Damian Bogdan

Incalzire pardoseala rulota

9 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire pardoseala rulota

Incalzire pardoseala rulota

Damian Bogdan

Buna seara,

Imi poate da cineva un sfat legat de incalzirea in pardoseala?

Ce lichid trebuie pus in vas? ma gandesc la antigel, e ok si cel normal de masina sau trebuie ceva special?

Rulota pentru care ma intereseaza este un LMC Lord Ambassador 560.

Multumesc anticipat,

Bogdan

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, Bogdan!

Cel mai bine cauti site-ul fabricantului sistemului de incalzire pus in rulota ta si acolo vei gasi recomandarea acestuia in ceea ce priveste lichidul,  proportia amestecului si cantitatea.

Link către postare
Damian Bogdan
în urmă cu 2 ore, NLaurentiu a scris:

Salut, Bogdan!

Cel mai bine cauti site-ul fabricantului sistemului de incalzire pus in rulota ta si acolo vei gasi recomandarea acestuia in ceea ce priveste lichidul,  proportia amestecului si cantitatea.

Din pacate nu am gasit nimic pe nicaieri in mediul online, de aceea am apelat la sfaturile voastre... sau poate nu am cautat eu unde trebuie :)

Link către postare
NRLaurentiu
21 minute în urmă, Damian Bogdan a scris:

Din pacate nu am gasit nimic pe nicaieri in mediul online, de aceea am apelat la sfaturile voastre... sau poate nu am cautat eu unde trebuie :)

De exemplu, aici.

Desigur, n-ai cautat cum trebuie! Mai ales ca detii si informatii in plus, precum cea de pe eticheta/etichetele/stanţele de pe instalatia de incalzire!

Link către postare
Damian Bogdan
13 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

De exemplu, aici.

Desigur, n-ai cautat cum trebuie! Mai ales ca detii si informatii in plus, precum cea de pe eticheta/etichetele/stanţele de pe instalatia de incalzire!

Ca si multi altii, toti au perioada lor de incepator.... nu inteleg ce legatura are link-ul pe care mi l-ai trimis cu ce caut eu dar o sa ma documentez mai temeinic...

Multumesc frumos!

Link către postare
NRLaurentiu
5 minute în urmă, Damian Bogdan a scris:

Ca si multi altii, toti au perioada lor de incepator.... nu inteleg ce legatura are link-ul pe care mi l-ai trimis cu ce caut eu dar o sa ma documentez mai temeinic...

Multumesc frumos!

Are foarte mare legatura! :) Nestiind ce sa caut (n-ai mentionat nimic despre sistem, anul rulotei, iar eu nu sunt Tata Omida sa ghicesc) am pus, ca exemplu, un link catre unul dintre cele mai uzuale sisteme de incalzire din rulotele englezesti contemporane! Urmand acelasi principiu, poti gasi informatia care te intereseaza. Nu trebuie sa fii rulotist cu ani de experienta sa cauti o informatie.

Link către postare
Damian Bogdan
3 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

Are foarte mare legatura! :) Nestiind ce sa caut (n-ai mentionat nimic despre sistem, anul rulotei, iar eu nu sunt Tata Omida sa ghicesc) am pus, ca exemplu, un link catre unul dintre cele mai uzuale sisteme de incalzire din rulotele englezesti contemporane! Urmand acelasi principiu, poti gasi informatia care te intereseaza. Nu trebuie sa fii rulotist cu ani de experienta sa cauti o informatie.

Rulota este una germana, LMC Lord Ambassador 560 RBD, an de fabricatie 2007.

Link către postare
NRLaurentiu

Si totusi te-am indrumat bine... :)

Manualul e in link-ul pus mai devreme, adica aici. Ai si manualul de service tot acolo...

"The heating system shall be filled with a liquid mixture consisting of water and glycol Preferably use ready-mixed glycol of high quality (with inhibitor) intended for aluminium heating systems. When using concentrated glycol, the mixture shall be 60% water and 40% glycol. If the heating installation is subjected to lower temperatures than -25°C, the glycol content should be increased, however, not more than 50%."

Pentru restul detaliilor, lectura placuta!

Cu placere!

