Gabi Gogiu

Salutare comunitate!

17 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare comunitate!

Salutare comunitate!

Gabi Gogiu

Va salut dragi prieteni si va multumesc de pe acum pentru sfaturi: deja primite (de doua zile stau si citesc topicuri din forum) si viitoare!

De origine sunt Valcea, dar de 22 de ani stabilit in Bucuresti. Sunt fotograf si iubesc iesirile in natura (la fel ca si jumatatea mea)! :) 

De un an si ceva tot cochetez cu ideea achizitionarii unei rulote dar „lovitura decisiva” a venit in urma cu o luna, pe plaja de la Vadu, cand am stat de vorba cu mai multi rulotisti si am si avut ocazia sa fac o comparatie directa intre vacanta in rulota si cea in cort/masina. Obiectiivul este sa ne achizitionam o rulota pana in primavara anului viitor si, pentru ca lista cu obiective este mare si bugetul mic, urmatoarele luni voi sta pe faza de informare si cautare. Nu stiu daca sa scriu aici cam ce ne dorim sau in capitolul dedicat cereri de sfaturi...

Multumesc si vacante frumoase!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Raul G

Bine ați venit printre noi, vom încerca sa va ajutam fiecare pe cât posibil  limita cunoștințelor și experienței personale.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Vana Petre

Fii binevenit :salutare!:si bafta! :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Bednar

Bine ai venit si spor la informare. Foarte multe aspecte despre rulote sunt prezentate aici, asa ca spor la informare si daca ai intrebari, suntem aici pentru tine!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit:Salutare si bun venit in aceasta comunitate:noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ghita

:default_bun_venit: si mult succes in viitoarea activitate de rulotist! :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

@Gabi Gogiu  :default_bun_venit:

 

La 28.9.2018 la 9:17, Gabi Gogiu a scris:

Sunt fotograf si iubesc iesirile in natura ....

 

:bravo:  + :OK: + :noroc:

 

La 28.9.2018 la 9:17, Gabi Gogiu a scris:

De un an si ceva tot cochetez cu ideea achizitionarii unei rulote dar „lovitura decisiva” a venit in urma cu o luna, pe plaja de la Vadu, cand am stat de vorba cu mai multi rulotisti si am si avut ocazia sa fac o comparatie directa intre vacanta in rulota si cea in cort/masina. Obiectiivul este sa ne achizitionam o rulota pana in primavara anului viitor si, pentru ca lista cu obiective este mare si bugetul mic, urmatoarele luni voi sta pe faza de informare si cautare. Nu stiu daca sa scriu aici cam ce ne dorim sau in capitolul dedicat cereri de sfaturi...

 

Aici , gasesti sfaturi pentru achizitionarea unei rulote:

https://www.forumrulote.ro/forum/49-sfaturi-achizitionare-rulota/

 

P.S.

Scrie-ne lista cu cerinte si vei gasi colegi dornici sa te ajute cu sfaturi profesionale.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Danut Capra

:default_bun_venit:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

Salut Gabi :default_bun_venit: și suuces la alegerea :cu-rulota: perfecte pentru voi ! :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Gabi Gogiu

Multumesc tuturor pentru urari si mesaje!

 

Rasfoiesc deja forumul de ceva timp si cred ca am citit cam toate topicurile de interes (de prin 2016 si pana acum) - exceptie facand cele cu intalnirile unde m-am umplut de oftica! Sper ca la una dintre urmatoarele intalniri sa participam si noi, chiar daca in calitate de intrusi: daca sunteti de acord, am vrea sa venim alaturi de voi si sa vedem toate aspectele vietii de rulotist pana facem pasul acesta. Promitem voie buna si poze si mai bune! :D

 

Revenind la aspectul achizitionarii rulotei, asa cum spuneam si la inceput: pretentiile sunt multe / banii sunt putini! Scriu in continuare cateva randuri despre ce ne dorim si ce ganduri ma framanta, dar voi deschide un topic mai in detaliu in sectiunea aferenta atunci cand se vor strange primii bani in pusculita pentru rulota.

 

Intai de toate, tractorul este un Hyundai Santa Fe 2007, 4x4, CRDi, 155 CP, asa ca nu se pune problema unei limitari la MMA rulota. Totusi, nu vreau sa ma arunc la un "hotel , pe roti" cum am vazut ca sunt aici denumite rulotele de aprox 1700 kg!

 

Prima buba din ecuatie este pretul: maxim 2000 de Euro (aici incluzand si inmatricularea)! Sunt constient ca ce vreau nu se va incadra in acest buget dar cu multa cautare, ceva munca DYI si multa ingeniozitate cred ca se poate! Acest buget nu va creste din motive de pitici pe creier, in rest - toate celelalte detalii sunt "negociabile"!

 

Pe scurt, ce as vrea de la mult visata noastra casuta pe roti:

- sa aiba un loc de dormit (preferabil spre obligatoriu separat cu perete de restul spatiului) si inca unul de luat masa

- sa aiba toaleta cu golire exterioara, dus, frigider 3:1 (cam obligatoriu pe partea opusa usii), cort inchis pe toate laturile

- sa fie independenta energetic (ceea ce presupune panou fotovoltaic si boiler pe gaz

- sa aiba garda la sol cat mai inalta pentru a nu ajunge pe Plaja de la Vadu cu febra musculara la posterior de teama ca raschetez drumul si/sau podeaua...

 

Luand in calcul toate aceste aspecte, stiu ca ma asteapta o toamna/iarna cu multe cautari, dar am de gand sa-mi respect dezideratul ca vara viitoare sa mergem la Vadu cu propria noastra rulota!

 

Va multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi tot pana aici iar celor care se gandesc ca asa ceva nu se poate sper sa le demonstrez contrariul! Wish me luck! :default_doh:

 

PS: In cautarea pe net dupa fel si fel de informatii am gasit cateva videou-uri pe YT cu sfaturi pentru incepatori legate de conducerea si - mai ales manevrarea atelajului masina-rulota. Cred ca sunt de interes pentru toata lumea, asa ca as vrea sa le postez aici (cu acordul vostru), dar nu prea stiu in ce sectiune s-ar potrivi. Sugestii?

Modificat de Gabi Gogiu

Distribuie această postare


Link către postare
George B
în urmă cu 13 ore, Gabi Gogiu a scris:

gandesc ca asa ceva nu se poate sper sa le demonstrez contrariul!

Wish you luck!

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit în această comunitate @Gabi Gogiu și succes! :noroc:

:default_bun_venit: și pe viitor, te rog să postezi în secțiunile dedicate ce au legătură cu achiziționarea rulotei ! :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Gabi Gogiu

Multumesc! M-a luat putin gura pe dinainite din entuziasm! Voi posta in esctiunea respectiva atunci cand se apropie momentul achizitiei! Pana atunci ma informez.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Tony T

Bun venit! Intreaba , invata si ia cu tine pe cineva care se pricepe ca riscul e mare sa iei teapa . Ti-o zice Stan Patitu :default_doh:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Tony T

Gabi Gogiu bine ai venit 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.