• Conţinut similar

    • Laszlo Zsolt
      de Laszlo Zsolt
      Salutare!
      As dori sa gasesc o solutie impotriva insectelor, mai ales impotriva mustelor si a tantarelor. Aici nu ma refer la plase, fiindca nu este o solutie categorica si la calduri mari, impiedica circularea aerului in rulota. Ma gandesc la o solutie insecticida.
      Ce am gasit, pana acum, ca si o modalitate destul de buna este AGITA 10 WG. Cum functioneaza?
      Continutul pungulitei (pretul e undeva la 18-20 lei, 20 de grame) din poza atasata am dizolvat in 500 ml apa curata, asa am obtinut un amestec de culoare maro deschis. Se pulverizeaza, cu ajutorul unei recipient de curatat geam (CLIN, de exemplu), pestet tot in rulota: tavan, dulapuri, mese, pereti, rafturi, perdele si ce o mai fi. Dupa uscare nu lasa pete. Acuma, la mine totul este de diferite nuante maro, s-ar putea ca de aia nu mai se observa, la alte culori, trebuie testat.
      Dupa uscare, care dureaza 15 minute, mustele cand se plimba pe suprafetele tratate, gusta solutia si in scurt timp capituleaza, se poate matura. Nu are nici un efect negativa asupra omului, bineinteles, nu trebuie lins obiectele tratate. Nu prea functioneza metoda, impotriva tantarelor. Asa e problema mea. Cu totul, ca comerciantul zice, ca ar trebui. 
      Aceasta sulotie este eficace timp de trei luni de zile, dupa ce trebuie repetata tratamentul.
      Stie cineva o solutie similara, care este mult mai eficient si impotriva tantarelor?
      Daca da, as fi tare recunoscator, daca ar impartasi experientele.
      Multumesc!

    • Adam Adrian
      de Adam Adrian
      Salutare! Donez plasa insecte trapa.
      https://exis.ro/accesoriu_rulota/Plasa_anti_insecte_33, 5x30-3553.html.E aproape nouă.
      Mai donez ceva piese pentru Freelander 1(cap planetară nou, șuruburi cardan fata și spate, furtun frana fata nou).



    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Am gasit pe net o firma in Marea Britanie care face la comanda ferestre noi pentru rulote, aici. Nu sunt tocmai ieftine (conform spuselor din acest video - asa am aflat si despre aceasta firma), insa se pot fabrica la dimensiunea si forma originala (mai ales cele cu forme atipice).
       
      Dezavantajul consta in faptul ca procesul de comanda a unui noi ferestre necesita trimiterea celei sparte (inlusiv bucatile desprinse) catre sediul lor. Un alt dezavantaj este ca nu pot reface picatelele de pe conturul anumitor modele de geamuri de tip nou. La cerere ei pot asigura vopsirea acestei margini in negru sau argintiu. Si ca sa vorbesc si de avantaje, ei sustin ca tehnologia moderna de fabricare a ferestrelor este superioara celor vechi (cred ca ei se refera la cele de dinainte de anii 2000).
       
      Sper sa va fie de folos, nu fac reclama firmei respective, stiu ca s-a vorbit pe forum si de cei de la Motorhome care aduc la comanda dupa codul geamului. Am zis sa impartasesc aceasta informatie in special pentru cei care au un necaz cu ferestre cu forme atipice.
       
      Toate cele bune,
      Laurentiu
    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Rulou anti insecte aluminiu ușa întrare rulota. Funcționare impecabila, toate componentele 500 lei dimensiuni interioare în poze
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.