Gabriel I

Off camping Valea Doftanei

23 postări în acest subiect de discuţie despre Off camping Valea Doftanei

Off camping Valea Doftanei

Gabriel I

Banuiesc ca multi dintre voi cunoasteti locatia deja.

Este o poienita destul de lunga langa DJ 102l Valea Doftanei  - Sacele.

La iesirea din Traisteni spre Sacele, dupa ce scapati de asfalt, e un drum lejer de ~ 5 minute.

Drumul este circulat dar nu este un trafic consistent.

Am stat cu rulota acum vreo 10 ani si am fost sa revad locurile.   

Google Maps.html

2018-01-27-14-09-31.MOV

2018-01-27-14-10-31.MOV

2018-01-27-14-11-32.MOV

2018-01-27-14-12-32.MOV

Modificat de Gabriel Iofciulescu
  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George Stanescu

Arata super!

Am fost in zona cu cortu acum multi ani, fo 4 sau 5. Nu sunt probleme de campat cu rulota? Parca am citit ceva in legatura cu asta pe forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nu stiu sa fie problema cu campatul dar nici nu vreau sa dau informatii gresite.

Oricum nu am vazut in zona indicatoare care sa interzica camparea, nu e rezervatie naturala...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru informatii @Gabriel Iofciulescu ! :noroc:

Eu n-am fost niciodata pe Valea Doftanei, dar cu siguranta va veni si acel moment...:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Coordonate te rog, ca pe harta Google nu se vede.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Imi pare rau, nu mi-a dat prin cap sa salvez locatia pe GPS si nu stiu coordonatele cand voi trece din nou pe acolo remediez.

Pe harta apar coordonatele 45.378682, 25.742830

E o zona frumoasa  pentru plimbare, iesire de week end, relaxare etc .

Nu prea aveti ce vizita in zona din pacate.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@George Stanescu apropo de cort si Valea Doftanei, am amintiri de neuitat din zona...

Aproape cu 20 ani in urma , la cativa kilometri mai sus de baraj pusesem doua corturi langa o casa de vacanta.

Pe la vreo 2 am se aude din cortul vecin " Sari ca a venit ursul".

Desi cainii maraiau pe infundate ascunsi sub cort ( caini de Bucuresti , deh :D ), am luat un bat din jarul care ramasese si m-am repezit la ceea ce eu consideram a fi o vaca ce sta in doua picioare.

Deabia dimineata dupa ce am vazut urmele si se dusesera si aburii vinului , am realizat despre ce fusese vorba.

Am mers de multe ori dupa aia cu cortul dar niciodata acolo! :default_109:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

@Gabriel Iofciulescu Si noi am luat o sperietura de genul asta  Eram doar doua corturi muult mai departe de unde se termina asfaltul, am pus corturile pe malul celalalt al paraului si noaptea am avut vizitatori,

Erau doar vaci :default_109:  spre norocul nostru. Daca ar fi fost urs nu aveam nici macar cu ce sa il speriem daramite sa ne aparam, asa ca daca tot ne-am trezit am zis sa mai tragem o dusca ca sa ne fie somnul mai adanc.

Este o zona in care asa e, nu poti vizita ceva, dar aerul curat, susurul paraului si linistea de acolo nu o gasesti peste tot asa ca merita o tura.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 1/29/2018 la 7:42, Gabriel Iofciulescu a scris:

Pe harta apar coordonatele 45.378682, 25.742830

 

Pe mine coordonatele ma duc la un oarecare bloc 25 din Satulung-Sacele.

M-ar interesa o locatie off camping prin zona, cu drum asfaltat.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

Noi am stat chiar aici 45°23'42.2 "N 25°45'56.8"E acum 2 sapatamani jumate. E o poienita inconjurata de brazi si apartine unui canton forestier.

IMG-20180218-WA0023.jpg

IMG-20180218-WA0024.jpg

IMG-20180218-WA0028.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

George, daca poti sa faci un traseu pe o harta pt.a ajunge mai usor acolo.  Sau un traseu cu niste puncte ce reper [nume sat, sosea, drum]. Fiind in curte, poate e mai ferit de vizitatori nocturni.Poate au si apa pe acolo, de ce nu si curent. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

@Ilie Minea Este o poiana imprejmuita de brazi, are o intrare din drumul principal ce urca putin si o bariera deschisa tot timpul. Este si un gard pe marginea poienii dar nu se vede din strada. Curent daca vreti, trebuie sa vorbiti cu Nea Sandu de acolo si se rezolva.  Eu unul nu am avut nevoie. Semnal de telefon- doar daca sunteti pe Telekom si doar in anumite zone, altfel nimic. Puteti sa ii transmiteti salutari de la noi cand ajungeti acolo.

