Popa Florin

Sugestii achzitionare rulota

7 postări în acest subiect de discuţie despre Sugestii achzitionare rulota

Sugestii achzitionare rulota

Popa Florin

Am un Hyundai Tucson 2006 2.0 diesel, si doresc sa achizitionez o rulota de 4 persoane, la un buget de max 3000 euro.

 

V-as ruga, daca puteti, sa ma indrumati cu niste sugestii de modele cat mai ok.

 

Totodata, considerati ca o diferenta de 200kg la rulota se simte tare la masina pe care o am? Adica ar trebui sa ma cramponez intre o rulota de 1000 si una de 1200kg?

 

De cand eram copil imi doream o rulota, iar acum cand sa imi cumpar imi pare o decizie asa de grea.

 

Va multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Keszeg Zsolt

Salut, si eu sunt incepator, dar am citit cate ceva. Uite un link care te poate ajuta:

 Towcar

Oricum, sfatul primit care mie personal mi s-a parut cel mai direct este ca de regula un -10, -15% din MMA tractabil  inscris in talonul tragatorului ar fi Ok.

Adica la tine, daca nu ma insel ai avea in talon masa maxima remorcabila cu dispozitiv de franare 1600KG ; prin urmare si cu 1200 esti la 75%.

Asadar Tucsonul ar trebui sa mearga fluierand cu atat.

 

Colegii experimentati iti pot da mai multe sfaturi practice.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut @Popa Florin

Sunt tot din HD, am tot un Tucson CRDi din 2006!

Tractez fara probleme o rulota cu 1000 kg mma, am tractat si masini pe platforma unde am cam depasit de multe ori cele 1600 de kg admise ca drept de tras cu dispozitiv de frânare in cazul Tucsonului. Nu am avut probleme, am circulat cu platforma incarcata dar si cu rulota pe toate categoriile de drumuri și relief!

Este foarte adevarat ca este indicat a nu se depășim cam 70% din greutatea admisă la tractat, dar nu este "o gaura-n cer" depășirea ei!

Nu-ti fa probleme, masina ce-o ai trage bine!

Apropo, aceeasi rulota am tractat-o si cu Golf 3 de 90 cp, si cu Audi de 101, 116 dar si 131 cp!

La niciuna din ele n-am fost nevoit să schimb ambreiaj ori alte componente, la transmisie!

Cat despre rulota "mult dorita", typ, model...eu zic ca sunt multe marci ce merita achiziționate!

Totul depinde de modul cum a fost ingrijita înainte! Poti opta pentru rulote de pe continent dar si din UK!

Cele din UK sunt mai dotate decât celelalte dar nu-i obligatoriu, însă trebuie avut mare grija la infiltratii in cazul celor ce au 3 geamuri in fata si nu numai!

La bugetul de care faci referire poti achiziționa o rulota "bunicică", in jurul af "95! Acum depinde si de imbunatatiri, dotari..."chestii de-astea"!

Succes si  bafta!

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popa Florin

Domnul Eugen, oare pot sa va deranjez candva, pentru o indrumare, cand o sa trec pe la Calan?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
26 minute în urmă, Popa Florin a scris:

Domnul Eugen, oare pot sa va deranjez candva, pentru o indrumare, cand o sa trec pe la Calan?

Oricand, cu plăcere!

Problema este ca maine plec la Cluj cu soția la spital, nu stiu cad revin, stau acolo cat sta ea!

Dar poti suna seara si putem vorbii la tel 0760 450 223.

Numai bine!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popa Florin

Ce parere aveti despre rulotele comercializate de catre auto4ever.ro din Oradea?

A achizitionat cineva de la ei?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
La 28.03.2018 la 11:44, Eugen David a scris:

Oricand, cu plăcere!

Problema este ca maine plec la Cluj cu soția la spital, nu stiu cad revin, stau acolo cat sta ea!

Dar poti suna seara si putem vorbii la tel 0760 450 223.

Numai bine!

 

@Popa Florin dupa cum bine am scris poti suna oricand seara din motivele menționate! Ei bine tu "ai forțat nota"  si ai sunat in aceiasi zi dar la ora 15.58, ora care la mine nu inseamna a fi seara ! Am raspuns, nu stiam cine-i si ce dorește dar văzând despre ce-i vorba ti-am spus că nu pot vorbiti, nu-mi permitea timpul "sa stau la taclale", tocmai pregateam bagajele/masina pentru a pleca joi la Cluj!

Se pare ca nu ti-a căzut bine , "de vreme" ce nu ai revenit intr-una din seri!!!

Am spus seara fiindca ziua sunt la sotie la spital, seara n-am altă treaba, pot "sta la bârfe pe telefon", mai uit de stresul zilnic!

Oricum bafta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.