Cristian Bednar

Knaus Eurostar 400 din 2000

29 postări în acest subiect de discuţie despre Knaus Eurostar 400 din 2000

Knaus Eurostar 400 din 2000

Cristian Bednar

Dupa prezentarea de membru nou, prezentarea rulotei:

Knaus Eurostar 400, din 2000, cu urmatoarele dotari:

cupla anti balans alko 2000

mufa de 7 pini insa cu 13... nu reusesc sa gasesc adaptor in Ro, probabil o voi inlocui cu mufa clasica de 13

exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)

doua butelii mici

supoort de biciclete montat in spate

antena satelit cu TV care joi va fi demontata. Daca vroiam TV stateam acasa 😀

aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...

doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie. Noi suspectam ca acela va fi locul cainelui peste noapte. Acestea erau un criteriu obligatoriu pentru noi, sa nu ne chinuim sa facem patul zilnic si sa fortam stingerea pentru tot echipajul.

pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)

toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor

dulap de haine

mouver cu baterie moarta 😀

boiler de apa calda pe gaz

instalatie de apa sub presiune

cort - nu stiu de care sau in ce conditie este si nici daca este complet. Nu am mai avut timp de proba ca aveam de plecat in Ro...

portbagaj superior cu scara

Imbunatatiri facute deja:

toate luminile cu LED

curatenie generala completa si desinfectare toatala (solutie de dezinfectie bloc operator mi-a cazut in mana... a ajuns toata in rulota 😀) - huse, saltele, sertare, baie, chiuvete, aragaz, TOT

Device-uri comandate deja:

kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)

4 prize duble de USB

2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice

sistem masurare apa curata in rezervor

To do list:

panou solar 270w cu regulator de incarcare mppt 30A

inverter UPS 12v/220v de 1000 w

acumulator cat mai mare

cupla normala de 13 pini

jos antena satelit

inlocuit cateva plase de tantari care au mici imperfectiuni la capete

oale and stuff pt gatit

gratar

alarma

rezervor apa gri

detector de gaz 3 in 1

Uitandu-ma acum la tot ce am scris, pare anunt de vanzare dar va asigur ca nu o vand pana nu ma plictisesc de ea 😀

Si cateva poze:

IMG_8504.jpg

IMG_8503.jpg

IMG_8400.jpg

IMG_8395.jpg

IMG_8502.jpg

IMG_8404.jpg

IMG_8398.jpg

IMG_8416.jpg

IMG_8496.jpg

IMG_8499.jpg

IMG_8497.jpg

IMG_8500.jpg

IMG_8474.jpg

Modificat de Cristian Bednar
  • Like 6
  • Upvote 4

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Foarte frumoasa și dotata! :bravo:

Felicitari pentru achiziție și s-o stapaniți cu drag! :OK:

Link către postare
Fejer Antal

Superb rulota si dotarile ei. Felicitari si multe calatori cu drumuri bune:OK::noroc:

Link către postare
Petre S

Felicitari pentru achizitie si cat mai multe iesiri!! 

Link către postare
Viorel C.

Sa o stapaniti cu drag!!

Link către postare
Loredana Craciunoiu

Foarte frumoasa! Sa va bucurati de ea!

Link către postare
Raul G

Frumoasa rulota, interior frumos, clasic și elegant.

Daca îmi este permis pot sa îți spun părerea mea modesta despre acel suport de biciclete, eu nu l-as folosi pt ca îngreunează spatele lucru care nu este sa jicem unul bun.

De exemplu in Italia nu este permisă instalarea, dar poți circula cu el dacă in țara de înmatriculare este prevăzută omologarea. 

Pare o greutate mică, dar sa știți ca nu este așa.

• Like 1

Link către postare
Cristian Bednar

@Raul G Multumesc de aprecieri si sfat. Acelasi lucru a spus proprietarul atelierului unde am dus rulota azi pentru:

montat panou solar 270w

montat baterie de 200A

regulator mppt 30A cu afisaj

invertor ups 12/230V de 1050W

plus tot felul de mici chitibuseli care sunt mai bine de facut acum decat sa ma tot chinui dupa

Promit sa atasez poze si explicatii cand reintru in posesia ei

In rest nu am apucat sa ies cu ea decat sa trebaluiesc in fata casei la ea.

