Aidu

Cum bag apa?

17 postări în acest subiect de discuţie despre Cum bag apa?

Cum bag apa?

Aidu

Am 100 litri rezervor... si vreau sa fac baie. Insa nu am robinet sau izvor, de unde sa alimentez cu apa.

Insa este lac in imprejurimi. Pot sa cumpar o pompa submersibila, cu furtun, si sa incarc astfel rezervorul rulotei??

Cred ca imi scapa ceva... vazand ca nu costa nici 10 Euro (click pe link)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Aceasta este o pompa la 12 V care se foloseste in rezervorul rulotei pentru alimentarea consumatorilor. Va dura mult pana vei umple un rezervor de 100 litri. Cel mai simplu cumpara o palnie cu varf flexibil si toarna cu o galeata . 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Multumesc, zice 10 litri/minut ... nu mi se pare extrem de mult daca dureaza 10 minute :)

Desigur, cu palnia si galeata pare inca si mai ieftin :)) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Nu este problema numai de timp, dar aceste pompe nu sunt foarte fiabile daca functioneaza cu apa din lac. Particulele mici de nisip sunt abrazive si distrug rotorul pompei. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Aidu, prezinta-ne si noua rulota ta sa stim si noi despre ce vorbesti.

 

Aici poti s-o faci:

www.forumrulote.ro/forum/51-rulota-mea/

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Voila

Daca torn cu galeata... introduc mormoloci etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Wawak Cristian

Aidu nimeni nu iti spune ca acea pompa nu are forta sa iti impinga tie apa de la lac pana la rulota . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu e bine sa bagi in rulota apa din balti, lacuri, rauri etc, pt ca o sa faci alge si matasea broastei in rezervor si pe furtunele catre robineti.

Sunt microorganisme si bacterii care chiar daca speli o cana cu apa asta poti lua o salmonela sau face enterocolita etc. 

Trebuie sa bagi doar apa de la sistemul de alimentare al oraselor sau din fantani curate, potabile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Debitul la orice pompa e dat in conditii ideale, de fapt unii producatori chiar mentioneaza DEBIT MAXIM.
Pompa despre care vorbesti ar da 10 litri / minut la acelasi nivel, masurat pe evacuare libera. De la nivelul apei din lac (parau) pana la rulota nivelul de evacuare din furtun se aduna o cantitate enorma de apa, pe care ma cam indoiesc ca o va putea impinge o pompa de nici 10 euro. Ti-ar trebui o pompa puternica, care necesita o sursa de energie si cabluri pe masura. Oare nu e mai sanatos sa faci putina miscare, daca tot ai iesit in natura?

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
3 minute în urmă, Traian M a scris:

Nu e bine sa bagi in rulota apa din balti, lacuri, rauri etc, pt ca o sa faci alge si matasea broastei in rezervor si pe furtunele catre robineti, sunt microorganisme si bacterii care chiar daca speli o cana cu apa asta poti lua o salmonela sau face enterocolita etc. Trebuie sa bagi doar apa de la sistemul de alimentare al oraselor sau din fantani curate.

 

Oare? Nu mai exista surse de apa potabila in natura? Alge si microorganisme contine si apa plata imbuteliata si vanduta de marile si micile magazine... Algele se dezvolta la lumina solara, daca ai un bazin negru sau montat intr-un spatiu inchis, nu ai probleme cu algele. Totusi, periodic e bine sa se spele bazinul de apa al rulotei.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Intr-adevar, nu am cum sa stiu, decat eventual ochiometric, ca apa e cat de cat acceptabila.

Totusi, ma gandeam ca daca bag clor in rezervor... nu mai am probleme cu microorganisme, alge etc.?!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
1 minut în urmă, Ionut C. a scris:

 

Oare? Nu mai exista surse de apa potabila in natura? Alge si microorganisme contine si apa plata imbuteliata si vanduta de marile si micile magazine... 

Or exista, dar majoritatea celor de suprafata nu sunt potabile lacuri, balti, parauri, rauri. Acum fiecare face cum doreste pe barba lui.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
13 minute în urmă, Aidu a scris:

Intr-adevar, nu am cum sa stiu, decat eventual ochiometric, ca apa e cat de cat acceptabila.

Totusi, ma gandeam ca daca bag clor in rezervor... nu mai am probleme cu microorganisme, alge etc.?!

Sunt pe la fitofarmacii sau chiar si pe la magazinele de bricolaj niste pastile eferverscente de cloramina. In primul rand trebuie sa faci o curatire a tot sistemului, umplii rezervorul, arunci pastile in el pt o concentratie mai mare, astepti sa se dizolve si apoi dai drumul la robinete sa curga pana cand apa clorinata din rezervor incepe sa curga si apoi opresti robinetele, ideea e sa bagi apa aceasta in toata instalatia. O lasi asa o zi doua, apoi o scurgi toata si clatesti bine cu apa curata, la fel, umpland rezervorul si dand drumul la robineti ca sa clateasca toate furtunele instaltiei si pe rece si pe calda. Dupa aceasta manevra care se face ocazional, o data pe an, la inceputul sezonului, pt apa ce o bagi din surse nesigure trebuie sa aflii concentratia de clor ce tb s-o bagi la nr de litri care ii ai astfel incat sa nu bagi prea mult sa ramana pe vasele care le speli si apoi sa mananci din ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
în urmă cu 6 ore, Traian M a scris:

pt apa ce o bagi din surse nesigure trebuie sa aflii concentratia de clor ce tb s-o bagi la nr de litri care ii ai astfel incat sa nu bagi prea mult sa ramana pe vasele care le speli si apoi sa mananci din ele.

Asta e cea mai toxica concentratie. (sic!)

:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

In privinta pompei, m-am razgandit si prefer urmatoarea:

Pompa:

In ideea de a fi mai puternica, adica nu neaparat debit, ci sa poata urca coloana de apa la inaltime.

Desigur, tin si galeata de rezerva. Eu am alt scenariu in minte pt pompa, si anume ca e apa undeva unde nu pot sa cobor sa iau cu galeata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.