Florin C.

Cumpar autorulota

16 postări în acest subiect de discuţie despre Cumpar autorulota

Cumpar autorulota

Florin C.

Cumpar autorulota inmatriculata RO an de fabricatie 1990-1998 sa fie fara infiltratii si sa suporte deplasari de 1000 km fara probleme tehnice majore.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Bafta la cautare:noroc:

Link către postare
Eugen David

Bine, bine colegule @Florin C., bafta la cumpărat,   dar nu ne spui si la "ce bani" ai vrea sa fie achiziția!

Cred ca este esențial! Tu nu?

Oricum bafta! Vorba ceea, un print pe un cal alb...

• Like 1
  • Downvote 2

Link către postare
Florin C.
12 minute în urmă, Eugen David a scris:

Bine, bine colegule @Florin C., bafta la cumpărat,   dar nu ne spui si la "ce bani" ai vrea sa fie achiziția!

Cred ca este esențial! Tu nu?

Oricum bafta! Vorba ceea, un print pe un cal alb...

Eu astept oferte. Cine are de vanzare poate sa posteze oferta aici si il contactez in privat sau pe telefon. Nu am postat un interval de pret deoarece atunci si cineva care initial voia sa vanda cu un pret mai mic, posibil sa ceara mai mult. Bineinteles ca ofertele cu preturi enorme pentru o autorulota de 25-28 ani vechime, o sa le trec cu vederea.

• Like 2

Link către postare
Florin C.
33 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Bafta la cautare:noroc:

O sa caut cu rabdare, ca si cand am cumparat rulota. A durat aproximativ 8 luni, dar am luat-o in stare foarte buna pentru vechimea ei si la un pret mai mult decat decent. Bineinteles ca si la vanzare nu am stat 2 saptamani cu ea, dar nici nu am cerut un pret mai mare,   profitand de faptul ca era intr-o stare foarte buna de functionare si chiar i-am mai adus unele imbunatatiri.

• Like 1

Link către postare
Florin C.

Mai aduc o adaugire anuntului. Autorulota sa fie inmatriculata sau cu cartea de identitate facuta si certificat de autenticitate valabil, in vederea inmatricularii. 

Link către postare
Florin C.

Rog un moderator sa transfere topicul la sectiunea Cumparari autorulote. Nu am fost atent cand am ales sectiunea. Multumesc.

Link către postare
Daniel P
acum o oră, Florin C. a scris:

Rog un moderator sa transfere topicul la sectiunea Cumparari autorulote. Nu am fost atent cand am ales sectiunea. Multumesc.

Rezolvat

Link către postare
Marius George

@Florin C. sfatul meu este sa te mai gandesti cu autorulota. Am trecut prin asa ceva si daca nu ai timp si bani de plimbari ai sa o schimbi pe rulota foarte curand.

• Like 1

Link către postare
Marius George

Poate banii nu sunt o problema insa timpul si miscarea vor conta mult in balanta rulota/autorulota.

• Upvote 1

Link către postare
Klaudiu B

Fiecare face cum consideră. Dar, daca nu ai timp necesar pentru a ieși cu camperul,  dai banii degeaba pe el. Eu , de exemplu , anul asta am făcut aproape 18.000 km cu el. Ca timp, adunat, aproape 3 luni.asta din aprilie până în octombrie. Si as mai pleca cel putin 3 saptamani si vreo 3500 km. Sper sa pot face asta. 

Cu rulota nu făceam asa ceva . Adevarul e ca e cu totul altfel cu camper.nu detaliez , stiu ca s - a mai discutat pe tema asta.

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Florin C.
în urmă cu 15 ore, Marius George a scris:

@Florin C. sfatul meu este sa te mai gandesti cu autorulota. Am trecut prin asa ceva si daca nu ai timp si bani de plimbari ai sa o schimbi pe rulota foarte curand.

