Cristian Bednar

Inlocuire plasa tantari trapa

19 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuire plasa tantari trapa

Inlocuire plasa tantari trapa

Cristian Bednar

Buna seara dragi colegi,

De cand am luat rulota aveam niste banda adeziva la plasa de tantari de la trapa. Ma deranja teribil... boala grea sa fii perfectionist.

Azi mi-am facut timp sa "citesc" pe youtube cum se schimba plasa de tantari de la trapa. Am cautat si pe forum si nu am gasit nimic, asa ca am documentat procesul pentru colegi.

Stiam ca la Hornbach gasesc relativ ieftin plasa, asa a si fost: 2m patrati la 12 Ron (da, da, mai schimb si la un geam si am vrut sa fiu sigur ca mai si ramane) - departamentul perdele si accesorii.

Procesul de schimbare nu este complicat insa este migalos. Dupa documentarea de pe YouTube m-am apucat de treaba. Scule necesare: surubelnita cruce, cutter, foarfeca si patent cu cioc in cazul meu pt ca tubul pe care se roteste plasa si in care este arcul nu este prins cu surub ca la colegii de pe YouTube ci fix pe rama cu un canal de ghidaj si blocare asa ca patentul cu cioc si-a facut toti banii.

Pasii parcursi sunt: demontare ornamente care ascund suruburile ( la mine grile, la atii bumbi peste suruburi) - cu mana si unghile din dotare, apoi am scos suruburile care tin rama(atentie, fara power-tools, "la mana"), aspirat mizeria si praful, si apoi spalat rama cu buretele si detergent de bucatarie, demontat tamburu'

 care are plasa de tantari si cel care are materialul de "black out" pt spalare si curatare (la mine era ffff murdar si patat). Din plasa veche am facut sablon pentru plasa noua, taiata exact pe dimensiuni, apoi reintroduse acele tuburi de plastic la capete, cusut de mana ca sa fiu sigur ca nu fug din montaj (pe YouTube se face fara cusut insa nu am avut certitudinea ca nu scapa in viitor), remontat ansamblu si tensionat cu 25 de jumatati de ture arcul. La partea cu "black out" nu aveam cu ce sa inlocuiesc materialul asa ca l-am refolosit. Aici am invatat un truc de la un neamtz care a intors capetele, obtinuand astfel zona buna la vedere si zona uzata pe tambur - misto idee, destept baiat. Material spalat in dus, uscat, folost invers si montat.

Totul a durat aproximativ 3 ore pt ca am curatat si spalat elementele cu simt de raspundere.

Montajul inapoi in rulota a foat simplu, a durat numai cateva minute. Acum arata ca nou, si cheltuiala a fost de cativa lei pt material.

Atasez cateva poze:

 

IMG_9530.jpg

IMG_9531.jpg

IMG_9532.jpg

IMG_9535.jpg

IMG_9536.jpg

IMG_9537.jpg

IMG_9539.jpg

IMG_9541.jpg

IMG_9544.jpg

IMG_9545.jpg

IMG_9546.jpg

IMG_9547.jpg

IMG_9548.jpg

IMG_9549.jpg

IMG_9550.jpg

IMG_9551.jpg

IMG_9552.jpg

  • Like 5
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

@Cristian Bednar

Felicitari pentru rabdare si meticulozitate. Ai facut o lucrare de 52 euro, asta in cazul in care ai noroc si gasesti la piese de schimb plasa cu ruloul.

Bun internetul, cand ai informatia corecta te misti " natural" si ai si rezultate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
6 minute în urmă, Sionut a scris:

@Cristian Bednar

poti pune aici si link-ul de pe youtube ?

multumesc.

Salut, Ionut!

 

Acest clip probabil l-a folosit Cristian ca model.

Iar la o cautare usoara, ai astfel de rezultate, printre care si cel de mai sus!

 

Spor!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Multumesc Laurentiu, eram convins ca gasesc . Dar daca tot pierduse timpul Cristian,

am zis sa obtin mura in gura .:salutare!:

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Exact acela a fost filmul cel mai concludent pentru mine!@NLaurentiu l-a nimerit din prima! ?

