Aurelianz

Husa/prelata rulota

17 postări în acest subiect de discuţie despre Husa/prelata rulota

Husa/prelata rulota

Aurelianz

Pentru cei care detin o husa/prelata pentru rulota, am rugamintea de a ne prezenta aici pareri referitoare la achizitie. 

Ceva de genul: "am achizitionat-o din x sursa, o am de x ani si sunt/nu multumit de calitatea acesteia".

Nu ne referim la beneficiile utilizarii acestora, pentru ca stim ca sunt utile. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Am avut husa dedicata pentru rulota, cumparata de pe ebay.de la fiecare rulota a mea. Si-a facut treaba cu brio, dar dupa trei ani partea de sus devine fragila si se rupe. Costul husei este intre 80-100 eur functie de lungimea rulotei, deci se amortizeaza in trei ani. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Eu am o husa de trei ani, de la Exis si sunt foarte multumit, cat despre pret nu mai stiu, cred ca 600 lei 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Asemenea, Exis.

3 ierni pana acum cu ea, foarte buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Alexandrescu

De la Exis o am si eu. Pret: 140.55 euro cu transport.

Foarte buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Buna seara,  

am observat ca husa de la rulota are ceva gauri (rupruta mica) mai ales pe partea de sus pe unde intra apa cand ploua. 

Prima data m-am mirat cand am vazut apa pe rulota sub husa dar apoi m-am gandit ca undeva este rupta asa ca am reusit sa identific zonele.

Ma gandesc sa pun ceva petece de lipit camera la bicileta lipite cu adeziv TacPac pentru papuci. Nu stiu unde as gasi ceva material similiar cu cel din care e confectionata husa!

Mentionez ca husa este una second si am primit-o cu imprumut pentru a acoperi rulota pe perioada reparatiei. Nu pot sa o mai inapoiez in starea actuala mai ales ca am agatat si eu un colt in partea de jos asa ca o sa cumpar una noua pentru dat inapoi iar pe aceasta vreau sa o folosesc pentru protectie rulota pe perioada ierni.

Va multumesc! 

20200905_120030.jpg

20200905_120117.jpg

20200905_120137.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Unele modele de husa se livreaza impreuna cu husa pentru protap si chiar intru-un sac din acelasi material. Daca cumperi una noua sacrifici sacul sau husa de protap si o folosesti la "peticire".

Sau , daca ai noroc, diseara verific in garaj daca mai am material de la fosta mea husa care am micsorat-o. Il donez cu placere daca mai exista.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 9/6/2020 la 13:12, Ciprianmirescu a scris:

Ma gandesc sa pun ceva petece de lipit camera la bicileta lipite cu adeziv TacPac pentru papuci. 

 

In ce priveste rezistenta la apa, care este un criteriu dintre cele mai importante,  scrie ca este rezistent,  în condiții normale de utilizare. Nu este recomandat pentru aplicații ce sunt în contact permanent cu apa. De asemenea, nu se recomandă utilizarea pe suprafețe umede. Asadar niste pantofi cu care ai trecut printr-o baltoaca e una, ore la rand sau zile de umiditate pe rulota sunt altceva. Cred ca mai bine te orientezi spre alt adeziv. Sau incerci cu el fie ce-o fi. Ca material pentru petice eu as incerca si folie anticondens, din aceea care se foloseste in constructii. Nu sa cumperi un sul, ca e mult si scump. dar daca ai pe cineva care lucreaza la case, in mod sigur le raman bucati pe care le arunca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumesc @Viorel K,

intradevar nu m-am gandit la faptul ca ramane in contact permanent cu apa pentru o anumita perioada de timp!

Pe santier sigur ajung (ca doar sunt proiectant) sa fac rost de ceva folie anticondens sa vad cum se potriveste. 

Poate am noroc totusi si Gabriel Schuster gaseste ceva rest de material.

O seara placuta tuturor!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Si  mai e o treaba cu husele astea. Ele sunt, in general, pentru iarna, nu rezista la UV. Posibil rosaturile alea sa fi aparut si de la expunerea la soare.

Exista si "all season", ca sa zic asa, mult mai scumpe.

Ce cumparam noi de obicei sunt cele de iarna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Si care ar fi prelata all season, un exemplu sau un link?

Eu inca nu am gasit-o.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 1 oră, Aurelianz a scris:

Si care ar fi prelata all season, un exemplu sau un link?

Eu inca nu am gasit-o.

 

Salutare :rulotisti:

 vezi aici ,

Aici sau aici!

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Multumesc. 

Am incercat mai multe tipuri, chiar si la 800 lei/bucata, de genul celor din link-urile de mai sus (paturica perforata). 

Nu au rezistat mai mult de 1 an, desi ar fi trebuit sa reziste macar 2 ani cat este garantia comerciala. A fost caz in care am dat-o retur in garantie si ca sa fie "masa bogata", cea pe care am primit-o ulterior, s-a distrus intr-o luna. In descrierea produsului se facea referire si la rezistenta impotriva UV, dar nu a fost asa. Pur si simplu s-a dezintegrat sub actiunea UV, rulota stand in soare mai tot timpul.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 12 ore, Aurelianz a scris:

 In descrierea produsului se facea referire si la rezistenta impotriva UV, dar nu a fost asa.

Si printre cele indicate de @Mihai-Arad sunt unele la care in descriere scrie ca protejeaza si impotriva UV, dar la caracteristici, protectia UV e cu x rosu, adica nu. Cel mai bine luat doar cu recomandari/ review-uri suficinet de multe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 12 ore, Aurelianz a scris:

 

Am incercat mai multe tipuri, chiar si la 800 lei/bucata, de genul celor din link-urile de mai sus (paturica perforata). 

 

Am avut una exact asa, luata de la exis. M-a tinut 4 ierni,   s-a ros un pic jos, unde a frecat de colturile rulotei. Inca e ok, a mers impreuna cu fosta rulota pe care am dat-o

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 23 ore, Radu Ionescu a scris:

Am avut una exact asa, luata de la exis. M-a tinut 4 ierni,   s-a ros un pic jos, unde a frecat de colturile rulotei. Inca e ok, a mers impreuna cu fosta rulota pe care am dat-o

 

Ai folosit-o si vara sau doar iarna? Ideea era deteriorarea de la soare.

 

M-am mai uitat o data pe link-urile lui @Mihai-Arad . Daca e sa fim corecti, specificatiile vorbesc despre protectia la UV si rezistenta la UV, doua lucruri diferite. Si anume fac protectie la UV dar nu sunt rezistente la UV.  

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 10 ore, Viorel K a scris:

 

Ai folosit-o si vara sau doar iarna? Ideea era deteriorarea de la soare.

 

 

doar noiembrie-martie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.