Zoltan.ezo

Ce fono-izolatie sa folosesc???

8 postări în acest subiect de discuţie despre Ce fono-izolatie sa folosesc???

Ce fono-izolatie sa folosesc???

Zoltan.ezo

Salutare pe anul asta tuturor colegilor!
Domnilor eu am o nedumerire-si anume: cand ploua , in rulota mea zici ca esti sub dus...si asta nu ca ar patrunde apa, Doamne fereste! -problema este ca se aude foarte puternic zici ca esti intr-un butoi ; nu stiu daca e normal dar probabil ca acu 25 de ani asta era tehnologia.
Nu stiu cum e in alte rulote dar in Hobby-ul meu se aud tare de tot  picaturile de ploaie-asta facand comparatie cu un autoturism in care practic nici nu se aude cand ploua, repet poate asa e normal dar pe mine ma deranjeaza!!
Eu ma gandesc sa-i fac o izolatie-fonica pe exterior, cumva, inca nu stiu ce si cum de asta va cer sfatul!!
Daca cineva dintre voi  are experienta, a facut cineva asa ceva va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac??
Multumiri anticipate,
Cu stima!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

BabaBogdan

Salutare,

Daca vrei sa dai pe afara eu zic sa cauti un material pentru izolatii, ceva cauciucat care sa absoarba socurile de la picaturile de ploaie. Iti recomand materialul asta:
BlockTec
Il gasesti pe la bucuresti parca... este o firma nu imi aduc aminte acum cum se numeste

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian C


Membrana fonoizolanta

Uite ca am gasit-o


Nu este cam grea ?

Membrana fonoizolanta BlockTec 50  - rola de 7, 38 mp - [glow=red, 2, 300]greutate 5 kg/mp[/glow] - grosime 2, 6 mm

Membrana fonoizolanta BlockTec 70  - rola de 6, 16 mp - [glow=red, 2, 300]greutate 7 kg/mp [/glow]- grosime 3, 4 mm

Sunt de aceeasi parere cu Adi  ..te complici foarte tare sa ii faci ceva pe exterior :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Dragomir

Nu stiu daca s-a rezolvat problema dar pun si eu o solutie aici. Nu este varianta cea mai ieftina, mai trebuie cautat pret... poate exista si la latime mai mare, se lipeste foarte usor cu aer cald si izoleaza si termic, fiind cu aluminiu la exterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Dragomir

Adi, picatura cand cade pe tabla scoate un sunet, dar cand este pe folie de aluminiu cu bitum sub ea, cred ca se schimba situatia... Folia de aluminiu nu este chiar groasa, cred ca la o grindina se gaureste da nu'i bai... sunt rulote lovite de grindina si ruleaza perfect...  /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Zoltan.ezo

Multumesc pentru raspunsuri; la urma urmei nu este  o problema foarte grava . Am intrebat mai mult de curiozitate;nu stiu  daca in toate rulotele se aude dar in comparatie cu o masina in rulota se aude mai tare cind ploua si credeam ca exista o solutie simpla-eficienta  si ieftina pentru asa ceva, dar cred ca va ramine cum e cel putin deocamdata.

Daca totusi are cineva solutia, subiectul ramine deschis. Multumesc inca odata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

  biggrin  Adevarat !
Numai bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.