Dan Istodorescu

Indicator umplere toaleta

9 postări în acest subiect de discuţie despre Indicator umplere toaleta

Indicator umplere toaleta

Dan Istodorescu

Buna ziua,

 

Am o problema la toaleta in sensul ca nu se aprinde becul in momentul in care rezervorul se apropie de umplere. Am verificat siguranta - e ok (am facut poza dupa ce am scos-o spre verificare), nu stiu ce as putea verifica in continuare. Aveti vreo idee ?

 

Salutari !!!

 

dan20180803_195444(2).thumb.jpg.a0bd9d04389b5a9970b984a782935e4e.jpg20180803_195510.thumb.jpg.b726b251feb06d8a7b6c608f42eca92b.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salut. Verifica daca becul e bun. Masoara valoarea  firelor cu multimetru si cu vasul plin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

La mine se aprinde becul cand se termina apa din rezervorul wc-ului, nu cand se umple caseta, este conceput ca in momentul in care s-a golit rezervorul, trebuie golita caseta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Istodorescu
29 minute în urmă, Levi N a scris:

Salut

La mine se aprinde becul cand se termina apa din rezervorul wc-ului, nu cand se umple caseta, este conceput ca in momentul in care s-a golit rezervorul, trebuie golita caseta.

Buna,

E foarte posibil sa fie cum spui tu, doar ca la mine n-a mers niciodata, nici cand se goleste rezervorul, nici cand se umple caseta... am banuit ca ar trebui sa se aprinda cand se umple... oricum - nu m-am gandit ca e o corelatie intre capacitatea rezervorului si caseta. Multumesc pentru idee :) !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Istodorescu
în urmă cu 1 oră, Fejer Antal a scris:

Salut. Verifica daca becul e bun. Masoare valoarea  firelor cu multimtetru cu vas plin.

Asa voi face, multumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Daca instalatia electrica, becul si microcontactul sunt bune, clateste bine cu apa calda si ceva detartrant vasul de jos ca este blocat flotorul...astfel o sa se desprinda ceva "coji" si se deblocheaza acel flotor...asta presupunand ca totul e complet si functional nu cu lipsuri sau defectiuni. Mie mi s-a intamplat de la un an la altul, cat rulota nu a functionat, mai ales daca nu este bine spalat la golirea finala din toamna-iarna.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Pe flotorul din interiorul casetei este un magnet.

Este posibil ca magnetul  sa nu mai aiba forta sa actioneze contactul indicatorului

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
24 minute în urmă, Achim a scris:

Pe flotorul din interiorul casetei este un magnet.

Este posibil ca magnetul  sa nu mai aiba forta sa actioneze contactul indicatorului

In fundul nişei unde sta colectorul de "lichide", este un senzor - o mica placuta electronica. Apropie un magnet de aceasta placuta si vezi daca se aprinde becul de umplere (cineva sa fie in toaleta rulotei sa confirme).

Detalii privind rezolvarea problemei gasesti aici.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea Tata
La 8/6/2018 la 18:41, Levi N a scris:

Salut

La mine se aprinde becul cand se termina apa din rezervorul wc-ului, nu cand se umple caseta, este conceput ca in momentul in care s-a golit rezervorul, trebuie golita caseta.

Ai reusit sa repari problema? Daca nu, am o solutie.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.