota in Romania. Noi am colindat prin multe locuri si am parcat si la hipermarketuri si in parcari publice si pe strazi mai putin circulate din orase, fara a dezlega rulota de masina. Unde sunt parcari intre blocuri, iar este ok. 
Problema camparii se pune atunci cand esti in natura, pentruca nu toate zonele sunt sigure si daca esti si singur, te poti trezi cu musafiri nepoftiti. Am evitat astfel de experiente si iti recomand, asa cum fac si eu, sa citesti cat mai multe postari ale colegilor privind zonele OFF unde poti campa fara probleme. La nevoie, te poti campa si in campinguri amenajate, daca tarifele sunt accesibile.:noroc:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Burla

Daca ajungi  prin Targoviste ai doua parcari destul de mari in zona centrala a orasului : in parcarea stadionului de fotbal (44.930804, 25.462105), foarte aproape de Ansamblul Curtea Domneasca, si mai este o parcare care desi pe internet apare cu plata de fapt nu se plateste (44.929097, 25.461032), aproape de Parcul Mitropoliei. In afara orasului este o zona pentru gratare, dar se poate campa la marginea padurii, insa nu exista sursa de apa : 44.928036, 25.352773.

Invit si pe ceilalti colegi de pe forum sa posteze diferite locatii unde se poate campa/parca in orasele de domiciliu. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Camparea este permisă pe majoritatea terenurilor neîngrădite, cu excepția proprietăților private sau publice, cum ar fi terenuri cultivate, terenuri de sport sau alte atracții turistice, aerodromuri, cariere de piatra, balastiere, etc. Nu uitați: este permis tot ceea ce nu e interzis prin lege sau altă regulă locală.
Verificați existența indicatoarelor "camparea interzisă" sau "acces interzis". Nu vă sfiiți să întrebați localnici, chiar polițiști din zonă, înainte de a campa. Veți avea surpriza să fiți indrumați spre locuri nebănuit de frumoase și liniștite.
Verificați cu atenție urmele de animale din zona in care vreți să campați. Nu e o idee bună să campați pe trasee frecventate de animale sălbatice sau cirezi de vite, spre zonele de adăpare, de exemplu.
Nu abuzați de ospitalitatea locului. Încercați să nu lăsați nici o urmă a vizitei voastre. Utilizați o sobă portabilă ori lada unui grătar, în locul unui foc direct pe pamânt, luați-vă gunoiul acasă și folosiți o lopată de campanie atunci când vă faceți nevoile in natură.
Dacă sunteți nevoiți să campați în apropierea zonelor populate, opriți cât mai târziu și plecați cât mai devreme, evitați zonele aglomerate, care oricum nu v-ar fi pe plac și aveți grijă să nu deranjați habitatele sensibile, cum ar fi lăcașuri de cult sau locuințe răzlețe.
Fiți precauți, mai mult ca sigur că nu vreți să vă treziți cu cineva lângă fereastra autorulotei, așa că încercați să rămâneți cât mai greu de observat.
Verificați stabilitatea terenului înainte de campare, mai ales în zona falezelor înalte, a marginilor de prăpăstii, precum și a văilor inundabile. Pregatiți-vă un plan de evacuare rapidă a zonei pentru eventualitatea apariției unei situații de urgență. Nu uitați sa vă stabiliți niște repere simple, pentru a vă ajuta in bezna ce va urma pe timpul nopții.

Mă refer aici exclusiv la camparea cu CAMPERVAN, autorulota cea mai compactă, care are acces în multe locuri, care este suficient de discretă. Pentru rulote și autorulote mai mari va fi puțin mai dificil, însa nu imposibil.

România e plină de locuri superbe în care poți campa, multe dintre ele fiind izolate, departe de drumuri și habitate, având suprafețe mai mari sau mai mici, majoritatea oferind priveliști deosebite.

Bucurați-vă de libertatea de a le descoperi și lăsați-le la fel de frumoase și pentru alții!

 

  • Like 10
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Multumim de sfaturi. Am trăit-o și eu pe pielea mea. Am lăsat locatia Off camping liniștita ca sa conduc încă 2 ore. Am fost nevoit sa caut într-un oraș o parcare . Pot sa zic ca nu am dormit bine deloc . Legat de ospitalitatea sătenilor , eram intrun sat de lângă Targu Lapus și am hotărât sa dormim in fata magazinului sătesc (care era abandonat ) am întrebat de un vecin dacă se poate , el nea zis ca sigur cu cea mai mare plăcere. Seara a bătut cineva la usa, era soția vecinului, nea auzit ca avem copil mic cu noi și nea invitat sa dormim la ei in casa deoarece seara e foarte frig acolo , sa îngrijorat pentru noi .Ea nu știa ca avem toate condițiile. Dimineața nea adus lapte .In orice caz oamenii sunt dornici sa te cunoască sau sa te ajute. La sate inca găsești ospitalitatea fără a aștepta nimic in schimb, nu știu dacă peste 20 de ani va fi la fel .Romania Este un rai pentru Off camping. Asta le place și la străini .

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
La 01.02.2019 la 10:38, FlorinD a scris:

La sate inca găsești ospitalitatea fără a aștepta nimic in schimb, nu știu dacă peste 20 de ani va fi la fel.

Să ne bucurăm cât mai mult de prezent, lăsând grijile pentru mai târziu. Cât despre viitor, nu uitați că NOI îl scriem, AZI. Depinde de fiecare dintre noi să lăsăm ceva frumos în urmă. Un gând, o vorbă, o faptă bună. Florile frumoase nu vor usca buruienile din jur, dar vor ramâne frumoase!

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Buna ziua, pentru Pitesti recomamd parcarea Olympic Outdoor Parking ( asa apare pe Google Maps)- (44.8618692, 24.8841167). E spatioasa, luminata si la 10-15 min de centru ( mers pe jos). Mai mult, parcarea este pazita mai mereu, pe timpul nopti, de Politia Comunitara. Am vorbit eu cu un echipaj si mi-au spus ca e ok parcat 1 noapte ( tranzit). Drumuri bune.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua. Poti parca oriunde in orase însă nu pe locurile riveranilor. Eu anul trecut în miniturul României am parcat numi in orașe.

Ex.Tg Secuiesc in fata unui magazin cu acordul proprietarului , la Făgăraș in spatele catedralei ortodoxe cu acordul preotului si la Alba iulia chiar in cetate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Oameni buni, nu este specificat clar, dar colegul se refera la rulote!!!

Camperele, vanurile, le poti parca oriunde, cu rulota mai greu...

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.