Adrian T

Problema arzatoare

8 postări în acest subiect de discuţie despre Problema arzatoare

Problema arzatoare

Adrian T

Salutare tuturor!

Desi sunt absolut sigur ca s-a discutat aceasta problema vin cu o intrebare intrucat raspunsurile gasite nu m-au lamurit total. Problema pe care doresc sa o expun este referitoare la functionarea aragazului si anume ca unul din cele trei arzatoare nu mentine flacara aprinsa.

Adica chiar daca tin apasat butonul si flacara aprinsa ,  la eliberarea acestuia flacara se stinge.

Intrebarea este daca fiecare ochi de aragaz( arzator aici includ si frigiderul) are  termocupla si cum se poate repara( inlocui). In speranta ca am fost suficient de explicit astept raspunsurile si solutiile voastre cu drag.

Va multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

Toate au termocupla. Parca am vazut la Exis ca au de vanzare.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

Verifica inainte daca termocupla e bine fixata in robinet si daca sta in flacara la capatul celalalt. Apoi scoate butonul de la robinet si incearca sa aprinzi ochiul actionand tija robinetului cu mana. Daca ramane aprins, poti face din staniol o bobita ceva mai mare decat un bob de piper si sa o bagi pe tija butonului si apoi sa-l pui la loc. Astfel, la aceeasi cursa a butonului, tija robinetului va presa mai bine pe electromagnet.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Croiala

Nu stiu daca scriu unde trebuie dar am si eu o problema cu aragazul. La un ochi cand este aprins iese gaz si pe gura de aerisire de langa butonul de aprindere . Ceva sfaturi? Specific ca se intampla doar la un ochi din trei. Multumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Croiala

Intampla

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 30.05.2018 la 6:56, Croiala a scris:

Nu stiu daca scriu unde trebuie dar am si eu o problema cu aragazul. La un ochi  cand este aprins iese gaz si pe gura de aerisire de langa butonul de aprindere . Ceva sfaturi? Specific ca se intanpla doar la un ochi din trei. Multumesc. 

Trebuie sa desfaci arzatoarele, dai capacul de inox jos, dai drumul la gaz si verifici toate imbinarile si robinetii cu solutie de apa si sapun...doar asa vei afla pe unde ai scurgeri de gaz...Spor la treaba! :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

La mine a fost simplu. Funcționa doar cel din mijloc, din total 3 arzătoare. Adică se aprindeau toate, dar când luam mana de pe buton se stingeau. Se pare ca tabla-ornament din spatele butoanelor le împiedica să-și facă o cursa completă. Rezolvarea:am împins aceasta masca din tabla puțin în spate și am fixat-o, iar apoi au funcționat toate arzatoarele fără probleme. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Croiala

Merci. O sa incerc zilele astea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.