Petrut Patrascoiu

Buna seara, colegi Rulotisti!

19 postări în acest subiect de discuţie despre Buna seara, colegi Rulotisti!

Buna seara, colegi Rulotisti!

Petrut Patrascoiu

Bine v-am gasit!

Tocmai mi-am implinit un vis, pe care il visez de vreo 3-4 ani...

Mi-am cumparat rulota visurilor mele: Hobby 545 KMF DeLuxe, din 2012.

Are 1.600 kg, 4-6 locuri de dormit. Are mover, cort, veranda, baterie, invertor, truma vent

O trag cu un Subaru Forester de 2.000 cc, diesel, 150 cp, 4x4.

De fapt, o s-o trag intrucat abia am dat un avans - o aduc in ianuarie din Olanda.

Ma numesc Petrut Patrascoiu, sunt Constantean prin nastere, Bucurestean prin domiciliu si om al Vaii Prahovei cand muncesc.

Am 51 de ani, 2 baieti (12, 15 ani), si o sotie, bineinteles! :)

Ani de zile am tot mers cu cortul, in special la mare. Ne place mult sa stam in natura.

 

Cu siguranta va avea nevoie de imbunatatiri pentru off-camping si pentru mers iarna la ski.

Probabil ca voi apela la voi pentru sugestii, idei, solutii.

Mai intai trebuie sa o aduc si sa "o cunosc" mai intim... :D 

 

Poate sa-mi dea cineva vreo solutie/idee pentru parcare in siguranta in Bucuresti?

 

Am atasat cateva foto ale rulotei.

Sper sa ne intalnim cat de curand.

Seara placuta!

IMG_20181123_111629_6.jpg

IMG_20181123_111746_7.jpg

IMG_20181123_113300_0.jpg

DSC_0045.JPG

DSC_0046.JPG

DSC_0048.JPG

DSC_0049.JPG

IMG_20181123_111032_7.jpg

IMG_20181123_111058_3.jpg

IMG_20181123_111146_7.jpg

IMG_20181123_111244_0.jpg

IMG_20181123_111301_4.jpg

IMG_20181123_111313_6.jpg

IMG_20181123_111333_8.jpg

IMG_20181123_111352_9.jpg

IMG_20181123_111400_1.jpg

IMG_20181123_111440_7.jpg

IMG_20181123_111524_0.jpg

  • Like 5
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare

Flavius Ivan

:OK: Să o stăpâniți sănătoși, să aveți vacanțe plăcute și numai drumuri bune cu :cu-rulota: 

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

Buna dimineata, Petrut!

 

Foarte, foarte frumoasa rulota ta! S-o stapaniti sanatosi!

Ai comandat-o de la Obelink?

Din fotografii pare a avea latimea de 2, 5 m. Nu e un pic cam lata pentru drumurile noastre? Te intreb asta pentru ca atunci cand am adus-o pe a mea in tara (2, 1 m latime, tot din Olanda) mi-a fost teama sa circul pe portiunile de autostrada din Germania unde se executau lucrari de intretinere, prin ingustarea benzilor. Sa mergi doar pe banda 1, deoarece aceea ramane de regula la marimea "normala", ea fiind destinata TIR-urilor. Chiar si asa, mai sunt unele autoutilitare care te vor devansa pe banda 2 si vei vedea ca mai sunt cel mult 10 cm pana la peretele din stanga al rulotei! Si in acelasi timp trebuie sa fii atent si in dreapta sa nu atingi delimitatoarele! :) E stresant, dar ce ar fi o calatorie fara un pic de aventura?! :)

 

Vis-a-vis de parcare... cam greu in Bucuresti! Eu o tin momentan in afara Bucurestiului si-mi este greu sa merg la ea sa mai mesteresc, sa mai intretin, sa dau zapada... Daca n-ar fi trebuit sa traversez in diagonala Bucurestiul, ar fi fost mai usor. Eu caut in zona de case din Militari sa gasesc un loc, insa fara succes pana acum. Daca totusi vrei s-o aduci la "bloc", sa iei in calcul si adolescentii teribilisti care, din "joaca" iti pot strica cate ceva la rulota. Iar in aceasta situatie iti recomand sa comanzi din timp o prelata inainte sa iei rulota. Eu am stat 4 (patru) luni pana a venit din Anglia...

 

Drumuri bune si toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Petrut Patrascoiu
în urmă cu 11 ore, Flavius Ivan a scris:

:OK: Să o stăpâniți sănătoși, să aveți vacanțe plăcute și numai drumuri bune cu :cu-rulota: 

Multumesc, Flavius!

Si voua la fel!

