Alin Opran

Wexford / Irlanda

4 postări în acest subiect de discuţie despre Wexford / Irlanda

Wexford / Irlanda

Alin Opran

Salut tuturor,

Continui postarile cu preumblarile mele prin Irlanda, momentan fara rulota :OK:

in 28 aprilie a fost o vreme superba, numai buna de plecat in hoinareala. Daca cu un weekend mai devreme am vizitat Belfastul, in aceasta sambata am dorit sa vad orasul Wexford si imprejurimile acestuia.

Regiunea este renumita pentru zona de litoral, se gasesc multe plaje cu nisip fin si curat precum si cu campinguri.

Ca localizare Wexford este la cca 140km sud de Dublin. Se ajunge pe autostrada M11, nu exista taxa de autostrada. Intrarea in oras se face pe un pod peste raul Slaney.

Orasul este mic cu multa istorie, creat de vikingi in anul 800 dc, cu cladiri vechi. In centrul vechi sunt stradute inguste impartite de masini si pietoni. Mai multe detalii aici.

IMG_20180428_155452.jpg

IMG_20180428_155447.jpg

IMG_20180428_155330.jpg

• Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran

La cativa km de oras se gaseste un camping foarte mare, Carne Beach, 75-80% este ocupat permanent cu case mobile. Casele mobile sunt proprietatea celor care vin in camping. Plaja este mare, nisipul curat. Fata de RO aici exista maree, apa urca si coboara. Eu am ajuns la momentul refluxului. Peste tot curat si ordine.

Taxa este de 1.000 euro pe sezon (15.03 - 29.10) sau 25 euro/zi in care este inclus totul.

IMG_20180428_134733.jpg

IMG_20180428_134737.jpg

IMG_20180428_134836.jpg

IMG_20180428_135755.jpg

IMG_20180428_141218.jpg

IMG_20180428_141340.jpg

IMG_20180428_134505.jpg

IMG_20180428_134514.jpg

IMG_20180428_134646.jpg

IMG_20180428_135709.jpg

IMG_20180428_140022.jpg

IMG_20180428_140127.jpg

IMG_20180428_140220.jpg

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

La cca 7 km mai departe se gaseste un camping micut, St. Margaret, tinut de o familie de pensionari. Foarte curat si ingrijit, ocupat aproape 100% in sezon de cei care isi aduc rulota aici pe durata sezonului.

IMG_20180428_141340.jpg

IMG_20180428_145034.jpg

IMG_20180428_145104.jpg

IMG_20180428_145745.jpg

IMG_20180428_145449.jpg

IMG_20180428_141340.jpg

IMG_20180428_145434.jpg

IMG_20180428_145153.jpg

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

In plan am o vizita in Galway si in regiunea Donegal :clapping:

• Upvote 1

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare tuturor. As vrea sa ajung in zona Alba Iulia pentru 2 nopti si sa ma campez off camping. Apoi vreau sa merg in Maramures fara rulota. Daca este vreun coleg prin zona unde sa pot lasa rulota in siguranta 3-4 zile, v-as fi recunoscator. Va multumesc pentru orice sfat. 
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Salut,
      Intrucât a trebuit să renunțam anul acesta la vacanta noastră din Țările Baltice, ne-am gândit ca parcă riscul n-ar fi atat de mare dacă am trage o fugă în Grecia. Totuși n-aș vrea să merg până în Peloponez, ci mai în nord, o vacanța mai de leneveală. Am văzut câteva sugestii pe aici, pe forum, dar mă gândesc că poate n-au fost prezentate chiar toate camping-urile . Așadar, vă rog să mă ajutați cu câteva recomandări. Căutam un camping nu foarte mare, nu foarte aglomerat, cât mai aproape de apă, care e musai să fie cristal. Relieful zonei am prefera să nu fie plat, gen litoralul românesc... Mulțumim anticipat!
    • Dragos M
      de Dragos M
      Cei de la Camping.bg tocmai au actualizat un ghid cu campingurile din Bulgaria.

