Efuionut

Pareri pro / contro pentru masina de tractare

7 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri pro / contro pentru masina de tractare

Pareri pro / contro pentru masina de tractare

Efuionut

Vreau sa cumpar o rulota in acesta iarna si m-a gandesc sa folosesc pentru tactare masina care o am cum un Ford Mondeo  Hatchback mkIV 2008 1.8 TDCI 125 CP. Din ce am vazut pe siteul https://towcar.info/GB/ masina poate sa traga o rulota destul de bine, dar eu am o nelamurire. 

Masina nu este prea joasa pentru a trage rulota?  Daca pun rulota dupa ea o sa se lase mai mult decat este ea acum?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

In ciuda aparentelor, nu

In Europa mulți trag cu berline sau sw nu numai suv.

Linsitit mașina ta face fata la o rulota maxim 450, ideal 420

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Rulota in functie de gabarit, exercita o anumita forta pe verticala cand e legata la cuiul de tractare. La mine spre ex. scrie ca forta exercitata este de 50 kg si am pus un cui de tractare cu rezistenta la 75 kg, asta la o rulota de aprox. 600 kg.

 

Practic masina se lasa ca si cum ai avea in portbagaj o incarcatura de 50 kg, in cazul meu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Efuionut

Interesenata informatie, asta nu o stiam

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiparu Bogdan

Dupa ce introduci masina si rulota dorita pe site iti arata si greutatea pe carlig undeva pe la 70 de kg in functie de alegere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
La 11/12/2018 la 10:44, Chiparu Bogdan a scris:

... pe site iti arata si greutatea pe carlig undeva pe la 70 de kg in functie de alegere.

iti arata greutatea RECOMANDATA.

Greutatea pe carlig depinde de cum incarci rulota. Poate fi 0kg, daca rulota este perfect echilibrata fata de punte sau 100 kg daca incarci bagajele spre fata rulotei, ai rezervor de apa plin, asezat tot spre fata iar in portbagajul rulotei chestii grele.

Util este un cantar de protap dupa parerea mea, dupa incarcarea rulotei poti verifica sa nu depasesti greutatea pe carlig ADMISA/RECOMANDATA de producatorul masinii/carl

 

PS: de ce subliniez "recomandata". De pilda la mine in cartea masinii am voie maxin 75kg pe carlig, site-ul respectiv imi recomanda 50kg.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salutare,

 

De retinut: o rulota gata de drum nu poate avea 0 kg apasare pe carlig!!! Acea rulota este un pericol public!

 

O rulota poate avea 0 kg pe carlig, doar de amorul artei si chef de jonglat cu bagajele prin ea pentru a obtine echilibrul perfect intr-o dupa amiaza plictisitoare!

 

Incarcarea cu pasageri si bagaje a autovehiculului se face luand in considerare si apasarea maxima pe carlig. Astfel, cele 50 kg (sau cat recomanda producatorul carligului) se scad din sarcina utila maxim autorizata a autoturismului (adica greutatea insumata a nevestei, copiilor, bagajelor, purcelului etc.trecuta in talon). Altfel, masina va fi lasata aproape de tot in partea din spate, iar cursa amortizarii denivelarilor va fi mult diminuata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.