Pana acum numai munca, asteptam distractia

Sa auzim numai de bine.

Cristian

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Catalin Visan

Bai frate, e mai mare pe dinauntru decat pe dinafara.:default_big_grin:. Vacante fericite!

• Upvote 1

Link către postare
Ovidiu-Betty

E tare, tare frumoasă și și îngrijită. 

Dacă vreodată, ne va trece prin cap să schimbăm rulota, am și discutat acest lucru, va fi un KNAUS pentru că ne place mult design-ul, atât exterior cu acele colțare (apărători) și coloratura cât și cel interior. 

Exteriorul lucios al rulotei voastre e într-adevăr deosebit și arată tare frumos.

La fel și nuanța mobilierului e deosebită (cum bine observa și @Raul G) și ne place (chit că noi nu eram adepții culorii maro la mobilier). E elegantă.

Una peste alta, vă dorim să vă bucurați de ea în cât mai multe ieșiri și concedii reușite cu ea. :noroc:

Link către postare
Cristian Bednar

Azi au venit si plafonierele noi, 4 prize duble de usb si sistemul de masurare volum apa in rezervor. O sa il zapacesc pe nenea de la service cu cate are de montat 😀.  Multumim de aprecieri. Si noua ne place tare si abia astept sa o prezint familiei cand este gata! Mai am un pic de asteptat.

drumuri bune tuturor.

Link către postare
Stefan Adam

Superbă garsoniera ! Să vă bucurați de ea sănătoși !

Link către postare
Raul G

Interesant sistemul de măsurare a apei din rezervor, ce ai cumpărat? Eu m-am saturat sa tot ridic banca și sa ma uit câta apa mai am.

Link către postare
Cristian Bednar

Tot pe acelasi considerent am decis ca merita "investitia" intr-un sistem de afisaj pentru nivelul din rezervor. Am optat de pe amazon.de pentru:

IMG_1230.JPG

IMG_1231.JPG

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Cristian Bednar

Promit sa fac poze dupa instalarea tuturor gadget-urilor. Luni le duc la atelier unde am lasat rulota pt panouri si restul de extra-uri. Sunt pasionat de electronice si dispozitive inteligente asa ca ma tot uit pe net de accesorii pt rulota. Pentru moment cred ca am luat tot ce imi trebuie, astept (nerabdator) sa finalizez proiectul si sa ne bucuram de ea. Daca ar fi fost dupa mine, visam la o tableta mare pe un perete cu toate functiile centralizate insa nu am gasit o solitie tehnica adecvata. Voi avea panou de incarcare, panou de apa si termometru, toate aliniate probabil unul langa altul undeva prin rulota. Va voi tine la curent cu modificarile cum reintru in posesia garsonierei mobile. Pentru moment, ma documentez despre noi imbunatatiri posibile. Ceea ce este minunat la rulota este instalatia electrica old school care iti permite sa legi orice la ea fara sa sara 3 computere in sus de suparare ca ceva nu mai este ca in fabrica. Inca caut o solutie de securitate electronica pentru ea... 

• Like 3

Link către postare
Vladulescuc

Frumos compartimentata si un design reusit.

Concedii cat mai multe cu ea!

Link către postare
Silviu Pascu

Sa va bucurati de ea. 

Bine ati venit in "clubul detinatorilor de Knaus" !

Link către postare
Paraschiv Adrian

Cam asa ar arata rulota mea la o varsta de umblat prin lume !!! Dar pana atunci ne bucuram de un 560 interior de la LMC ! Super frumoasa  si a  ta , si ale noastre !:OK:

Link către postare
Cristian Bednar

Am promis ca revin dupa ce sunt gata imbunatatirile:

-panou solar, regulator, baterie si UPS.

