NLaurentiu

Slalom cu rulota printre jaloane!

3 postări în acest subiect de discuţie despre Slalom cu rulota printre jaloane!

Slalom cu rulota printre jaloane!

Aldo Pezzilli

l am invatat eu:OK::)

Modificat de Aldo Pezzilli
  • Like 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• NLaurentiu
      de NLaurentiu
      Buna ziua, dragi colegi!

Am rugamintea sa ma ajutati sa tin rulota in curte, contra cost si pe termen lung.
      Lungimea rulotei este de 553 cm, iar latimea este de 210 cm.
      In prezent o tin prea departe de domiciliu, la 28 Km, din care 19 Km in diagonala prin Bucuresti...
      Astept propuneri doar din zona de Vest a Bucurestiului --> Militari, Chiajna, Rosu, Dragomiresti, Domnesti, Bragadiru, Bîcu etc.
      Ofertele va rog frumos sa le trimiteti doar prin SMS cu nume, zona, conditii si pret la numarul de telefon 0728.096.478 si revin eu cu un apel.

Multumesc frumos,
      Laurentiu
    • ANDREI DRAGOS
      de ANDREI DRAGOS
      Ma bucur ca am gasit acest forum!
      Sunt Andrei din Iasi si sunt interesat de achizitionarea unei rulote pentru vacante si minivacante. Nu am intrat niciodata intr-o rulota, deci voi avea nevoie de multe sfaturi de la voi. abia astept sa se incalzeasca pe tru a inchiria una pentru cateva zile.
      Suntem 4 in familie (2 flacai de 4 ani acum) si avem o Toyota Hilux (probabil pot trage dupa mine aproape orice rulota in ceea ce priveste MMA).
      Voi cauta pe forum o sectiune unde sa postez ce imi doresc de la o rulota. daca nu gasesc, voi reveni aici.

Va multumesc ca ma primiti alaturi de voi!
      Pe curand!
    • Iri
      de Iri
      Salut colegi!
      Ma puteti ajuta cu un meserias fara ghilimele pentru reparatie rulota burstner club cat mai aproape de Craiova?
      Multumesc!

• NLaurentiu
      de NLaurentiu
      Salutare, colegi!

In acest topic, vreau ca fiecare sa spuna ce face cu rulota in perioada iernii, cand este la pastrare.

Ce fac eu:

Tin rulota impachetata cu o prelata speciala: 

Aerisesc la 2-3 saptamani: 

Am pus un dezumidificator clasic, cu 450 g silicat si un rezervor de 500 ml: 

In interiorul rulotei las toate usile si compartimentele deschise. 

De asemenea, in rulota am lasat un ceas electronic cu termometru si higrometru. Acesta imi poate afisa valorile maxime si minime inregistrate. Cand plec de la rulota,  resetez aparatul, pentru a vedea diferentele data viitoare cand vizitez rulota.

In intervalul 30 noiembrie - 27 decembrie 2018, am avut o temperatura minima de -11, 1 grade C, respectiv o maxima de +7, 4 grade C. Pentru acelasi interval de timp, umiditatea minima a fost de 61 %, iar cea maxima de 85 %. Cand am ajuns la rulota erau +4, 1 grade C si 77 % umiditate.
      Minime:  Maxime:  Pe moment: 

Ultima oara, pe 27 decembrie, am gasit rezervorul dezumidificatorului aproape plin. La aerisirea precedenta, rezervorul era gol, de aici si surprinderea mea. De asemenea, valorile inregistrate de higrometru au fost asemanatoare perioadei precedente (18-30 noiembrie: minime de -5, 9*C/60 %, respectiv maxime de +6, 2*C/81 %). De fiecare data cand aerisesc, deschid larg toate geamurile, trapele si usa timp de o ora, o ora jumatate. Inainte de a inchide rulota,  incerc sa petrec cat mai putin timp in ea, pentru a nu lasa umezeala prea multa din aerul expirat. De aici si nedumerirea mea: de ce s-a strans atata apa? Singura diferenta notabila a fost intervalul de timp 12 zile vs. 27 de zile. O alta diferenta a fost cand am golit dezumidificatorul de apa la ultima vizita. Am gasit slicatul imbibat cu apa in partea inferioara, spre deosebire de precedenta vizita, cand era uscat. Silicatul are un timp de activare?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.