Florin Smolnicki

Rulotă pentru ieșit iarna pe frig mare

3 postări în acest subiect de discuţie despre Rulotă pentru ieșit iarna pe frig mare

Rulotă pentru ieșit iarna pe frig mare

Florin Smolnicki

Pentru că stau iarna la părinții mei în rulotă, de dragul rulotei și pentru că aș vrea foarte mult să fac ieșiri iarna cu rulota, aș dori câteva sfaturi legate de dotările necesare unei rulote pentru a putea ieși în condiții extreme de iarnă.

Care tipuri/ firme de rulote (mai ales cele englezești) le considerați a fi cele mai bune ca dotări speciale și ce dotări sunt necesare pentru a ieși iarna la - 20 de grade sau mai mult?

Ce trebuie să aibă/ cum trebuie să fie dotată o rulotă pentru a putea ieși iarna cu ea?

Voi ieșiți iarna cu rulota?

Dormiți iarna în rulotă? Dacă da, cum vă sunt dotate rulotele? Ce aveți în plus? 

Folosiți boilerul, instalația de apă, toaleta? Nu se umezește, nu se face condens înăuntru?

Cum vă pregătiți de plecare la drum?

Aveți și la rulotă cauciucuri de iarnă?

Cum încălziți rulota la - 20 de grade?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NLaurentiu

Salut, Florin!

Eu pot sa-ti raspund la intrebarea referitoare la cauciucuri: nu am gasit anvelope tip "C", de 13" speciale pentru iarna... Nu mai vorbesc de cele dedicate pentru toate anotimpurile, asa cum as fi vrut.

Am cumparat "C"-uri doar pentru vara, insa au simbolul M+S si pictograma "varf de munte cu fulgi de nea" figurat pe marginea anvelopei. Denumirea lor exacta este: Torque TQ-05 M+S 165R13C 94/92R SPR LT.

Din cate imi amintesc din perioada in care am cautat anvelope, pentru anvelopele de 14" exista "C"-uri pentru iarna.

In ceea ce priveste rulotele dedicate zonelor reci, iti recomand sa le cauti pe cele produse de catre tarile nordice: Kabe,  Solifer, Polar. In general acestea au montate sisteme de incalzire de la Alde (nu partidul!)

• Like 2
  • Upvote 2

Link către postare
Alin Opran

Pe langa recomandarile colegului @NLaurentiu pot sa adaug doar ca rulotele englezesti nu sunt facute pentru ierni cu temperaturi sub 0 grade. Daca ai observat (sau vazut), aproape toate au bazinul de apa exterior care se cupleaza la rulota cu o mufa. Bazinul contine si pompa de apa.

Sunt convins ca se vor gasi colegi care sa ma contrazica :salutare!:

Iernile englezesti rar au perioade de sub 0 grade (ca aici in Irlanda) astfel ca apa nu ingheata nici daca este lasata afara. Pe forumurile de specialitate de aici sunt recomandari pentru cei care ies iarna si totusi este frig sa acopere bidonul de apa cu o patura :amuzat:

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Cosmin S
      de Cosmin S
      Bună ziua

Știu că pe afară, rulotistii au posibilitatea de a alimenta un GPL special pentru perioada invernală. Există așa ceva la noi ?
      În urmă cu vreo doi ani, când am petrecut revelionul la Bușteni, nu îmi mai făcea față căldura. Am înțeles de la colegii rulotisti, că probleme vine din pricina buteliei de gaz, expusă direct în frig (am rezervor mare, montat în exterior).

Există vreo soluție, poate să alimentez de undeva, cu GPL aditivat, pentru auto ?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.