Ovidiu Iordache

Instalatie separata de 12v

11 postări în acest subiect de discuţie despre Instalatie separata de 12v

Instalatie separata de 12v

Ovidiu Iordache

Salutare! 

Sunt sigur ca acest subiect s-a mai discutat, dar as vrea si eu, daca se poate, niste raspunsuri ca pentru un profan in ale rulotismului.

Am o rulota Hobby 440SB din 2001, care nu e echipat[ ]n nici un fel pentru off camping. Din ce am constatat, atunci cand e conectata la priza masinii, in interior functioneaza doar pompele de apa si un bec de la hota care are un intrerupator pe care scrie 12v. 

intentionez sa cumpar o baterie, un panou solar si ce mai trebuie pentru a avea independenta energetica, dar am niste intrebari:

1. pentru functionarea in continuare a consumatorilor pe 12v existenti pe rulota (pompe de apa, lumina hota) trebuie doar facuta conexiunea intre baterie si reteaua de 12v? 

2. pentru a ilumina rulota e necesara o noua retea de cabluri si alte lampi? (cele existente functioneaza doar la 220v)

3. bateria se conecteaza direct la reteaua de 12v existenta sau prin intermediul controler-ului din sistemul panou solar-baterie?

4. este indicat ca instalatia de 12 v existenta pe rulota sa fie modificata in sensul de a identifica cablurile care merg la pompele de apa si legarea lor la baterie (direct sau prin controler), ori mai bine se leaga bateria la sistemul existent care ramane intact? 

Mai mentionez ca principalii consumatori de 12v vor fi luminile pentru interior, pompele de apa si o priza pentru incarcat telefoane. nu sunt interesat nici ca frigiderul sa functioneze pe curent si nici ca bateria sa fie incarcata in mers de alternatorul masinii (cred ca panoul va fi suficient).

multumesc anticipat pentru sfaturi.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Cauta-ma 0766652014 ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

0740789932 si discutam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Forumul este ca sa scriem parerile, sa dam sfaturi  sa ajutam in asa fel ca cei care citesc topicul sa invete din el, nu?

Modificat de Radu B
  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Sorin S și @Dan Golaescu, dacă aveți ceva de spus și vreți să ajutați, va rog să spuneți aici !

Din postările voastre pot învăța și alți colegi care întâmpină probleme asemănătore...și pănă la urmă așa trebuie să fie o comunitate, nu?

Vă rog să considerați acest mesaj mai întâi ca o rugăminte și apoi ca un avertisment! :multumesc!:

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
6 minute în urmă, Daniel P a scris:

@Sorin S și @Dan Golaescu, dacă aveți ceva de spus și vreți să ajutați, va rog să spuneți aici !

 

Nea Mitica a dat tonul cu "moda" aceasta :default_109:

 

  • Like 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gaby Neagu

Personal mi se pare foarte ciudat ca lampile de pe rulota sa functioneze doar la 220 volti, in conditiile in care anul de fabricatie al rulotei este 2001........ Instalatia fotovoltaica se conecteaza la acumulatorul existent pe rulota ( in situatia in care exista asa ceva), insa obligatoriu prin siguranta fuzibila si cabluri/ conectori dimensionati corespunzator .Lampile care sunt funtionale la 220 volti ar trebui macar modificate fizic si electric eventual cu led-uri sau cu un bec la 12 volti(daca se merita).Se va trage o instalatie suplimentara de 12 volti  pentru iluminat.In functie de controlerul de la sistemul fotovoltic anumiti consumatori la 12 volti se pot lega direct pe acesta.

 

 

Modificat de Gaby Neagu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
acum o oră, George B a scris:

 

Nea Mitica a dat tonul cu "moda" aceasta :default_109:

 

 

Valabil și pentru nea Mitică și pentru toți ceilalți care procedează la fel...

Dacă vor să se separe de comunitate, îi ajut...nu e nici-o problemă :salutare!:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Neața ,

Nu știu unde și de ce am deranjat atât de tare ? , daca ne uitam in istoric vedem că  am mai povestit odată cum se face instalația de 12 v la rulota exact când am cumparat-o pe a mea .

Dacă mă apucam sa scriu aici îmi trebuia ceva timp , pe care nu îl am . După cum vedeți nici pe forum nu am mai scris de ceva timp.

Timpul este destul de prețios și acesta nu îl pot avea cum vreau eu , ideea este că am vorbit la telefon cu omul,   i-am explicat despre ce este vorba , acum daca a înțeles bine , daca nu iar bine .

Fiecare face ce vrea cu rulota , autorulota , campervan - îl lui/ei , fiecare se duce la cine vrea pentru reparație și / sau service .

 

Daca cineva crede că am deranjat prea mult cu anunțul de service sau cu postările mele rog un moderator sa șteargă cele scrise de mine .

 O zi buna va doresc,

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
45 minute în urmă, Sorin S a scris:

daca ne uitam in istoric vedem că  am mai povestit odată cum se face instalația de 12 v la rulota exact când am cumparat-o pe a mea .

 

Putea-i să faci trimitere la topicul respectiv

 

45 minute în urmă, Sorin S a scris:

Daca cineva crede că am deranjat prea mult cu anunțul de service sau cu postările mele rog un moderator sa șteargă cele scrise de mine .

 

Nu deranjezi pe nimeni cu anunțul de service, dimpotriva...e bine de știut unde cineva îsi poate repara sau modifica câte ceva pe la rulota...

Alta a fost problema și sper că s-a înțeles acum...Succes! :salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Ovidiu Iordache, încerc să-ți răspund eu punctual la fiecare problema...deși s-au mai discutat aspectele în secțiunile respective...

1. Da, trebuie făcută conexiunea intre baterie  și reteaua de 12V a rulotei, undeva la iesirea din transformatorul 220V - 12V al rulotei, prin intermediu unui releu...astfel încat atunci cand conectezi  rulota la 220V, sa decupleze bateria  și sa treaca consumatorii pe ieșirea de 12V a transformatorului...

Dacă ai regulator (controler) fotovoltaic, toți consumatorii vor fi legați la ieșirea acestuia, cu excepția invertorului care se leaga direct la baterie prin intermediul unei siguranțe de 30A pe + bateriei...

2.Depinde de configurația rulotei...poți schimba lampile de 220V cu altele de 12V și te poți folosi de cablurile lor trase deja prin rulotă, sau poți veni cu alte cabluri noi pentru 12V...

3. Ți-am raspuns mai sus, dacă ai controler o conectezi la el și consumatorii la fel...

4. Este indicat ca instalația originala sa ramana intacta... tragi alte cabluri daca e nevoie sa adaugi alte lampi pe lânga cele existente, sau alti consumatori...Bafta și spor la treaba! :salutare!:

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.