Drum bun si relaxare totala!

 

5a9ff350b2f56_TraseuValeaDoftanei.JPG.31d7bdab30289e7a10f6b86d41647995.JPG

Aici este apa.JPG

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Alt locsor dar nu asa departe de Campina ?

Ma bate gandul sa fac in weekend o iesire rapida si parca n-as petrece atata pe drum :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roibu Ionut Eduard

Cineva in zona Valea Doftanei? Ajung si eu azi cu rulota, ceva locuri de campare pe langa apa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Buna ziua,

Noi am facut aici pe valea Doftanei prima iesire cu rulota. Locatia este ok, in natura pe malul raului. Voi incerca sa explic traseul pana aici, nefiind iscusit cu coordonatele gps ?. Bucurest-Ploiesti-Campina, apoi spre localitatea Valea Doftanei, am trecut de ea si am mers cu drumul principal catre ceea ce ne spuneau localnicii ca e loc bun de pus cortul sau rulota, adica Valea Neagra. Am cautat-o pe google maps sau waze, nici vorba de ea prin imprrejurimi, asa ca am mai intrebat pe drum, si toti ne spuneau identic... mergeti inaninte cu drumul, treceti podul si cand se termina asfaltul mai aveti un pic. Chiar asa a fost, s-a terminat asfaltul si apoi pe drum pietruit tot inainte inca aprox 4 km pana cand am gasit o poienita frumoasa de campat, cu rampa de acces auto si cu acces lejer la raul Doftana. Foarte curat, foarte aerisit, si cerul noaptea, o minunatie! Drumul insa din Campina spre baraj si localitatea Valea Doftanei... catastrofa! Taieturi pentru reasfaltari de gropi si lasate asa, ..., off... mers usor in schimb, ajungi.

Iata si cateva poze din locatie:

 

IMG_1250.PNG

IMG_1251.PNG

IMG_8767.jpg

IMG_8771.jpg

IMG_8783.jpg

IMG_8785.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Revin cu cateva poze facute acum de dimineata.

Am uitat sa va spun ca este 3G aici insa merge foarte greu (incarc 4 poze in 10 minute)...?

 

IMG_1253.JPG

IMG_1254.JPG

IMG_1255.JPG

IMG_1256.JPG

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radoi Alexandru

A mai fost cineva in zona de curand?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Da. De Rusalii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toma Roger
La 30.06.2019 la 17:20, Radoi Alexandru a scris:

A mai fost cineva in zona de curand?

Am fost eu chiar weekend-ul asta !!

WhatsApp Image 2019-07-22 at 11.02.48.jpeg

WhatsApp Image 2019-07-22 at 11.02.43.jpeg

WhatsApp Image 2019-07-22 at 11.03.17.jpeg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Georgescu Dana

Buna ziua , @Toma Roger . Am dori sa mergem si noi de Sf Marie in zona. Ce imi puteti spune despre locatie ( drum de acces, ursuleti si ce alte detali imi mai puteti da)? Mentionez ca nu am fost niciodata in zona. Multumesc mult!!:multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toma Roger
La 06.08.2019 la 10:55, Georgescu Dana a scris:

Buna ziua , @Toma Roger . Am dori sa mergem si noi de Sf Marie in zona. Ce imi puteti spune despre locatie ( drum de acces, ursuleti si ce alte detali imi mai puteti da)? Mentionez ca nu am fost niciodata in zona. Multumesc mult!!:multumesc!:

Nu stiu cum sa va dau locatia decat asa : https://mobile-web.world.waze.com/ro/meetup/share_drive?token=.l8yRP5djB2TN&token_type=meeting

Drumul este ok, sunt vreo 2 km de drum forestier dar nu este grav, iar despre ursuleti nu am vazut niciunul doar am auzit ca ar fi trecut si pe acolo dar asa timid si mai ferit de vazul oamenilor. Am inteles ca sunt vreo trei vulpi care tot dau tarcoale noaptea pe acolo dar eu personal nici pe alea nu le-am vazut.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ca fiecare zona “suprasolicitata” s-a inchis si aceasta. 😢

6CD4F1A4-6413-4F43-A36F-74A5C3860059.thumb.jpeg.3212cb5ad7ec8b86ac2819cf0bc3f9c8.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.