Adrian Maier

Teardrop Homemade

58 postări în acest subiect de discuţie despre Teardrop Homemade

Teardrop Homemade

Cosmin S

Referitor la modelele din Italia, din link-ul precedent, i-am contactat si am primit niste preturi pentru doua modele care ma interesau. Remorca cea maricica, cu 4 roti 10.000€ + TVA iar cea mica de offroad 5800€ + TVA, ambele goale la interior si fara omologare speciala. Firma respectiva, le vinde cu omologare rv, daca vin cu mobilier chiar si baza. Probabil ca merita, pentru cei care agreeaza un anumit tip de aventura, choar si atunci cand pot alege. Pentru mine, e pass.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
La 4/21/2022 la 10:59, Bogdan D. a scris:

nu pot intra pe unde vreau eu

 

Un rus (bleah!) a pus punte independenta cu perne de aer la o rulota obisnuita si face asta cu rulota!

Pe canalul lui gasesti si teardrops pe o astfel de punte plus multe alte bizarerii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Balo

Și eu sunt în momentul de față în planuri, geometrie, necesar de materiale pentru realizarea unei cutii pe care să o amplasez pe o platformă Stema cu o axă(care sta degeaba la țară, nu prea car ATV cu ea), dimensiuni 150latime cu 200 lungime. Romert Cristea a făcut o treabă f buna acolo, bravo, daca aș găsi un ajutor de genul lui in Oltenia sau București, tareu ușor mi r fi, că nu s așa priceput la bricolat. Dar de apucat, mă apuc sigur, deși m a cam prins vara.

 

Opinii, observații și oferte de realizare sunt binevenite.

 

Planul e sa iau polistiren extrudat, de 3cm grosime și să l lipesc, placa întreagă pe înălțime cat are placa de 1, 25, cu spuma poliuretanica pe un schelet de metal care va fi prins detasabil în 4 sau 6 puncte de scheletul platformei.

După realizare, din rațiuni de frig, intemperii și rezistența(că mi as dori sa o pot folosi și 2 luni de primăvară plus două de toamna mai ales la altitudine, unde mi e drag) o să caut oameni sa o izolez cu spuma poliuretanica cu celula închisă, măcar pe exterior.

 

O să încerc sa ii fac o ușă prin spate și o cutie cu rafturi de depozitare in partea din fata, pe proțap.

 

Cutia de pe proțap o visez din pal sau tego, să încerc să o transform in masă și loc de depozitare alimente, o butelie cu primus sau asemănător, dacă aș găsi și un sistem să facă niște căldură din gpl, recomandări dacă știți, mersi, ar fi minunat.

 

Daca mi o ieși, deși s cam optimist, as incerca sa i fac și etaj cutiei, în care sa culc copii sau adulti, trebuie să văd cu acces și funcționalitate. Caut și niște geamuri de rulotă (nu găsesc decât gen 60x60, voiam mai mici)și o trapa transparenta pt stele și aerisire.

 

Nu știu cât de cald frig se poate face, dacă știți din experiența că visez prostii, informați mă.

 

Momentan, presant e sa aduc platforma in stare de funcționare, a cam tras porcul părinților de instalația electrică plus c a confundat fișa electrica cu ciunga, dar nu f rău. Trebuie revizionată instalatia electrică, probabil înlocuite triple spate, că am una spartă, pus două lămpi de gabarit, mestecate de purcel, mers să i fac ITP și RCA și apoi bricolaj.

 

Modificat de George Balo
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @George Balo si bine ai venit pe forum.

 

Citind despre ce ai vrea sa realizezi, iti recomamd sa faci peretii din "weiss" (nu stiu cum ii spune tehnic, e acea placa alba cu extrudat la interior si invelita cu foi din plastic la exterior; este intalnita la tamplariile PVC cu geam tip termopan). Cu profil din aluminiu realizezi imbinarile intre placi doar la exterior. Sau si la interior, daca tii neaparat sa pui ceva peste. Gasesti pe YT tot felul de abordari de acest gen. Este extrem de avantajoasa pentru iesiri off-road spre golul alpin. Acum depinde si de platforma, daca are garda la sol suficienta.

 

Spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Cristea

Dupa 4ani jumate si 2 itp uri, la fel de zdravana ca n prima zi:

IMG_8239.jpeg

IMG_8255.jpeg

IMG_8266.jpeg

IMG_8270.jpeg

IMG_8281.jpeg

IMG_8287.jpeg

IMG_8294.jpeg

IMG_8391.jpeg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări, superba ieșire

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări @Robert Cristeapentru proiectul tău și de ieșire și bineînțeles pentru poze! Succes in continuare!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Cristea

Salutare! 
Din cauza faptului ca pe coborari, pe zapada, noroi remorca fugea usor stanga dreapta cu anvelopele de vara, am facut un upgrade si am schimbat rotile. Jantele sunt din aliaj, speciale pt remorci usoare de la Unitrailer si anvelopele sunt AT allseazon Mario Ziarelli, copie dupa AT urile de la BF Goodrich. Prima impresie e ca remorca nu mai topaie asa rau pe gropi, anvelopele fiind ramforsate lateral.

IMG_8861.jpeg

IMG_8873.jpeg

IMG_8858.jpeg

IMG_8846.jpeg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.