Alex E

Pregatire rulota offcamping - instalatie electrica

4 postări în acest subiect de discuţie despre Pregatire rulota offcamping - instalatie electrica

Pregatire rulota offcamping - instalatie electrica

Alex E

Salutare,

 

Am cumparat anul trecut o rulota Knaus Sudwind 425. Unul dintre proiectele pentru care am luat-o este sa fac un an sabatic calatorind prin Europa. Pentru aceasta as dori sa pregatesc rulota si pentru offcamping, as avea nevoie de ceva sfaturi. Vroiam sa imi montez panouri solare si baterie.  Exista o dimenisionare a unei asemenea instalatii (am urmarit pe aceasta sectiune diferite articole insa nu am ajuns la o concluzie)? Ca si consumatori, ma gandesc la 2 laptopuri, tablete, telefoane, modem internet, mover pentru rulota, cam astea imi vin in minte momentan. Stiti pe cineva care face asemenea instalari in Bucuresti/ Targoviste,  contra cost bineinteles, as dori sa ma consult la fata locului, ? Pentru sezonul rece, in offcamping,  pentru deplasari de lunga durata, folositi si generator electric?

 

Mersi frumos,

Alex

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

pentru mover iti trebuie o baterie de minim 150Ah si un invertor de 300 w pentru consumatori  care ii vrei cu panou de 150 w. Pentru caldura este recomandat sa folosesti soba pe gaz sa sa iti montezi un rezervor de GPL( are la EXIS magazin de rulote)  pe rulota pe care poti sa-l umpli pa orice statie GPL de afara.Daca il montezi sa cumperi si adaptoare de incarcare pentru ca in Europa sant 3 feluri de mufe de incarcare. 

 

In domeniu electric cred ca sant mai multi colegi care te pot ajuta cu informatii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex E

Mersi frumos.

 

 Pentru caldura am o instalatie truma, merge si pe gaz. Nu sunt eficiente buteliile standard? Am 2 astfel de butelii luate de la Petrom,  In Europa nu se gasesc sa le umplu pe acestea? Sau e capacitatea rezervorului mai mare pentru  GPL? Nu mi-e clar de ce as investi neaparat in GPL ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Alex un nr de contact pe pm daca se poate !

Toate bune !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.