Damian Bogdan

Incalzire pardoseala rulota

9 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire pardoseala rulota

Incalzire pardoseala rulota

Damian Bogdan

Buna seara,

Imi poate da cineva un sfat legat de incalzirea in pardoseala?

Ce lichid trebuie pus in vas? ma gandesc la antigel, e ok si cel normal de masina sau trebuie ceva special?

Rulota pentru care ma intereseaza este un LMC Lord Ambassador 560.

Multumesc anticipat,

Bogdan

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, Bogdan!

Cel mai bine cauti site-ul fabricantului sistemului de incalzire pus in rulota ta si acolo vei gasi recomandarea acestuia in ceea ce priveste lichidul,  proportia amestecului si cantitatea.

Link către postare
Damian Bogdan
în urmă cu 2 ore, NLaurentiu a scris:

Salut, Bogdan!

Cel mai bine cauti site-ul fabricantului sistemului de incalzire pus in rulota ta si acolo vei gasi recomandarea acestuia in ceea ce priveste lichidul,  proportia amestecului si cantitatea.

Din pacate nu am gasit nimic pe nicaieri in mediul online, de aceea am apelat la sfaturile voastre... sau poate nu am cautat eu unde trebuie :)

Link către postare
NRLaurentiu
21 minute în urmă, Damian Bogdan a scris:

Din pacate nu am gasit nimic pe nicaieri in mediul online, de aceea am apelat la sfaturile voastre... sau poate nu am cautat eu unde trebuie :)

De exemplu, aici.

Desigur, n-ai cautat cum trebuie! Mai ales ca detii si informatii in plus, precum cea de pe eticheta/etichetele/stanţele de pe instalatia de incalzire!

Link către postare
Damian Bogdan
13 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

De exemplu, aici.

Desigur, n-ai cautat cum trebuie! Mai ales ca detii si informatii in plus, precum cea de pe eticheta/etichetele/stanţele de pe instalatia de incalzire!

Ca si multi altii, toti au perioada lor de incepator.... nu inteleg ce legatura are link-ul pe care mi l-ai trimis cu ce caut eu dar o sa ma documentez mai temeinic...

Multumesc frumos!

Link către postare
NRLaurentiu
5 minute în urmă, Damian Bogdan a scris:

Ca si multi altii, toti au perioada lor de incepator.... nu inteleg ce legatura are link-ul pe care mi l-ai trimis cu ce caut eu dar o sa ma documentez mai temeinic...

Multumesc frumos!

Are foarte mare legatura! :) Nestiind ce sa caut (n-ai mentionat nimic despre sistem, anul rulotei, iar eu nu sunt Tata Omida sa ghicesc) am pus, ca exemplu, un link catre unul dintre cele mai uzuale sisteme de incalzire din rulotele englezesti contemporane! Urmand acelasi principiu, poti gasi informatia care te intereseaza. Nu trebuie sa fii rulotist cu ani de experienta sa cauti o informatie.

Link către postare
Damian Bogdan
3 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

Are foarte mare legatura! :) Nestiind ce sa caut (n-ai mentionat nimic despre sistem, anul rulotei, iar eu nu sunt Tata Omida sa ghicesc) am pus, ca exemplu, un link catre unul dintre cele mai uzuale sisteme de incalzire din rulotele englezesti contemporane! Urmand acelasi principiu, poti gasi informatia care te intereseaza. Nu trebuie sa fii rulotist cu ani de experienta sa cauti o informatie.

Rulota este una germana, LMC Lord Ambassador 560 RBD, an de fabricatie 2007.

Link către postare
NRLaurentiu

Si totusi te-am indrumat bine... :)

Manualul e in link-ul pus mai devreme, adica aici. Ai si manualul de service tot acolo...

"The heating system shall be filled with a liquid mixture consisting of water and glycol Preferably use ready-mixed glycol of high quality (with inhibitor) intended for aluminium heating systems. When using concentrated glycol, the mixture shall be 60% water and 40% glycol. If the heating installation is subjected to lower temperatures than -25°C, the glycol content should be increased, however, not more than 50%."

Pentru restul detaliilor, lectura placuta!

Cu placere!

