CristiTm

Grecia Platamonas/ Parga/Valtos/Lefkada/ Timisoara

2 postări în acest subiect de discuţie despre Grecia Platamonas/ Parga/Valtos/Lefkada/ Timisoara

Grecia Platamonas/ Parga/Valtos/Lefkada/ Timisoara

CristiTm

Salut ! 

Cine are nevoie de informatii : eu am fost anul trecut pe ruta din titlul de mai sus si am stat cam 3-4 zile in fiecare locatie. O sa incerc sa pun si poze dar trebuie sa le salvez din telefonul vechi care e cam daramat saracul.

O scurta descriere : nu am avut un plan. Am fost in Platamonas 3 zile unde este un camping cu multe rulote stationare . Nu le muta deloc, grupuri sanitare mai vechi dar curate, acces la curent, apa, dusuri, masina de spalat rufe. Nu este magazin in camping dora o terasa pe plaja.

Am trecut de la est- vest prin munti si am ajuns in Parga.

Foarte frumos pe plaja la Valtos. Campingul mai micut dar foarte curat. Magazinul si pizzeria sunt intr-o livada de lamai. Parga e foarte frumoasa chiar o recomand. Sunt si plaje apropiate mai retrase la15-20 minute de mers cu masina. De la Valtos in Parga poti merge cu un vaporas si costa 2 euro de persoana, roata dupa un castel care a fost candva fort ; privelistea e super.

Lefkada in jur de 100 km distanta de Parga. Am stat langa Nidri la un camping Nicolas . Administratorul foarte de treaba, a scos el rulota cu un jeep deoarece accesul se facea pe o panta foarte inclinata. Campingul este  intr-o livada de malini batrani. Umbra placuta. Avea bar si piscina, magazinul micut cu strictul necesar; oricum foloseam locul doar ca si campare. In Lefkada sunt multe plaje fara campare dar foarte frumoase cu o apa turcoaz cum rar am mai vazut, dar pline de oameni care vin din orase, sate special pentru frumusetea lor .

In Nidri gaseti ce vrei : bazar taverne, magazine, macelarii, momeala de pescuit.

Langa camping era si un loc de unde puteai sa iti inchiriezi barca cu motor pana la 15 sau 30 de c.p. pentru care nu trebuia permis (al meu era expirat pentru barca mai mare).

Drumul prin Muntii Platamonas - Parga a fost mai greu pentru ca am ales o ruta nationala.

 Foarte frumos peisajul, dar am facut cam 5 ore pentru 100 de km, cu pauza pe la taverne si prin satele alea uitate de lume prin munti.

 

 

Modificat de Radu B
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Multumim pentru prezentare. Va doresc multe vacante si drumuri bune.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.