Ionut Airinei

Montare trumavent

33 postări în acest subiect de discuţie despre Montare trumavent

Montare trumavent

Ionut Airinei

Salutare,

 

Sper sa fi deschis topic-ul acolo unde trebuie. M-am decis sa-mi montez trumavent, l-am cumparat si acum astept sa ajunga la mine. Pana atunci m-am apucat sa fac schema de montaj si vin catre sa va cer un sfat daca e ok sau nu.

 

Am niste probleme totusi:

- trebuie sa trec cu tubulatura peste niste fire, este ok? se incalzeste rau tubulatura? poate sa afecteze firele?

- deoarece peretele din fata este rece, m-am gandit sa traversez cu tubulatura prin spatiul in care sunt tinute scandurelele pentru formarea patului, doar ca spatiul ala are fix 7.5cm, are ceva daca e spatiul asa mic?

- ar fi ok daca dau niste gauri in tubulatura, in asa fel incat sa iasa aer cald si printre pat si perete? nu face condens?

 

Orice sfat, vis-a-vis de montaj este binevenit.

 

Mutumesc,

Ionut

schema.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Salut, iti raspund punctual :

1. Poti trece pe langa/peste cablurile electrice. Evita , daca poti, contactul direct dintre tubulatura si cabluri.

2. Filozofia de montaj a tubulaturii este de a inconjura , pe cat posibil, perimetrul rulotei. poti trece prin zona amintita, dar nu gauri acolo tubulatura. Caldura in exces poate deforma in timp lemnul. Fata de schita ta, pune o gura de refulare si in baie. Vei vedea , dar mai ales sotia sau copii, utilitatea ei.

3. Este recomandat sa faci gauri ( taieturi longitudinale de 1-1.5 cm) distantate la 30-40 cm pe toata lungimea tubulaturii. Aerul cald va forma o perdea pe peretii exteriori si se va uniformiza incalzirea rulotei.

 

Spor la treaba!!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Multumesc frumos @Gabriel Schuster. Eu fix acolo ma gandeam sa fac gaurile :D, in idee ca sa iasa aerul cald pe acolo. Reconfigurez.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Salutare din nou,

 

Mi-a venit azi coletul cu trumaventul și tubulatură de 65mm.

 

Am văzut ca se găsește și tubulatură de 35mm. Mi-ar fi mai potrivită pentru traversarea prin spațiul acela din fata de 75mm.

 

Pentru ca sunt novice vin la voi cu o alta întrebare: Cât pierd dacă fac doar traversarea cu tub de 35. Adică sa merg pana la traversare cu tub de 65, pun o reducție, fac traversarea de 1, 5-2m cu tub de 35, pun o alta reducție și continui cu tub de 65.

 

Stiu ca o sa am pierderi, dar nu îmi dau seama cât de mult afectez.

 

Multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

In principiu, micsorarea sectiunii va creste presiunea inainte de reductie. Incearca sa pui doua furtune de 35 in paralel ( stiu ca este greu cu reductia) !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Buna Ionuț nu te aștepta ca aerul să circule cu presiune pe furtun, el o sa fie împins pe furtun de ventilator de la vent.O să simți căldura.Cristi Wawac avea montate niște coolere pe furtune care cu adevărat fac diferența ?.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

După părerea mea furtunul subțire trebuie tras în compartimentul buteliei (baterie, bidon apă)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Cum zicea și Gabriel o gura de refulare neapărat în baie și dacă îți ajunge furtunul sa treci prin dulapul de la bucătărie și o gură de refulare in fata ușii de intrare, să ai o perdea de aer cald in fata ușii:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Salut @Ionut Airinei daca reduci diametrul tubului, vei avea pierdere de debit de aer. La Incalzire nu presiunea aerului conteaza ci debitul!

25 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

In principiu, micsorarea sectiunii va creste presiunea inainte de reductie. Incearca sa pui doua furtune de 35 in paralel ( stiu ca este greu cu reductia) !

 Micsorarea sectiuni Nu creste presiunea doar viteza aerului dupa reductie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
22 minute în urmă, Emil Vinteler a scris:

Buna Ionuț nu te aștepta ca aerul să circule cu presiune pe furtun, el o sa fie împins pe furtun de ventilator de la vent.O să simți căldura.Cristi Wawac avea montate niște coolere pe furtune care cu adevărat fac diferența ?.

Chiar acum ma gândeam sa pun un ventilator imediat după ce fac traversarea. In așa fel ma gândesc sa pot sa forțez un pic :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Hmmm, deci, cel mai bine ar fi sa fac tot traseul cu 65... Sa văd cum reușesc sa fac traversarea, ma gândesc și la varianta sa măresc un pic compartimentul...

 

Mulțumesc pentru sfaturi. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Mda, dupa cum ma asteptam... nu mi-a ajuns tubulatura. Ce as putea pune ca inlocuitor?

 

Am vazut ceva tub gofrat din aluminiu, diametru 63, dar, nu stiu cat de tare se incalzeste :(

 

Multumesc,

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Vad ca nu mai pot edita. Vroiam sa mai intreb: ce temperatura ar putea ajunge, maxim pe tubulatura?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu cred ca va sari de 65-70 de grade in functionare.  Cu cat viteza ventilatorului este mai mare, cu atat temperatura aerului cald este mai mica. Tine cont de asta cand o vei folosi. Cand este foarte frig afara, incearca sa cresti treptat viteza ventilatorului, pe masura ce se incalzeste aerul din rulota. In caz contrar, aerul rece va mentine soba la o temperatura scazuta.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
2 minute în urmă, Ionut C. a scris:

Nu cred ca va sari de 65-70 de grade in functionare.  Cu cat viteza ventilatorului este mai mare, cu atat temperatura aerului cald este mai mica. Tine cont de asta cand o vei folosi. Cand este foarte frig afara, incearca sa cresti treptat viteza ventilatorului, pe masura ce se incalzeste aerul din rulota. In caz contrar, aerul rece va mentine soba la o temperatura scazuta.

