Daniel P

Nissan X-trail 2,2 dCI 4x4

48 postări în acest subiect de discuţie despre Nissan X-trail 2,2 dCI 4x4

Nissan X-trail 2,2 dCI 4x4

Eugen David

:tipp: Măi da "mă leși", nu spuneai ca ai de gând acum sa schimbi "tractorul" in perioada imediată, dar daca ai facut-o  nu pot decat sa-ti urez drumuri multe si bune cu "casa dupa tine"! 

Felicitări pentru achiziție @Daniel P :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Mulțumesc tuturor! :salutare!:

Așa a fost să fie @Eugen David...mi s-a pus pata, am găsit ceva care să-mi placă și am luat-o, ca să nu-mi pară rău mai tarziu...:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Să o folosiți sănătoși mulți ani nainte Dane și tradiționalul "Vânt din spate" !

P.S. Dacă îi place la doamna , restul e ca și rezolvat !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Felicitări , să o stăpânești sănătos!!!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Daniel P

Felicitari pentru achizitie. Vei vedea diferenta cand vei tracta rulota cu Nissan-ul. Este altceva. Atentie sa nu te ia valul si sa calci acceleratia mai mult decat trebuie cu rulota tractata! Eu am Nissan-ul de cinci ani si nu m-a dezamagit. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Felicitari pentru achizitie!

Multi km fara probleme, cu si fara rulota!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Mi-ar place și mie un agregat la fel. Cat mai mulți km fără probleme! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri impreuna cu ea!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Daniel!

 

Sa o stapanesti sanatos, Daniel! Faina jucaria!

 

Daca ai aderenta doar la o roata din spate, iti recomand sa tragi frana de mana gradual, pana cand cuplul pierdut la roata care patineaza este distribuit spre roata cu aderenta. La puntea fata nu are diferential autoblocabil?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 3 ore, NLaurentiu a scris:

La puntea fata nu are diferential autoblocabil?

 

Sunt cam afon în domeniul ăsta, ca să-ti dau un raspuns corect...D-abia de acum incolo incep și eu să ma documentez pe ici, pe colo. :default_109:

Din câte am inteles, are diferential central blocabil electronic și sistemul 4x4 este același care este pus pe Duster: 4W2, 4W4 Auto și 4W4 Lock.

Apropo, dacă găsești pe undeva, ți-as fi recunoscător dacă mi-ai trimite și mie niște link-uri cu informații despre acest model...:salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitari, avem una in familie și a sjuns la 400K km fără mari probleme și pot spune ca pe zăpada se comporta excelent.

Eu personal am avut 3+1 Nissan ( Infiniti de acum tot Nissan este) și acum facem un gând pentru noul X-Trail in locul Opelului pentru nevasta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare , să fie într-un ceas bun și să vă bucurați de ea .

Se pare că trebuie să bem împreună să udam mașinile , mai nou și eu sânt posesor de Duster 2018 4x4 ...

 

 

Bafta și să auzim numai de bine ..

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Felicitari pentru achizitie, sa va poarte sanatosi!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Nedelcu

Salutare!

Ce consum are in Bucuresti?

Dar cu rulota?

Intreb ca trebuie sa schimb masina, acum ca sunt proaspat rulotist si oscilez intre  Duster, Tucson si X-Trail...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu e o mașină cu care să mergi la serviciu zi de zi, în traficul infernal din Bucuresti.

Eu mi-am făcut abonament la metrou și mă simt foarte bine așa...cu mașina merg doar când de la serviciu, plec direct la Letca Nouă.

Nu am făcut un consum exact în oraș, afară sau cu rulota...dar ca idee, cred că ia maxim vreo 7-8 % afară, 9-10 in oraș si vreo 12 % cu rulota. Una peste alta, eu sunt extrem de multumit de ea. Baftă! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Excelentă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Margarit G
La 11/2/2018 la 15:41, Daniel P a scris:

 

Sunt cam afon în domeniul ăsta, ca să-ti dau un raspuns corect...D-abia de acum incolo incep și eu să ma documentez pe ici, pe colo. :default_109:

Din câte am inteles, are diferential central blocabil electronic și sistemul 4x4 este același care este pus pe Duster: 4W2, 4W4 Auto și 4W4 Lock.