Voi mai face si laterala daca am timp zilele urmatoare. Daca nu Ionut C. sa se ocupe ca am mai multe de facut la el si rulota are programare ?.

Multumesc colegilor de aprecieri, sper sa ajute. E o mestereala simpla dar migaloasa.

Spor la rulotism si intalnire placuta sa aveti, noi din pacate nu ajungem.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari pentru munca depusa.  Rezultatul e formidabil. Mult succes si rabdare in continuare.:noroc:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Te felicit și eu. Cred ca ești satisfăcut de rezultat și pe buna dreptate. Mulțumim ne-ai aratat si noua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Cristian... Daca tot ai reusit cu plasa de tantari, nu vrei sa incerci si cu parasolarul?? Zauuu.. Se vede urat (si poate ma încumet si eu să-l schimb pe al meu ??) :default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Paraschiv Adrian din pacate la parasolar a trebuit sa fac refurbish (spalat pe ambele fete, scos banda adeziva si inversat in rulou). Sincer l-as fi inlocuit cu cea mai mare bucurie dar nu stiu de unde sa cumpar acest material. Daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti.

P.S. nu mai arata ca la inceput. Uite cum a iesit:

 

image.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Arata bine.. Sincer caut si eu sa schimb parasolarul, dar nu gasesc acel material. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Materialul acela il gasiti la producatorii de rulouri si rolete pentru ferestre, varianta blackout.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Multumesc... O sa caut! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Aurelianz multumesc de sfat. Ai avut dreptate, am gasit, insa "curenteaza" binisor. Este 100 ron per trapa fara transport.

Pentru moment cred ca ramane asa ??

Uite:

 

IMG_1344.PNG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru A.

Eu am rezolvat problema, cu un rulou opac, pe care l-am cumparat de la HORNBACH . Singura "problema" ar fi ca nu gasesti decat colorate: bleumarin , verde, rosu....dar avantajul este ca la latime a fost identic cu cel original, doar din lungime a trebuit sa tai. Iar ca pret, 38 ron.

IMG-20180630-WA0006.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Doru A. Practica solutie, felicitari pentru idee. Deja ma uitam pe emag ca sunt rulouri cu latime de 65 si lungime de 1.5 m ca sa ajunga pt trapa si sa am de unde sa mai tai la 65-79 ron. Usor-usor gasesc solutie si eu. Tin la culoare sa fie identic original si caut sa aiba calitati reflexive pe spate pt caldura. Am inceput sa citesc si materialul original are mai multe calitati peste functia de blackout. Work in progress, nu ma las usor ?. Seara buna tuturor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru A.

Am uitat sa mentionez, ca pe cealalta parte este reflexiv (argintiu).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Si operatiunea plasa de tantari la dormitor: pe scurt cam acelasi proces de demontare, spalare rama, schmbat plasa cu una noua, cusut de mana la capete ca sa tina, remontat pe tambur, apoi pe rama si rama inapoi pe geam. Vorba unui prieten, sunt ca tiganu’ care cand nu are ce face isi vopseste bicicleta 😀. Sfat pentru cei care vor face asta, faceti plasa un pic mai lata decat cea originala (1-2 cm in plus). Eu am facut-o identica si e la limita (sta 1-2 mm in rama st/dr cand ar mai avea lejer loc de 5-10 mm). Asa evitati reglajul extrem de fin la montaj ca sa stea central. Asa, sa nu uit: era alba initial, la trapa gri inchis. A trebuit sa dau o fuga la hornbach ca sa iau la culoare.