Stiu asta cu viteza, doar ca ma gandesc la ideea ca noaptea mai dorm :) si nu vreau sa stau cu grija ca se incalzeste ceva pe acolo si risc sa iau foc...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Dupa incalzirea rulotei, reduci puterea sobei, din termostat. Exista sistem automate de monitorizare a temperaturii, care actioneaza si asupra sobei, si asupra ventilatorului. Insa nu sunt chiar ieftine...
Ventilatia se foloseste pentru o uniformizare a temperaturii in interior, nivelul temperaturii se regleaza din termostatul sobei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Ionut, sursa de unde ai cumparat ventul, sti cumva , daca mai are de vanzare inca unul?Si un pret? Sper ca, este pe 12v.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
acum o oră, Ilie Minea a scris:

Ionut, sursa de unde ai cumparat ventul, sti cumva , daca mai are de vanzare inca unul?Si un pret? Sper ca, este pe 12v.

 

@Ilie Minea

Vezi pe OLX la Sf Gheorghe are la 300 de lei!

Acum cativa ani am cumpărat de la el cu 150 lei, dar timpul trece  prețurile se schimba, noi "ne-nvechim" :default_109: si tot asa!

Are anunturi pe Roland dar si Cătălina!

De la el am cumpărat si moverul, culmea asta de la 500 de euro este acum 450!

Numai bine si bafta la cumpărături! :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Problema nu e că ia foc , problema e că o să ai pierderi de căldură pe tubul de aluminiu.Sfatul meu e sa pui tubul de la aluminiu pe capete pierderea să fie un câștig.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
în urmă cu 1 oră, Ilie Minea a scris:

Ionut, sursa de unde ai cumparat ventul, sti cumva , daca mai are de vanzare inca unul?Si un pret? Sper ca, este pe 12v.

Salut,

 

Am luat de la varza Istvan din Tg. Secuiesc (am găsit prin forum datele lui). Dacă vrei îți dau in privat numărul de tel (nu vreau sa para reclama). Am dat 300 pe el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
30 minute în urmă, Emil Vinteler a scris:

Problema nu e că ia foc , problema e că o să ai pierderi de căldură pe tubul de aluminiu.Sfatul meu e sa pui tubul de la aluminiu pe capete pierderea să fie un câștig.

La pierderea de caldura nu m-am gândit :(, ma gândeam doar sa nu se încingă prea tare...

 

Am găsit pana la urma tub de aluminiu cu carton la un magazin de piese auto din Cluj. Problema este ca are diametru interior 68 și mie îmi trebuia de 65. Ma duc mâine sa-l văd și poate reușesc cumva sa-l mufez cu plasticele. Prețul e super Ok in comparație cu cel de truma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Câțimetri ai nevoie?

Sună la Corda Campers - 0722577775 pentru preț bun la tubulatura de 65mm Truma.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Salutare,

 

Am finalizat pana la urma proiectul de montare trumavent. Nu am reușit sa adaptez niciun altfel de tub, așa ca am mai comandat tub sh de la Varza Istvan.

 

Pana la urma am montat 2 guri de ventilație in partea din fata, una in compartimentul buteliei, una in baie și 2 in partea din spate. Toată tubulatură am tras-o pe lângă pereți și am poziționat găurile din tub sa direcționeze aerul in sus prin spațiul dintre perete și perne.

 

Totusi mi se pare ca se încălzește greu și cu soba la 10 temperatura care ajunge la gurile de ventilație nu este prea mare, adică dacă înainte de a monta ventul cu soba la 10 nu puteam sa pun mâna pe soba de fierbinte ce era, acum la gurile de ventilație ajunge aer călduț. Am încercat atât cu ventul la 3 cât și pe auto.

 

Las și câteva poze cu ce am montat.

 

Zi buna!

8B61AA7D-76B7-43C8-A522-D94DD214C97B.jpeg

3030AA7A-8D60-46E8-A44B-6AFC1C4B8C64.jpeg

B7779C69-8FB0-4C6B-B0AC-F5F837E894A3.jpeg

76B44E45-9731-41EF-9576-FC9FF790AF53.jpeg

FCE9C4C2-6187-4933-8DCB-4C14C3969BC9.jpeg

B6E0298F-E421-4098-A07B-5232B75BECB7.jpeg

9C2DB9F2-D1ED-42A2-9D41-80BF57420804.jpeg

322ECFC0-E001-4E4B-B52B-4CA5E824B4BC.jpeg

E9413186-B358-4C4D-9146-757CCC4CE01B.jpeg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari pentru lucrare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Salutare tuturor,

 

După ce am făcut montajul de mai sus a venit și vremea probelor la cald. 

 

Concluzia, ventul meu nu vrea sub nicio forma sa bage cald pe gurile de ventilație. Soba data la 10, ventul pe auto sau pe 1 și nimic. In loc ca facă cald îmi răcește toată rulota, dar și soba.

 

Are cineva vreo idee? Exista posibilitatea sa fi montat ceva aiurea, gen fire inversate la alimentare sau inversate in controller?

 

Multumesc frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.