Petre Valeriu

Suspensie Elddis Wisp 300/2

3 postări în acest subiect de discuţie despre Suspensie Elddis Wisp 300/2

Suspensie Elddis Wisp 300/2

Petre Valeriu

Detin o rulota Elddis Wisp 300/2 si am constatat că la rulajul in teren accidentat produce zgomot metalic care se transmite la autoturism.

La o verificare atenta a sistemului de rulare am constat că suspensia este bazată pe 3 ”bucse”/cauciuc masiv, fiecare cu un profil aproximativ hexagonal care amortizează prin forfecare.

Cele 2 bucse din partea superioara sunt deformate de timp si căldura, si permit la balans sa atingă de punte bratul basculant ce fixeaza mecanismul rotii si necesită inlocuire.

Rog sa ma sprijiniti in a ma directiona/ sfătui unde as putea sa gasesc asemenea bucse si care sunt etapele inlocuirii lor.

Atasez fotografii explicative din cartea tehnica a rulotei si de la fata locului.

 

Imaginea 1.jpg

Imaginea 2.jpg

Desen tehnic Suspensie rulota.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, Petre!

 

Acele bucati de cauciuc vizibile sunt de fapt 3 benzi de cauciuc intre care se intercaleaza axul bratului suspensiei in tubul transversal dintre bratele suspensiilor. Din ce am citit pe net, se pot demonta sistemele AL-KO, dar de montat la loc cu benzi noi de cauciuc, nu mai reuseste nimeni! Prin alte parti se vorbeste de o forta de apasare de 12 T si niste dispozitive speciale...

 

Asadar, cred ca cel mai bine schimbi toata axa cu tot cu brate. Eventual  cu tamburi si amortizoare noi.

 

PS: la o privire mai atenta, in zona incercuita de mine, nu observ sa fie vreo urma de lovire metal pe metal (nu este lucios si nu are urma corespondenta pe ax), asa ca zgomotul nu  cred ca provine de la lovirea bratului de ax in timpul balansului/torsiunii.

 

1.jpg.628af159899a72427485b1eb4548c9a5.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudor Sorin
La 04.06.2018 la 11:45, Petre Valeriu a scris:

Detin o rulota Elddis Wisp 300/2 si am constatat că la rulajul in teren accidentat produce zgomot metalic care se transmite la autoturism.

La o verificare atenta a sistemului de rulare am constat că suspensia este bazată pe 3 ”bucse”/cauciuc masiv, fiecare cu un profil aproximativ hexagonal care amortizează prin forfecare.

Cele 2 bucse din partea superioara sunt deformate de timp si căldura, si permit la balans sa atingă de punte bratul basculant ce fixeaza mecanismul rotii si necesită inlocuire.

Rog sa ma sprijiniti in a ma directiona/ sfătui unde as putea sa gasesc asemenea bucse si care sunt etapele inlocuirii lor.

Atasez fotografii explicative din cartea tehnica a rulotei si de la fata locului.

 

Imaginea 1.jpg

Imaginea 2.jpg

Desen tehnic Suspensie rulota.jpg

Ai reusit sa rezolvi problema ? Si eu am acelasi tip de rulota si sunt interesat sa rezolv problema 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Misu Jan Manolescu
      de Misu Jan Manolescu
      Mașina pe care o folosesc pentru a tracta rulota mea Hobby 560 WLU are suspensie adptabilă, în sensul că se reglează în funcție de condițiile de drum.
      Plaja pentru garda la sol este destul de mare - 20 cm.
      Știe cineva dacă acesta este un inconvenient în timpul deplasării?
       
    • Cosmin S
      de Cosmin S
      Buna ziua. Din pricina unei achiziții greșite, vând acest fantastic kit de suspensii pe aer, ideal pentru rulotisti. Se montează în mai puțin de două ore, fără mari bătăi de cap. Am realizat târziu că de fapt, la bus-ul meu este compatibil modelul rotund. Pe Amazon IT, este la 180+€ . îl vând la 175€ cu transportul inclus si toate accesoriile necesare pentru montare. Chiar dacă pierd puțin la bani, prefer să îl dau repede, pentru că am nevoie să cumpăr setul compatibil cu bus-ul meu. Pe youtube, găsiți mai multe detalii daca căutați Air lift 1000. Prietenul ce mi-a recomandat acest kit, l-a montat pe mașina lui și zice că nu le-ar mai da jos, veci. Nu mă lăsa să adaug imagini. Căutați online. Kit-ul este cu adevărat fantastic, cel puțin pentru cei ce trag rulote după ei, stabilizează ansamblul în mers.   
       
       
        
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.