Distribuie această postare


Link către postare
Petrut Patrascoiu

@NLaurentiu Multumesc, Laurentiu!

Da, este de 2, 5 m - probabil este cam mare dar asa am dorit-o.

Sunt putin claustrofob si nu suport sa dau cu capul si cu picioarele de peretii rulotei. Simt ca ma sufoc.

O sa mergem cu grija, ce sa facem... :) Aventuraaaa! Strigati Uraaa!

 

Modelul acesta il caut de 3-4 ani si este pentru prima oara cand a aparut un SH.

Cat pe ce sa-mi bag capul in lat si sa atac una noua (in rate).

Multumesc pentru sfaturi.

Zi buna!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Superbă rulota, felicitări pentru achiziție! :bravo:

Să ajungă cu bine în țară și să vă ofere vacanțe minunate! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Petrut Patrascoiu

@Daniel P Multumim, Daniel! 

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit @Petrut Patrascoiu!

O rulota foarte frumoasa si super dotata!

Felicitari pentru alegerea facuta si pentru rabdarea ce ai avut-o in a astepta aparitia ei!

Imi place foarte mult! Este ca un apartament pe roti! :)

Va doresc iesiri cat mai multe si frumoase! :cu-rulota:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

Salut Petruț și :default_bun_venit:

Foarte făină rulota voastră ! :OK:

Să o folosiți sănătoși și fără probleme în cât mai multe ieșiri reușite cu ea. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit:Salutare si bun venit in aceasta comunitate. Cred ca multi foarte multi au un vis cum e  visul tau, unul dintre ei sunt si eu..

     Felicitari ca ti sa implinit visul aceasta :bravo:.ai ales o rulota superb, dotat, si foarte misto, Sa aveti parte de ea, multe vacante reusite, drumuri bune si vant din spate va doresc:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Vana Petre

Fii binevenit :salutare!:si sa va bucurati de rulota ! :OK: La ce pret ai luat-o?

Distribuie această postare


Link către postare
Petrut Patrascoiu

@Vana Petre Multumesc, Petre!

16.200 cu tot cu verificari finale si cu 1 an garantie.

Desi, daca se strica ceva, nu stiu daca mai ajung pana in Olanda... :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

@Petrut Patrascoiu :default_bun_venit:

 

Ce frumos e atunci cand visele devin realitate ....  :bravo:

E frumoasa foc. Felicitari si sa va bucurati de ea.

Vacante placute ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Florin Males

Superbă rulota!

Bine ai venit si sa o folosiți sănătoși!

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Foarte frumoasa și bine dotata, mooverul este indispensabil la ea. 

Eu am gândit la fel în ceea ce privește masurile chiar dacă mulți au încercat sa ma răzgândesc. O face sa fie mai stabila pe drum, suferă mai puțin vântul lateral, dar are și părții negative, consumul creste, în manovra trebuie sa ai o pereche de ochi în plus. 

Trăind în vest majoritatea drumului îl fac pe autostrada, iar strada cu o singura banda pe sens de mers doar de la ieșire de pe autostrada la camping, de obicei max 50-100 km, de aceea mari probleme nu îmi fac. 

In ceea ce privește lărgimea singura mea teama era legata de barierele unde se plătește autostrada, în Italia sunt largi 260 cm și nu va ascund ca am riscat vreo 2-3 infarcturi. 

Apropo de șantier în autostrada, pe A4 între Veneția și Trieste se lucrează pe o bucata de 80 km cu banda redusa la 250 cm și zid de 1 metru pe dreapta, mergând la. 60 km/h nu am avut deloc probleme pana anul acesta la întoarcerea din Croația un autocar nu a decis sa ma depășească, în acel moment a înghețat sufletul în mine având mai puțin de 5cm între mine și el, iar toți atâția în dreapta pana în zid. Cred ca nu are rost sa va spun ce nr de înmatriculare avea și ce a urmat când după câtva timp l-am întâlnit la un popas mai încolo, spre ghinionul lui am dash cam ( o investiție care v-o recomand la toți) și după câteva minute de discuții a apărut Politia făcându-i proces verbal de vreo câteva mii de euro, iar permisul lui a rămas acolo pe loc. 

Îmi puteți spune ca am greșit, exagerat, ca un cap de familie a rămas fără slujba, dar consider ca mai bine asa decât persone in spitale sau cimitire din cauza teribilismului. 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Petrut Patrascoiu

@Mihai-Arad @Sorin Leitoiu @Raul G @Florin Males 

Multumesc pentru urari.

Multumesc si pentru toate sustinerile si sfaturile pe care, deja, am inceput sa le primesc.

La multi ani, tuturor de Ziua Romaniei!

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.