-pe langa astea, asistat super profi de cel care le-a instalat am mai montat: rezervor de apa de 100 litrii, sonda de nivel apa, capace noi la prizele exterioare (unul era crapat si unul fff galben), iluminat complet cu LED (unele corpuri noi, altele adaptate becuri LED la lample originale),  ventilatoare suplimentare frigider cu controller, prize suplimentare de 12v cu 2x usb pe fiecare priza si prize suplimentare pe 220v, set refresh toaleta (capac si rezervor nou). Atasez cateva fotografii cu noutatiile instalate (acum sunt multumit de echipare 😀):

IMG_1263.JPG

IMG_1261.JPG

IMG_1262.JPG

IMG_1259.JPG

IMG_1260.JPG

IMG_1258.JPG

IMG_1257.JPG

IMG_1264.JPG

IMG_1265.JPG

IMG_1266.JPG

IMG_1268.JPG

• Like 2

Link către postare
Cristian Bednar

@Raul G observa te rog lipsa suportului de biciclete. Multumesc de sfat

IMG_8770.jpg

• Like 2
  • Upvote 2

Link către postare
Raul G

Doresc sa îți spun ca arată superb, nu numai rulota ci tot trenul.

Poate intr-o zi ajungi prin meleagurile unde îmi duc traiul sa ne putem întâlni 

Încă odată felicitările niastre 

Link către postare
Cristian Bednar

Cum conving sotia ca viata la rulota se poate face si international luam drumul Europei. Prin Italia nu m-am uitat la campinguri dar la ce am vazut in Germania si Austria... Promit ca daca ajungem prin preajma, dam de veste. Salutari cordiale din Ro!

Link către postare
Cristian Bednar

Gata, si catelul primeste dus pentru exteriorul rulotei. Azi am reusit sa il comand de pe Amazon, saptamana viitoare trebuie sa ajunga. Arata cam asa si a costat doar 22 euro plus transport.

IMG_1281.PNG

• Like 1

Link către postare
Raul G

Super, confort sporit pentru toți .

Link către postare
Cristian Bednar

Are si cort! Gata, ieri cu ajutorul unui coleg  rulotist am invatat sa ridic si cortul! Mult de munca daca nu sti ce si cum, insa sunt increzator ca va fi mult mai usor a doua oara. Singur nu as fi reusit, insa cu ajutorul vecinului din Ro care avea unul similar i-am dat de cap. Asa ca de azi avem si cort si umbrar, 2 in 1. 

IMG_1314.JPG

IMG_1315.JPG

IMG_9288.jpg

IMG_9292.jpg

Modificat de Gabriel Schuster
  • Like 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Fereastra cu dimensiunile: 72 cm inaltime x 65 cm latime . Laturile sunt usor rotunjite, rama balamalei incastrata in fereastra.
      Geam exterior transparent, interior alb mat (pentru baie). fara feronerie, fara sina de pe rulota, doar ce se vede in fotografii.
      Aspect impecabil, fara zgarieturi.
      Asigur montaj in Bucuresti.

Click pentru fotografii:

1
      2
      3
      4
      5
      6
      7

Pret 500 LEI
    • Silviu Pascu
      de Silviu Pascu
      Vand cort complet marca Bradcot, model Residencia, complet, perdelute, fusta roata si fusta pe toata lungimea rulotei. Are o multime de aerisiri, Ferestrele laterale au si plasa impotriva insectelor. Este un cort curat ,  in stare buna, vine insotit inclusiv de cuie, scarite, elastice (complet). Cortul provine de pe rulota personala si se poate monta pe aceasta inainte de vanzare pt verificare. Numai cu predare personala.Mai multe poze la cerere. Cortul este disponibil dupa 15 Iulie. Pret fix 400 euro

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,  
      Pentru a monta un panou fotovoltaic 280w care este destul de mare am avut nevoie sa gasesc o schema pe net cu distantele intre elementele de pe acoperis. Nu am găsit, asa ca postez aici in caz ca mai are cineva nevoie vreodată
    • Cosmin.man
      de Cosmin.man
      Salutare

Ne lăudăm și noi cu rulota noastră, un Knaus Azur 495 din 2000. E mare, grea, încăpătoare și foarte frumoasa. Pentru noi e a treia rulota Are tot ce-i trebuie pentru  ieșiri reușite, atât în camping cât și off, și de anul acesta o sa incercam și noi să ne alăturăm  comunității de rulotisti din  zona Clujului.

• Dan Dan
      de Dan Dan
      Vand rulota Knaus Eifelland an de fabricatie 2000 stare ca noua tehnic si estetic foarte buna  plus cort si terasa. Pret 4850  euro- negociabil .tel.0751286859

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.