Braslasu Florin

Invertor 12-220

10 postări în acest subiect de discuţie despre Invertor 12-220

Invertor 12-220

Braslasu Florin

Va salut? 

Cu un panou solar de 130w și cu un invertor as putea folosi un boiler tt2 ?

Ce tip de invertor mi-ar trebui? (Cu unda sinusiodala pura sau modificata) și cam de ce putere?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

N-ai spus un lucru important, și anume ce capacitate are bateria de pe rulotă...

În fine, indiferent de baterie, folosirea boilerului TT2 care consuma in jur de 300W (25 Ah :default_doh:), nu este deloc o soluție viabilă.

Eu am experimentat problema asta, cu 2 panouri de 100 și 90W și o baterie nouă pe gel de 100Ah, dar la orele prănzului intre 13.00  și 14.00, cand razele soarelui cădeau aproape perpendicular pe panou, deci incarcarea era aproape maxima...

Apa se incalzește după aproximativ 20 min. și eu am ținut boilerul vreo 45 min, timp in care ajunsese bateria la 11.9 V, apoi am oprit boilerul să se reîncarce bateria  și să revină la tensiunea inițială...

Concluzia este ca daca ai baterie bună și panou cat mai mare, poți face un duș la ora prânzului cănd incarcarea e maxima, dar apoi panoul muncește păna seara să reîncarce bateria...Deci, NU se merita.

Invertor nu trebuie musai cu sinusoida pură, e OK și modificată, dar sa fie de min 600W...Spor! :salutare!:

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Braslasu Florin

Multumesc mult!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Florin!

 

Iti recomand sa iti cumperi o caldare neagra folosita la zidarie (paralelipipedica), nici prea mica, nici prea mare, de 20-30 litri, umpluta dimineata cu apa si lasata langa rulota pana seara, sigur vei gasi apa calda cand vii de la plaja/traseu. Iar cu o pompa submersibila (poate chiar cea de la rulota daca nu vrei sa achizitionezi alta de rezerva), poti face unul-doua dusuri mai mult decat rezonabile, in rulota sau... afara in cort! Pentru deranj cat mai mic poti intercala  in zona baii,  pe traseul conductei de apa calda,  un teu cu un robinet cu stuţ la care sa pui furtunul de la pompa submersibila.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Salutare...

Varianta de incalzire a apei folosind energia electrica obtinuta din energie solara este, poate, cea mai slab eficienta modalitate si asta datorita eficientei foarte scazute de conversie a energiei solare in energie electrica (sub 15%). Ai avea nevoie de putere mare in panouri si capacitate foarte mare de stocare in barerii.

Cea mai convenabila modalitate este cea directa, de incalzire a apei direct de la soare, asa cum recomanda si NLaurentiu...

Ca vas de stocare/incalzire directa a apei se poate folosi, de exemplu, o saltea gonflabila de culoare inchisa de tipul celor de plaja sau celor de dormit (eu de asta folosesc, cea de o persoana) si ai avantajul unui volum mare de apa cand o folosesti, in stationare, dar unul foarte mic de transport, cand este stransa. Pe de alta parte, ai o suprafata de contact cu razele solare mai mare decat la un bazin, deci o incalzire mult mai rapida a apei. Daca ai pompa la rulota, poti folosi si  avantajul elasticitatii ei, avand apa sub presiune in ea si deci si in sistem. Dezavantajul, pt unii, ar fi ca necesita un stut adaptor de interconectare a unui furtun la busonul saltelei.

Numai bine...

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Ingenioasa treaba cu salteaua :bravo:@Vana Petre

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

Buna seara ! In primul rand multumesc colegilor pentru ajutor ! Vreau sa mi achizitionez un invertor prevum cel din link ! este ok ? ce reprezinta acel panou de comanda? 

Multumesc anticipat !

https://www.olx.ro/oferta/invertor-inverter-sistem-solar-sinus-pur-1000w-2000w-12v-230-IDbTy39.html#ca5e6aa348

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu
21 minute în urmă, Catalin Ionescu a scris:

https://www.scule-austria.ro/invertor-auto-tbe-2000w.html !!! care din cele 2 variante recomandati? sau daca aveti alt pont va sunt recunoscator !

Multumesc !

Panou solar am achizitionat ! https://www.fotovoltaic-shop.ro/produse/panouri-fotovoltaice/panou-fotovoltaic-monocristalin-160w-pret-oferta_197.html

Acum pentru baterie ? AGM sau GEL ?

multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu
7 minute în urmă, Catalin Ionescu a scris:

Panou solar am achizitionat ! https://www.fotovoltaic-shop.ro/produse/panouri-fotovoltaice/panou-fotovoltaic-monocristalin-160w-pret-oferta_197.html

Acum pentru baterie ? AGM sau GEL ?

multumesc !

Next !!! https://www.fotovoltaic-shop.ro/produse/controller-solar-pwm/incarcator-solar-vs4524au-12-24v-45a-pret-oferta_215.html se potrivesc ?

panou 160w, baterie 120 A ???

Multumesc ! 

Scuze dar la mine tehnica este precum apa cu uleiul !!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.