Apropo, dacă găsești pe undeva, ți-as fi recunoscător dacă mi-ai trimite și mie niște link-uri cu informații despre acest model...:salutare!:

Exac cum ai spus, masina are acelasi sistem de transmisie ca la Duster si Koleos (mai exact Dusterul si Koleosul l-au preluat de la Nissan), numai ca acest sistem nu are diferential central nici macar liber, darmite blocabil, are cutie de transfer si doua diferentiale libere pe fata si pe spate, cel de pe spate poate fi inlocuit cu diferential cu alunecare limitata si cica ar fi in lucru si unul pentru fata (ambele dezvoltate si produse in Rusia). Daca te intereseaza acest aspect, este un baiat in Galati care le monteaza la pretul de aprox. 1000 euro. Cuplarea si decuplarea spatelui se face cu un cuplaj electromagnetic multidisc, care se afla la capatul cardanului spre diferentialul spate. Cu butonul pe 2x4 trage numai fata, pe 4x4 auto trage numai fata, dar cupleaza si spatele in caz de pierdere a aderentei pe fata, iar pe 4x4 lock trage si fata si spatele ( pana la viteza de 40 km/h, la peste 40 trece automat pe 4x4 auto),  cuplul fiind distibuit 50% - 50%. Concluzia este ca avand doua diferentiale libere, daca patineaza cate o roata pe fiecare punte, masina va ramane imobilizata cu tot sistemul 4x4. Diferentiale blocabile au SUV-urile adevarate gen Nissan Patrol, Toyota Land Cruiser, Mercedes G Classe (singurul care are din fabrica trei diferentiale blocabile), etc. Eu am Koleos si chiar am vrut sa cumpar un diferential blocabil pentru spate, am intrebat la firma ARB si mi-au raspuns ca nu pot fabrica acest produs din cauza dimensiunilor reduse ale carcasei diferentialului. Singura solotie momentan este inlocuirea diferentialului liber cu cel cu alunecare limitata de la rusi.

 

Cu stima.

Modificat de Margarit G
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mulțumesc pentru informații @Margarit G ! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Weekendul ce tocmai a trecut l-am petrecut la locatia mea de la Letca Nouă, nerăbdator să ajung mai repede și să curaț zapada de pe panouri, dar și să testez mașina, profitând de stratul destul de gros de zapadă, 30-40 cm.

De la drumul judetean până la locatie este un drum de vreo 500 metri pe camp și am avut onoarea să fac primele urme prin zapadă. La inceput am avut ceva emotii, pentru că datorită viscolului erau portiuni unde zapada avea 25-30 cm, dar și altele de vreo 50 cm.

Dacă am văzut că am ajuns bine, am prins curaj apoi si spre seară dupa ce am curățat panourile și am terminat treaba prin curte, am ieșit din nou să testez mașina pe câmp. 

Pentru că era si fratele meu cu o Skoda Octavia 4x4, să ma ajute in caz de nevoie, n-am menajat-o deloc, cautând parcă un loc unde să ințepenesc pentru că vream să-i cunosc limitele, ce poate și ce nu poate.

Până la urmă am ramas inzăpezit...:default_doh: dar ca și concluzie finală, ma declar extrem de multumit de ea, iar de acum stiu si eu unde să mă bag si unde nu. 

Cu ocazia asta, mi s-a pus acum pata si pe o camera video auto...:)

 

 

 

  • Like 8
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Daniel P. Vad ca te ai distrat. La noi ín Sfantu Gheorghe iarna asta nu a fost zapada asa mare. Daca ai caucicuri bune te joci in zapada cu masina.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da @Fejer Antal ne-am distrat, am facut și ceva sport cu lopata, una peste alta a fost frumos. :)

Iată și câteva poze cu locul in care am rămas înzăpezit...:default_doh:

 

20200208_173755.jpg

20200208_174547.jpg

20200208_174746.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.