Multumesc de sfat, dar am avut rulota, am testat si mersul cu rulota, dar am vandut-o acum recent. E ok, cu rulota, dar consider ca mai bine mi se pliaza o autorulota. Familia nu e pentru a campare pe perioade mai lungi de 2-3 zile in acelasi loc. Fiul meu de 16 ani nu agreaza locurile izolate de la noi si campingurile de pe plaje din afara statiunilor sau localitati mici si linistite( ma refer la Grecia). Tot compara sedera noastra intr-un loc sau doua si plimbarile zilnice cu masina, cu sederea italienilor si nemtilor cu autorulote, care se campau linistiti unde doreau si in 2 saptamani vizitau o gramada de locuri.  Cu autorulota ai mai multe posibilitati de oprire fata de rulota ( vorbesc de strainatate, nu de Romania). Vreau sa testez si varianta autorulota si apoi daca nu ma convinge, voi renunta, asa cum am facut cu rulota. Am cunoscut avantajele si dezavantajele pentru fiecare dintre rulota si autorulota, dar am zis sa le iau pe rand la probat.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Marius George

Si doar pentru concediu vrei sa faci pasul?

Link către postare
Florin C.
în urmă cu 1 oră, Klaudiu B a scris:

Fiecare face cum consideră. Dar, daca nu ai timp necesar pentru a ieși cu camperul,  dai banii degeaba pe el. Eu , de exemplu , anul asta am făcut aproape 18.000 km cu el. Ca timp, adunat, aproape 3 luni.asta din aprilie până în octombrie. Si as mai pleca cel putin 3 saptamani si vreo 3500 km. Sper sa pot face asta. 

Cu rulota nu făceam asa ceva . Adevarul e ca e cu totul altfel cu camper.nu detaliez , stiu ca s - a mai discutat pe tema asta.

Tocmai de aceea vreau sa trec la camper. Am avut si eu rulota, nu am prea miscat-o din loc decat in concediu si de 1 mai. Cu timpul momentan stau ca orice om care lucreaza in timpul saptamanii. si mai are si un concediu pe an dar sper ca in viitor sa am mai mult, in plus in vreo 2 ani cred ca nici juniorul nu o sa mai fie amator sa vina cu mine in vacante.

• Like 1

Link către postare
Klaudiu B

Da, logica e ok. 

Acum, ca o parere, sa fiti  atent la ce camper va orientați. E muuult mai dificil si scump sa remediezi ceva la un camper fata de o rulota. 

Eu, am avut noroc , l am gasit in conditii excelente, păstrat în hala, km f .  puțini, an bun, da bani multi.. Sincer, nu credeam ca voi gasi asa ceva. 

Am văzut  la un atelier de reparații, un camper cu infiltrații,  era decupat efectiv in partea de acoperiș.Era luat in graba, bun la pret, om ce nu avea habar ce inseamna infiltrații, defecte ascunse, etc.

Am subliniat toate astea ca am vazut anul pentru care ati vrea sa va luati camper.

Va doresc succes ! 

• Like 2

Link către postare
Florin C.
La 08.11.2018 la 16:32, Klaudiu B a scris:

Da, logica e ok. 

Acum, ca o parere, sa fiti  atent la ce camper va orientați. E muuult mai dificil si scump sa remediezi ceva la un camper fata de o rulota. 

Eu, am avut noroc , l am gasit in conditii excelente, păstrat în hala, km f .  puțini, an bun, da bani multi.. Sincer, nu credeam ca voi gasi asa ceva. 

Am văzut  la un atelier de reparații, un camper cu infiltrații,  era decupat efectiv in partea de acoperiș.Era luat in graba, bun la pret, om ce nu avea habar ce inseamna infiltrații, defecte ascunse, etc.

Am subliniat toate astea ca am vazut anul pentru care ati vrea sa va luati camper.

Va doresc succes ! 

Sincer nu vreau unul scump deci nu va fi tinerel deloc. Oricum dupa 1990. Nu are rost sa dau bani multi pe ceva ce e folosit pe perioade scurte.. Referitor la les, pe partea de camper daca am stiut sa aleg o rulota zic ca reusesc si la camper. Mai multe eezerve am.la.partea de auto tinand cont ca totusi au o vechime semnificativa.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.