Vizitator

Intretinere interior

19 postări în acest subiect de discuţie despre Intretinere interior

Intretinere interior

Vizitator

Inca de asta iarna am  avut in plan sa fac cateva mici lucrari de intretinere a interiorului rulotei .
Mobila parca se matuise , iar peretii parca nu mai ieseau " la lumina" oricat spalam la ei .

Asadar , am luat de la magazin o cutie de 1ltr de lac incolor , am facut o cutie de 1kg de vopsea lavabila de interior cu o usoara tenta de bej , doua pensule si 1ltr de degresant.

Sa zic eu , ca parc ar fi trebuit ca lacul sa il iau putin colorat , dar pana la urma rezultatul este multumitor.

Cantitatile de lac si lavabila au fost suficiente ; din lac mi-a mai ramas doar vreo 100g iar din cutia de lavabila nu cred ca am folosit jumatate ( in paranteza fie spus , lavabila era foarte groasa si am mai pus putina apa in ea ca sa fie pensulabila).

La final am incercat si putin design interior cu un mic tablou , un semn de toaleta ( de parca as fi putut sa o incurc cu altceva ) iar pe usa de la comoda TV  de la intare am fost nevoit sa pun Route 66 pentru ca era o gaura urata in zona aia .

INAINTE

141xua.jpg

k2o8t0.jpg

16aobvm.jpg

291ox39.jpg

DUPA

b8afm1.jpg

2a99y7d.jpg

f4mc93.jpg

qziyae.jpg

2ez7213.jpg

Puteti accesa albumul meu de pe   Facebook   

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ilie Minea

Salut, intrebare de mare  baraj.Pentru ce s-a amestecat lacul, cu vopseaua lavabila?Sau poate am inteles eu gresit, nu vad lavabila pe mobila.Banuiesc ca lacul este pe baza de apa. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Salut ,

Lacul este lac , lavabila este lavabila

NU se amesteca in nici un caz lacul cu lavabila .

Lacul este pe baza de diluant iar lavabila este pe baza de apa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Si eu eram curios pe ce suprafete ai aplicat vopseaua lavabila. LMC nu are peretii finisati cu tapet?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Lavabila peste tapet este combinatia perfecta ! superok

Sa dai cu lavabila peste lacul de la mobila , nu cred ca s-a gandit cineva sa incerce , desi............. mai stii ? ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Va salut!

Rog pe cei care se pricep sa ma ajute cu ceva sfaturi. Am la rulota mobilier de culoare deschisa, dar este mat din fabricatie. Nu este confectionat din lemn, este din acel pal usor prezent in mai toate rulotele. As vrea sa-l lacuiesc , dar mi-e teama sa nu fac vre-o boacana sa-l stric. Se poate face aceasta operatiune la pal? Daca da , va rog pe cei care ati mai lucrat asa ceva sa-mi spuneti ce fel de lac e recomandat a fi mai bun. :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca suprafata este plana si lucioasa eu zic sa incerci cu autocolant .
Eu am incercat sa dau cu lac pe blatul de la bucatarie care este din PAL si nu prea mi-a placut cum a iesit (la ochi este lucios , frumos , dar la mana pare aspru ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Autocolant? Nu stii ca aproape toate mai au la usi niste aplicatii de material (brizbizuri le zic eu)? Ce naiba fac acolo ca e ca si cand ai numara... cu manusa de box. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

@TEODOR le dai jos si le pui dupa aia cu dubluadeziv , daca sunt lipite . Asta in cazul in care nu vrei sa gasesti un motiv sa scapi de ele.
Daca sunt prinse in cuisoare sau in capse,  le bati la loc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
On 1/26/2016 at 19:27, TEODOR a scris:

Va salut!

Rog pe cei care se pricep sa ma ajute cu ceva sfaturi. Am la rulota mobilier de culoare deschisa, dar este mat din fabricatie. Nu este confectionat din lemn, este din acel pal usor prezent in mai toate rulotele. As vrea sa-l lacuiesc , dar mi-e teama sa nu fac vre-o boacana sa-l stric. Se poate face aceasta operatiune la pal? Daca da , va rog pe cei care ati mai lucrat asa ceva sa-mi spuneti ce fel de lac e recomandat a fi mai bun. :-)

La Lidl au avut... spray lac incolor pentru calorifere - este vopsea alba lucioasa cu care dai caloriferele din casa . Este minunata si spray lac pentru mobila ; am luat si am dat pe mobila care era zgariata murdara de la diverse.
Se intinde usor si uniform, are putere de lacuire, nu trebuie dat mult, adera usor si se usuca repede.

Prert 10-11 ron  . Mobila nu trebuie slefuita , matuita doar curatata de grasime daca are.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Si eu am o problema la usa de la dulap. Cand am luat rulota, incuietoarea era defecta si vechiul proprietar pusese cateva benzi de scoci pe la colturi si pe la mijloc sa nu se mai deschida.
Ajungand cu ea acasa am dat jos acel scoci insa au ramas urme care imi dau impresia ca a luat acel lac dat ulterior...
Ce ar fi de facut in situatia asta? 
As slefui usa si sa aplic alt lac , sau sa acopar cu stickere ornamentale ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Asa da! Ma prinde bine ideea asta!Mai ales ca nu trebuie sa pregatesc prea mult piesele inainte de lacuire. Azi o sa trec pe la LIDL sa vad daca gasesc asa ceva. Multumesc pentru sfat @Sorin Leitoiu!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
1 minut în urmă, TEODOR a scris:

Asa da! Ma prinde bine ideea asta!Mai ales ca nu trebuie sa pregatesc prea mult piesele inainte de lacuire. Azi o sa trec pe la LIDL sa vad daca gasesc asa ceva. Multumesc pentru sfat @Sorin Leitoiu!

 asa arata 

20160127_122713.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cand dai cu spray o sa "gazezi" toate cele din rulota . Ca sa nu se intample asta ar trebui sa o dezechipezi complet la interior . Ca sa o dezechipezi la interior trebuie sa ai un spatiu de depozitate pentru toate "acareturile" .

Nu este mai comod sa gasesti ceva pensulabil  ? :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

I-am facut poza .Azi ma duc sa caut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
6 minute în urmă, MARIUSGEORGE a scris:

Si eu am o problema la usa de la dulap. Cand am luat rulota, incuietoarea era defecta si vechiul proprietar pusese cateva benzi de scoci pe la colturi si pe la mijloc sa nu se mai deschida.
Ajungand cu ea acasa am dat jos acel scoci insa au ramas urme care imi dau impresia ca a luat acel lac dat ulterior...
Ce ar fi de facut in situatia asta? 
As slefui usa si sa aplic alt lac , sau sa acopar cu stickere ornamentale ?

pe mobila care nu era lacuita lucios am pus benzi adezive la mutare si adezivul a intrat in porii lemnului si au ramas umbre ce re nu se sterg nici cu diluat.

Daca slefuiesti trebuie toata usa uniform ...Atentie sa nu aiba alta nuanta dupa lacuire fata de restul mobilei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Nu stiu cum e mai bine , mai usor , dar ma gandesc ca nu are nici sprayul atata putere la pulverizare si daca dau mai cu fereala, poate merge.

Modificat de TEODOR

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Are putere Teodor mai ales daca stii cum sa dai si inainte pui sprayul in apa calda si-l agiti bine. Atentie, ca tu dai pe suprafete verticale , nu insisti intr-un loc , dai stanga , dreapta cu aceeasi viteza si cam de la 30 cm departare.  Faci proba prima data ,  DAR  la toata mobila s-ar putea sa-ti trebuiasca 3 bucati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.