• Upvote 1

Link către postare
Damian Bogdan
7 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

Si totusi te-am indrumat bine... :)

Manualul e in link-ul pus mai devreme, adica aici. Ai si manualul de service tot acolo...

"The heating system shall be filled with a liquid mixture consisting of water and glycol Preferably use ready-mixed glycol of high quality (with inhibitor) intended for aluminium heating systems. When using concentrated glycol, the mixture shall be 60% water and 40% glycol. If the heating installation is subjected to lower temperatures than -25°C, the glycol content should be increased, however, not more than 50%."

Pentru restul detaliilor, lectura placuta!

Cu placere!

Multumesc frumos!

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Oana Hajos
      de Oana Hajos
      Salut.
      Suntem o familie cu 3 baieti si un catel.
      Aici gasiti aventurile noastre cu rulota prin Europa
    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Rulota 2-3 persoane Avondale sandpiper luna 10 an 1998 foarte spațioasă, cabina de dus separata, aragaz cu 4 ochiuri, gril, cuptor; frigider, încălzire, boiler funcționale pe gaz, 220, 12v. Toate utilitățile funcționale și cu proba la vanzare. Toate geamurile se deschid și au plase respectiv folie intimitate fără probleme de funcționare. Cort exterior 2/3, bidon apa menajera, apa gri, scara, coarba (complecta și perfect functionala din toate punctele de vedere)
      3300 euro negociabil 
      Opțional Mover powrich (plus 400 euro cu montaj inclus)
      Fără probleme de infiltratii (proaspăt revizionata in acest sens). Accept inclusiv proba cu aparat cu jet😁
      Nu reușesc sa pun poze din telefon... Sper sa nu fie o problema link spre facebook
      https://m.facebook.com/groups/606872093164142?view=permalink&id=712125975972086
    • Dan Varga
      de Dan Varga
          Nu vreau sa va stresez cu demonii care imi dau tarcoale dar am ajuns la o anumita maturitate cerebrala si intradevar acest gand nu imi da pace.
          Vreau sa tineti cont de experienta voastra de proprietari de rulote, sau autorulote si sa ma ajutati cu argumente pro sau contra.
      Sunt sofer de meserie si puteti sa-mi legati nu una si trei rulote ca le parchez unde trebuie.
      Incerc sa va expun uu pic situatia mea: in timpul liber, impreuna cu fiul meu practicam un off road mai soft, am facut parte si din staf-ul de organizare a mai multor competitii de genul acesta la noi in CENTRU, ( cum imi place sa spun ).Ei, in multele adunari de off, eram cu cortul, care cred ca mi-a ramas mic.

Mi-ar place si rulota dar va trebui sa o adaptez ptr. terenul din zona , sa am unde sa stau si sa stauu si .....deja visez , dar si o autorulota gen VW Syncro , sau mai mare dar 4x4.
      Necazul il am din partea consoartei, ea este adepta hotelului, dar ideea este ca vreau sa o pun in fata faptului implinit , am luat agregatul , bagajele sus si ura , in concediu.
      Dar cred ca in prima faza am sa inchiriez pe rand, una dintre............ optiunile mele, sa vedem ce efect au asupra noastra.
      Oricum incerc sa fiu receptiv la orice sugestie , sfat si sper sa nu treaca mult sa ne gasim intr-un camping la un pahar de vorba.
      Multumesc si cred ca am deschis unde trebuie acest topic!

foto
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare prieteni,

Vreau sa merg curand cu rulota la lacul Petrimanu sau Galbenu. Plec din Valcea si as vrea sa stiu cum este drumul pana sus. 
      Am vazut ca ar fi 3 posibilitati:
      1. de la ciungetu
      2. de la peștera Polovragi
      3. pe drumul strategic Transalpina

Care ar fi cea mai buna solutie ptr mine? O sa plec cu o honda cr-v 2.2 si rulota de 850Mma. 

Se poate campa usor acolo?
    • Viorel C.
      de Viorel C.
      Vand  butelie originala rulota cu capacitati de 11 l si 22 l.

Mai multe anunturi cu accesorii pentru rulote pe Piese-Accesorii-Rulota

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.