Danut Capra

Reparatie caseta rulouri geam

21 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie caseta rulouri geam

Reparatie caseta rulouri geam

Danut Capra

Salutare..

O intrebare scurta.

Se pot repara casetele cu plasele de tantari  de la geamurile rulotei , am vre-o doua care nu se mai strang in sus.

Cunoasteti pe cineva  priceput ca daca vrei sa cumperi noi au niste preturi:default_doh:

Stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Silviu Pascu

Este destul de simplu. Trebuiesc retensionate arcurile. Sigur tijele de tensionare au sarit din locasul lor si de aici problema.

Bafta la mesterit @Danut Capra!

IRE03-1000X800-el.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danut Capra

Multumesc @Silviu Pascu de raspuns. O sa incerc sa vad ce iese cu una....o fac ori la bal ori la spital

:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Nu-i greu deloc! Impingi tija spre interior si dupa ce iese din locas o invarti cu ajutorul unui patent pana cand simti ca este tensionat arcul destul de bine. Mai delicata este introducerea tijei inapoi in locasul ei  :) 

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Dacă nu ai rezolvat urmărește acest clip, este foarte explicit și eu am reușit după pașii indicați să-mi repar rulourile care nu se mai duceau in sus!

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Foarte explicit!

Am aceeasi problema la unul dintre geamuri, acum am aflat si cum sa o rezolv! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Am văzut astăzi în Hornbachul de la Balotesti jaluzele din material reflexiv  care se pretează la rulourile interioare ale rulotelor. Erau de mai multe dimensiuni - respectiv prețuri. Pentru exemplificare:

IMG_20200221_133134.jpg

IMG_20200221_133125.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salut, vreau sa schimb jaluzeaua de la ruloul geamului de bucătărie pentru că e arsa. Probabil cei dinainte au gătit cu jaluzeaua trasa și au atins oala sau cine știe ce.

Am și sistemul de prindere rupt, partea de jos.

Unde găsesc material pentru jaluzea să îl pot schimba?

Unde găsesc sistemul de prindere al ruloului?

Mulțumesc!

IMG_20200612_204011.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Salutari,

@Ursu Florin

Oare ai găsit pe undeva sistemul? Am și eu nevoie de aceeași piesa pentru ca la mine s-a rupt.

 

Multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ionut Airinei , daca nu ma insel, intre timp au aparut si in oferta celor de la Exis capacele Remis. De pe site-ul www.leisureshopdirect.com (mentionat intr-o alta postare) am cumparat in 2018 acele capace laterale + multe alte maruntisuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 06.07.2022 la 7:48, Ionut Airinei a scris:

Salutari,

@Ursu Florin

Oare ai găsit pe undeva sistemul? Am și eu nevoie de aceeași piesa pentru ca la mine s-a rupt.

 

Multumesc,

La momentul respectiv a confecționat cineva piesa la o imprimanta 3D

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
La 07/07/2022 la 23:27, NRLaurentiu a scris:

@Ionut Airinei , daca nu ma insel, intre timp au aparut si in oferta celor de la Exis capacele Remis. De pe site-ul www.leisureshopdirect.com (mentionat intr-o alta postare) am cumparat in 2018 acele capace laterale + multe alte maruntisuri.

Multumesc mult pentru răspuns. Din păcate la mine nu cred ca este Remis. Piesa de la mine îmi pare mai rotunjită.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
NRLaurentiu

PS: o parte dintre piesele pentru rulouri sunt aici. Culmea este ca lipsesc din oferta piesele care se strica primele: partea de jos (capatul din prima poza de pe acest topic, precum si cel din partea opusa) si capacul de sus din stanga (unde stau piesele de tensionare).

 

Mai puteti intreba si la MotorHome. V-am sugerat sa intrebati pentru ca la preturile exagerate pe care le au, au tupeul sa puna pe site produse la misto, adica ba nu sunt in stoc (cu posibilitatea sa nu mai aduca vreodata produsul respectiv), ba sunt in stoc, dar cu pretul aproximativ...

 

Nu am timp sa caut, dar mai e un magazin in Bucuresti - RayCamping - unde puteti cauta ceea ce va trebuie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
La 7/9/2022 la 13:16, NRLaurentiu a scris:

PS: o parte dintre piesele pentru rulouri sunt aici. Culmea este ca lipsesc din oferta piesele care se strica primele: partea de jos (capatul din prima poza de pe acest topic, precum si cel din partea opusa) si capacul de sus din stanga (unde stau piesele de tensionare).

 

Mai puteti intreba si la MotorHome. V-am sugerat sa intrebati pentru ca la preturile exagerate pe care le au, au tupeul sa puna pe site produse la misto, adica ba nu sunt in stoc (cu posibilitatea sa nu mai aduca vreodata produsul respectiv), ba sunt in stoc, dar cu pretul aproximativ...

 

Nu am timp sa caut, dar mai e un magazin in Bucuresti - RayCamping - unde puteti cauta ceea ce va trebuie.

Multumesc mult de tot. Apreciez mult ajutorul tau.

 

Cred ca totusi la mine este "Seitz", zic asta judecand dupa niste poze gasite pe net. Cand ajung acasa ii fac poza.

 

De curiozitate (ca vad ca ai tot un Beyerland) la tine cum arata prinderea de jos, este Remis?

 

Multumesc,

Ionut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
9 minute în urmă, Ionut Airinei a scris:

la tine cum arata prinderea de jos, este Remis?

Exact ca in poza repectiva.

Seitz, daca nu fac o confuzie, este producator de ferestre, unul dintre cei mai buni.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

@NRLaurentiu așa arată la mine, acum ca ma uit mai vine îmi pare exact la fel.

 

multumesc mult!

2EBE6F57-1AEB-44E8-AF68-7221ACDBF520.jpeg

DE75DE2B-7992-468B-A2EB-3D2599BDAF35.jpeg

1DDD6B61-AD2D-4454-BA23-13E19058AF44.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Ca sa fii sigur ca iei ce trebuie, desfa piesa de la un rulou bun, identic cu cel defect.

Cu placere!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

30 lei, aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Mihail Georgescu

Salutare,

 

Am demontat jaluzeaua frontala, e Remis, rotita blocatoare e sparta, am sunat, nu se gaseste prea curand pe exis partea stanga cu tot cu rotitele respective. Cine imi poate recomanda o solutie de reproducere 3d a acestei rotite, preferabil in Bucuresti? Multumesc.

rotita blocatoare 02.jpg

rotita blocatoare 01.jpg

rotita blocatoare 03.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.