Ilie Minea

Usa vizitare

16 postări în acest subiect de discuţie despre Usa vizitare

Usa vizitare

Ilie Minea

Salut, am o rulota Bayerland Vitese 320 si vreau sa montez o usa de vizitare sub un geam lateral, destul de mare, pt.a avea acces mai usor sub bancheta interioara.Problema se pune, ca nu stiu structura peretelui si ma gandesc, sa nu fragilizez rezistenta peretelui, daca trebuie sa tai [un stalpisor sau ceva asemanator, care se nimereste tocmai in locul ales] ceva din rezistenta peretelui.

Ce sugestii aveti? Poate cei care au mai facut asa ceva imi dau o idee.Multumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Salut

Eu am montat usa de vizitare pe dreapta fata la o rulota a unui coleg dar n-am gasit nici un stâlp de rezistență!

Dacă ai răbdare să cauti ori posturile mele ai sa si găsești imagini!

La rulota mea am montat o usa de vizitare type wc, dar am montato-n capătul unei banchete din spatele rulotei, nici acolo n-am întâlnit structura de rezistență!

Tot la rulota mea am montat si un geam la baie, acolo am gasit structura de rezistență exact la partea superioară a decalajului efectuat!

Si acele lucrări le găsești printre posturile mele!

App, la baza rulotei se află structura respectivă, iar stâlpii sunt pozitionati din loc în loc, nu stiu aleatoriu ori dupa cum "se da bine caroserii rulotei"!

Înclin să cred că in mai toate cazurile sub geamuri in dreptul banchetele n-o sa fie structura verticala, tocmai pentru a putea fi montate acele usi de vizitare!

Din terțe motive firma constructoare nu le montează, dar pot fi montate ulterior!

Toată problema sa nu decupezi foarte aproape de baza rulotei, acolo sigur este structura orizontală, dar nici sa optezi pentru o usa foarte mare in raport cu mărimea neamului sub care doresti sa montezi usa respectivă!

Baftă si succes! :OK:

Grija mare caci blatul decupat trebuie s-o montezi in usa respectivă, deci n-o afecta prea mult!

Ai o marjă de cativa cm, în raport cu lățimea cadrului ușii si a stocului ei dar nu prea mare!

Întâi fa un șablon dupa exteriorul tocului ușii, îl pozitionezi/centrezi pe rulota la locul dorit dupa care începi "operatia"!

Grija mare la montare cu siliconul folosit, nu orice ci din cel dedicat, gen "Sika- flex", nu orice!

Sper sa reușești,   au reușit si alti colegi! :noroc:

 

Oricand poti suna si cere un sfat!

Numai de bine! 

 

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Daca mai este de actualitate, uitati aici cum arata structura la un Beyerland Vitesse. Pozele provin de la o rulota in RK. Asa ca sa va faceti o idee. 

Puteti chiar imbunatatii structura in momentul montarii usii de vizitare. 

Incepand de la roata, sunt doar doua stinghii. Una la baza, care imbina peretele cu podeaua si a doua la imbinarea dintre cele doua foi de tabla. Vertical nu are nici un element de intarire.

Daca doriti, va stau la dispozitie la tel. 0742613809. Numarul de tel se poate gasi si pe contul meu. 

20200129_113226.jpg

20200201_143017.jpg

Modificat de Ursu Florin
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Salut, vreau sa îmi montez doua uși de vizitare,   neavând niciuna acum. La Exis vreau sa aleg intre Thetford nr.5 și Edu Athos 800. Preturile sunt apropiate, legat de calitate puteți să-mi spuneți ceva, cei care montați mai des? Și legat de etanșarea lor, este ok Sika Lastomer 710? 

Screenshot_20210615_151807_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20210615_152014_com.android.chrome.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Alin Ifrim, eu as alege firma consacrata. De cealalta n-am auzit, o fi recunoscuta, nu stiu.

De ce sugerez Thetford: pentru ca stii sigur ca are tratament UV si nu se farama plasticul in 4-5 ani!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 22 ore, NRLaurentiu a scris:

@Alin Ifrim, eu as alege firma consacrata. De cealalta n-am auzit, o fi recunoscuta, nu stiu.

De ce sugerez Thetford: pentru ca stii sigur ca are tratament UV si nu se farama plasticul in 4-5 ani!

Ok, mulțumesc de părere, pare logic, cam așa mă gândeam și eu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Avantaj la cea Thetford ca se deschide in jos. La cealalta este destul de greu de folosit, avand in vedere ca se deschide in sus. Am auzit de ele, insa nu am montat decat Thetford. E ok sastomer 710 pt. montaj. Bafta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Eu bănuiesc ca deschiderea e chestie de alegere, cred ca se pot monta ambele tipuri cu deschidere în sus sau în jos. Repet, e presupunerea mea, poate ma înșel. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Eu mi-am montat singur cele trei uși de vizitare, una de un metru și celelalte doua de 70 cm. Am avut grija sa decupez la 5-6 cm de colturile unde se îmbină pereții, sa nu dau de sinele de lemn care sunt pe conturul pereților. Am folosit Sika 252i, etanseaza și lipește bine. Și ce am învățat de alții, trasarea se face peste o banda lata de hârtie autoadeziva, altfel tălpile pendularului lasă zgârieturi cu talpa. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Am luat 2 buc Thetford nr. 5, și m-am apucat de treabă, de la Vanuva. 

IMG_20210623_214643.jpg

IMG_20210623_214605.jpg

IMG_20210623_214551.jpg

IMG_20210622_224757.jpg

IMG_20210622_224740.jpg

IMG_20210622_224434.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Prima e gata, urmează a doua. 

IMG_20210624_193726.jpg

IMG_20210624_193735.jpg

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Arată foarte bine! :bravo: si mulțumim @Alin Ifrim .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Super fain, dar , carcotasul spune:daca surplusul de silicon nu aparea , era si mai fain.Dar sper ca-l stergi in final. Totusi ai reusit o lucrare frumoasa, ca de fabrica. Bravo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Dacă nu iese un pic de surplus, e posibil sa între apa, ceea ce e mai urat. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Popa

Varianta:

Pentu a gasi fara dubii si noninvaziv structura de rezistenta a unei rulote, este necesara o camera cu termoviziune.  Vizualizarea/fotografierea se face numai pe dinauntru,   de preferat dimineata, la circa o ora dupa de a inceput soarele sa bata in ea! Atunci diferenta de temperatura intre exterior si interior asigura un contrast maxim.  Marcajul locurilor unde se observa structura de rezistenta se poate face cu un marker pe baza de apa, sau cu bucatele de scoch de hartie. Lemnul are coeficientul de izolare mai bun decat polistirenul din izolatie, , si ramane la o temperatura mai mica mai mult timp.

In poze se vede zona trapei pe tavan si peretele din fata spre portbagajul rulotei mele. (am facut o cabina pt. WC si am prins-o de structura de rezistenta.)

Pozele sunt mici deoarece camera mea de termoviziune nu stie rezolutie mai mare, , dar e suficienta in cazul de fata! 

IR_0893.jpg

IR_0895.jpg

IR_0905.jpg

Modificat de Vali Popa
  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Vali Popa , multumim pentru pont, foarte bun!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.