Iata si cateva poze:

 

4D809B56-57B6-481A-8974-ED0F402B2181.jpeg

EA922F0C-55D8-454E-BB73-FE119B9D0D32.jpeg

B929CCF4-630B-4E72-94DF-3DAFAC192E7C.jpeg

96EA2326-397C-454E-89E3-F8D98640606F.jpeg

BDCCCF6D-4DA5-44DA-A602-3E792B2A0935.jpeg

E4B3C954-8732-4F9D-A0FD-9CD62C68A1C7.jpeg

46D16F3A-8EF8-4641-A182-14C280AAAFB2.jpeg

1FC24425-B906-4BC6-AAE5-51BBC88C1EDF.jpeg

5507C93C-64CF-4C6C-AAFD-6960BAF1393D.jpeg

15DB56A9-011B-416B-957E-CD77447FF240.jpeg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Laszlo Zsolt
      de Laszlo Zsolt
      Salutare!
      As dori sa gasesc o solutie impotriva insectelor, mai ales impotriva mustelor si a tantarelor. Aici nu ma refer la plase, fiindca nu este o solutie categorica si la calduri mari, impiedica circularea aerului in rulota. Ma gandesc la o solutie insecticida.
      Ce am gasit, pana acum, ca si o modalitate destul de buna este AGITA 10 WG. Cum functioneaza?
      Continutul pungulitei (pretul e undeva la 18-20 lei, 20 de grame) din poza atasata am dizolvat in 500 ml apa curata, asa am obtinut un amestec de culoare maro deschis. Se pulverizeaza, cu ajutorul unei recipient de curatat geam (CLIN, de exemplu), pestet tot in rulota: tavan, dulapuri, mese, pereti, rafturi, perdele si ce o mai fi. Dupa uscare nu lasa pete. Acuma, la mine totul este de diferite nuante maro, s-ar putea ca de aia nu mai se observa, la alte culori, trebuie testat.
      Dupa uscare, care dureaza 15 minute, mustele cand se plimba pe suprafetele tratate, gusta solutia si in scurt timp capituleaza, se poate matura. Nu are nici un efect negativa asupra omului, bineinteles, nu trebuie lins obiectele tratate. Nu prea functioneza metoda, impotriva tantarelor. Asa e problema mea. Cu totul, ca comerciantul zice, ca ar trebui. 
      Aceasta sulotie este eficace timp de trei luni de zile, dupa ce trebuie repetata tratamentul.
      Stie cineva o solutie similara, care este mult mai eficient si impotriva tantarelor?
      Daca da, as fi tare recunoscator, daca ar impartasi experientele.
      Multumesc!

    • Adam Adrian
      de Adam Adrian
      Salutare! Donez plasa insecte trapa.
      https://exis.ro/accesoriu_rulota/Plasa_anti_insecte_33, 5x30-3553.html.E aproape nouă.
      Mai donez ceva piese pentru Freelander 1(cap planetară nou, șuruburi cardan fata și spate, furtun frana fata nou).



    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Am gasit pe net o firma in Marea Britanie care face la comanda ferestre noi pentru rulote, aici. Nu sunt tocmai ieftine (conform spuselor din acest video - asa am aflat si despre aceasta firma), insa se pot fabrica la dimensiunea si forma originala (mai ales cele cu forme atipice).
       
      Dezavantajul consta in faptul ca procesul de comanda a unui noi ferestre necesita trimiterea celei sparte (inlusiv bucatile desprinse) catre sediul lor. Un alt dezavantaj este ca nu pot reface picatelele de pe conturul anumitor modele de geamuri de tip nou. La cerere ei pot asigura vopsirea acestei margini in negru sau argintiu. Si ca sa vorbesc si de avantaje, ei sustin ca tehnologia moderna de fabricare a ferestrelor este superioara celor vechi (cred ca ei se refera la cele de dinainte de anii 2000).
       
      Sper sa va fie de folos, nu fac reclama firmei respective, stiu ca s-a vorbit pe forum si de cei de la Motorhome care aduc la comanda dupa codul geamului. Am zis sa impartasesc aceasta informatie in special pentru cei care au un necaz cu ferestre cu forme atipice.
       
      Toate cele bune,
      Laurentiu
    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Rulou anti insecte aluminiu ușa întrare rulota. Funcționare impecabila, toate componentele 500 lei dimensiuni interioare în poze
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.