Puteti vedea in format PDF aici: 
      http://camping.bg/root/ckfinder/userfiles/files/Camping-Guide-2020-temp6.pdf

Harta interactiva aici: https://camping.bg/ro/

• Vizitator
      de Vizitator
      Campingul Pefkari a fost o alegere norocoasă. Am făcut, de curiozitate, un tur şi pe la celelalte, dar mi s-au părut ba prea mari şi aglomerate, ba prea slab dotate, în timp ce Pefkari ne-a oferit acea necesară combinaţie de condiţii bune cu linişte, intimitate, umbră, apă limpede şi un cor de greieri căpiaţi, activi exact când ai fi tras un pui de somn la prânz – ei bine, de ultimii puteam să ne lipsim, dar erau şi ei incluşi în pachet.Treaba cu greierii a tinut vreo trei zile, asa ca nu va speriati.
      Campingul este dotat cu tot ce este nevoie:
      • Grupuri sanitare (duşuri, chiuvete, toatele) curate
      • Terasa cu gratar
      • Chiuvete pentru spălat vase si alimente
      • Maşini de spălat
      • Masa de calcat cu fier de calcat
      • Internet wireless
      • Electricitate
      Grupuri sanitare sunt decente si multe, se face des curăţenie, m-au amuzat dintotdeauna prezenţa odorizantelor, mai ales că spaţiul este cumva în aer liber, nefiind închis ermetic. Există nişte lăzi mari frigorifice si frigidere în care toată lumea pune mâncarea şi toată lumea o găseşte tot acolo (cel mult se mai schimbă locul dar nu dispare).
      Tot în camping aveţi acces la un minim necesar: o terasă restaurant de genul self-service cu preţuri decente şi mâncare grecească sau internationala, un magazin din care puteţi lua mancare de dimineaţă sau de gătit, îngheţaţă, bere…
      Plaja este curată şi înconjurată de pădure sau stânci. Iar apa, ca peste tot în Grecia, este limpede precum râsul unui copil. Apă in care peştii mici mişună nestingeriţi. Spre seară pe plajă se face sport, se joacă volei, badminton sau orice altceva aveţi în dotare. Nisipul este amestecat cu pietre, de aceea, pentru partea cu sportul poate că nu v-ar strica încălţările adecvate.
      Acest camping mi-a placut cel mai mult, daca voi mai merge in Thassos tot aici voi campa .Toti stateau la mese, cu lumanari, romantici, serveau cina si apoi un pahar de vin, ca si noi de altfel, liniste, nu manele si tarani, lumea te saluta respectuos, dar nu se uita la ce faci, ce mananci, se uita la tine doar cand te saluta. Iti este si jena sa faci galagie.
      Calitatea serviciilor din acest camping pur si simplu nu are comparatie cu unele campinguri de pe litoralul romanesc. E ca si cum ai compara un restaurant frantuzesc cu kebabu' de la colt.
      Despre locuri de vizitat in continuarea acestui topic.
      Preturile sunt pe :http://www.camping-pefkari.gr/prices
      Camping Pefkari Beach
      GPS: 40.615581, 24.599783
      Email:
      info@camping-pefkari.gr

Telefon:0030-25930-51190 ; 0030-25930-51595

Fax:0030-25930-51190

• Vizitator
      de Vizitator
      Campingul este situat  la doar 15 minute de orasul Veliko Tarnovo, la est de satul Dragizhevo , care este la 4 km sud de drumul spre Makaza.Este un camping de tranzit pentru cei care  merg in Grecia.
      Este un camping luxos, curat , frumos si are o suprafata destul de mare. Campingul are si restaurant unde se mananca foarte bine preparate bulgaresti si internationale.
      Acest camping este dotat cu o mica bucatarie , loc de spalat vase , un grup sanitar cochet, alimentare cu energie electrica si apa pentru fiecare loc de campare, fosa septica.
      Tariful de campare este de 15 euro /zi/ echipaj 2 persoane+ curent 3 euro
      Despre locurile si obiectivele de vizitat in zona :
      Veliko Tarnovo cu cetatea, bisericile, centrul vechi: - Cetatea Tsarevets
      -  Galeria de Arta
      -  Monumentul Asenevtsi
      -  Casa Sarafkina si Muzeul Etnografic
      -  Catedrala din Veliko Tarnovo
      -  Biserica Fortificata a celor 40 de Sfinti Martiri
      -  Biserica Sfintiilor Petru si Pavel
      Arbanasi cu ale lui case pitoresti, manastiri si muzee -Satul este un adevarat muzeu in aer liber, case vech cu arhitectura specifica inconjurate de ziduri groase din piatra, ca niste mini fortarete.
      Localizare:
      Vasil Levski Street, No.70
      Dragizhevo 5145
      Lyaskovets
      Bulgaria
      Tel : 00 359 (0)619 42777
      Mob : 00 359 (0)886 877 244
      Website:campingvelikotarnovo

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.