Alin Mihaila

Panou reflectorizant suport biciclete

8 postări în acest subiect de discuţie despre Panou reflectorizant suport biciclete

Panou reflectorizant suport biciclete

Alin Mihaila

Anul asta ne-am planificat vacanta in Slovenia-Italia-Croatia. Din cate am inteles, sau ma rog, din povestile auzite de la colegi rulotisti care au auzit de la alti colegi care au auzit de la cineva :), nu toate panourile reflectorizante pentru suportul de biciclete sunt agreate in Italia. Unii spun ca in legislatia rutiera italiana este mentionat ca doar cele din aluminiu sunt acceptate, altii spun ca doar cele cu catadioptrii, altii doar cele total reflectorizanta, altii mai „documentati” spun chiar ca politia italiana vor sa vada decat panouri Fiamma. Daca cunoasteti problema va rog sa-mi spuneti si mie ce fel de panou sa cumpar, eventual daca are cineva de vanzare...
Multumesc anticipat!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Cred ca sti ca eu am umblat destul de mult prin Europa, inclusiv Italia, Slovenia si Croatia de cateva ori nu o data si nu am avut niciun fel de probleme, am un panou reflectorizant fiamma din plastic...

Eu zic sa nu-ti faci probleme...

Uite cum este al meu (este o poza de pe ferryboat din Croatia)

 

388F8D05-9E4A-4995-A7C3-09714DC95273.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 2 ore, Dragos M a scris:

Cred ca sti ca eu am umblat destul de mult prin Europa, inclusiv Italia, Slovenia si Croatia de cateva ori nu o data si nu am avut niciun fel de probleme, am un panou reflectorizant fiamma din plastic...

Eu zic sa nu-ti faci probleme...

Uite cum este al meu (este o poza de pe ferryboat din Croatia)

 

388F8D05-9E4A-4995-A7C3-09714DC95273.jpeg

Dragos stiu ca tu ai umblat destul de mult, dar din pacate nu ma ajuta informatia ta, tu ai o husa care am inteles ca este acceptata everywhere. Pe mine ma intereseaza panoul :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Alin Mihaila 

In husa aia introduci orice panou vrei, trebuie să aibă 50/50. Asa ca, panou cum spunea Dragoș si drum bun. Il legi de biciclete cu o cordelina elastică. Eu am Fiamma,  reflectorizant, băgat în buzunarul husei de bicicletă. Uite cum are autorulota din stanga din poza lui Dragoș. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Da, exact asa este, panoul il bag in acel buzunar, nu este husa asa... :default_big_grin:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru A

 

 

 Fara sa intru in polemica cu nimeni, s-au sa supar pe cineva,  

 Da, in Italia panoul reflectorizant trebuie sa fie de 500 x 500 mm. si din aluminiu, si neaparat sa fie inscriptionat cu omologarea . ( Cartello per carichi sporgenti approvato dal ministero   dei lavori pubblici. MINISTERO LL.PP. approvazione D.M. 7177 del 14-11-2000. Realizzati in ALLUMINIO con rifrangente (classe 2), misura 50 x 50 cm. )

 asta pentru cei ce vor sa fie mai ceva ca Papa....

 oricum, daca vor sa te arda, te arde ca ai freza pe stanga si nu pe dreapta...:laughing::laughing::laughing:

 

151_05600010_____________.jpg.b8143d9b8a2f74761763ba4d79f59816.jpg

 

pannello-carico-sportente-omologazione-ministrero-llpp-in-alluminio-dm7177-distriblampa-art66102.thumb.jpg.9612ed4c08586bcfc4b0ac9f37b40cb7.jpg

 

 

 

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

In buzunarul de la acea husa daca ploua pe drum pana acolo cu siguranta nu se mai vedea acea inscriptie...

Ma indoiesc sa te opreasca cineva sa te intrebe daca are acea inscriptie sau daca e de aluminu sau plastic... :default_big_grin:

Ai dreptare ca daca vor te amendeaza pt orice dar pe noi ca si turisti mai rar...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Va mulțumesc frumos pentru informații. Acum rămâne sa caut cea mai buna varianta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.