• Upvote 1

Link către postare
Damian Bogdan
7 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

Si totusi te-am indrumat bine... :)

Manualul e in link-ul pus mai devreme, adica aici. Ai si manualul de service tot acolo...

"The heating system shall be filled with a liquid mixture consisting of water and glycol Preferably use ready-mixed glycol of high quality (with inhibitor) intended for aluminium heating systems. When using concentrated glycol, the mixture shall be 60% water and 40% glycol. If the heating installation is subjected to lower temperatures than -25°C, the glycol content should be increased, however, not more than 50%."

Pentru restul detaliilor, lectura placuta!

Cu placere!

Multumesc frumos!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare. In urma cu cateva zile mi-a fost vandalizata rulota (Avento Royal 395 TD din 1994), mi-au spart geamul mare din fata, mi-au taiat ruloul antisoare si mi-au rupt trapa. Acum vreau sa cumpar in prima faza geamul mare, apoi in functie de preturi si capacul trapei si ruloul antisoare. Geamul are urmatoarele dimensiuni 167x72 cm, iar decupajul geamului este de 160x64 cm. Va multumesc pentru orice sfat sau indrumare.
    • Mihai Pencea
      de Mihai Pencea
      Părinții mei ne-au inspirat de mult un vis in care era vorba de o rulota. Au trecut anii, si eu si fratele meu avem copii si familiile noastre. Am fost crescuți si educați sa credem in familie si sa ne iubim soțiile și copii si NICIODATA sa nu renunțăm la visele noastre. De data aceasta ei au fost finanțatorii acestui vis (asa cum au mai finanțat si alte vise ale noastre, si asa cum si noi vom finanța visele copiilor nostri) si au achiziționat rulota Fendt Joker (nu stiu ce număr ca inca învățam despre rulote) din 1996 cu 4 locuri de dormit si 2 zone. Rulota a fost la o familie din Cluj timp de 7 ani. Aceștia au avut grijă de rulota asa cum nimeni nu putea sa o faca mai bine. I-au adus toate îmbunătățirile necesare si au fost foarte amabili, si cand zic foarte amabili, chiar am rămas plăcut surprins să cunosc astfel de oameni (in topicul unde am anunțat că vrem sa cumpărăm rulota, am detaliat mai mult procesul) si ne-au facut toata inițierea necesară pentru a merge în siguranță și cu plăcere in orice vacanță. 
      Din 30 mai vom începe prima aventură pe 6 roti si va fi la noi in tara, pe la mare, pe la munte si sa vedem ce se mai ivește. Suntem amatori de natură si cort, dar pot sa zic ca de abia acum suntem liberi in natura in cel mai bun confort. 
      Sa auzim de bine si cu siguranta o sa va bazai mult si bine pana le învăț pe toate in alte rulotismului:)). Ma bucur ca am dat aici doar peste oameni faini si cred ca daca fiecare dintre noi vom inspira generațiile următoare si pe cei din jur, vom avea tot mai multi oameni faini in frumoasa noastră țară. 
      Vânt din spate si cum zice Florin Piersic, "va doresc vouă tot ce îmi doresc si mie, dar inzecit"

• Mihai Pencea
      de Mihai Pencea
      Salutare, vrem sa achiziționam o rulota pentru toată familia (4-5 persoane), cu o singură osie. Bugetul disponibil este 5.000 euro. Preferabil sa fie înmatriculata, sa aiba o baie cu dus si doua zone pentru dormit. Ideal ar fi ca totul sa functioneze (daca nu mai bine stim de la inceput ce nu merge si cum se poate fixa/repara), tot in categoria ideal intra si sa nu fie mai veche de anul 2000. De vis ar fi zona de Ardeal, Cluj, dar daca nu, o sa fie fain sa facem o plimbare oriunde in țară:). Speram ca vom găsi ajutor si rulota perfecta pentru noi ne așteaptă. 
      Spor cu toate si vreme faină!
    • Ursu Florin
      de Ursu Florin
      Bună ziua, astăzi mi-a ajuns folia de încălzire Pardoseala.
      Stie cineva dacă folia de încălzire se lipește cu ceva de podea? 

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.