Stefanstefan

Soba Primus defecta

4 postări în acest subiect de discuţie despre Soba Primus defecta

Soba Primus defecta

Stefanstefan

Buna seara,

 

Am pe rulota o soba primus cu antigel ce nu functioneaza. Ma puteti indruma unde o pot repara? De preferat in Bucuresti, Pitesti sau intre cele 2 orase.

 

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Nu prea sunt foarte frecvente aceste sobe, majoritatea avem Truma, ai incercat pt inceput sa ai curatate arzatorul, cosul de fum, termocupla sa vina bine pe flacara, sa nu fie traseul de antigel infundat, sa bagi solutie curata in el si la presiunea necesara, sa nu ai aer pe traseu etc, daca are vreo baterie pt piezo trebuie inlocuita, daca e conectata la instalatia de 12v sa te asiguri ca primeste curent. Lucrurile astea le poti face si tu pt inceput.

Eu asta as face, as desface-o cat ma duce pe mine capul de mult si as curata-o, m-as asigura ca are curent si ca primeste gaz la arzator si ca instalatia e incarcata cu lichid corespunzator, daca are pompe le-as verifica sa functioneze etc. si nu sunt de meserie doar imi place sa bricolez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
10 minute în urmă, Traian M a scris:

Nu prea sunt foarte frecvente aceste sobe, majoritatea avem Truma, ai incercat pt inceput sa ai curatate arzatorul, cosul de fum, termocupla sa vina bine pe flacara, sa nu fie traseul de antigel infundat, sa bagi solutie curata in el si la presiunea necesara, sa nu ai aer pe traseu etc, daca are vreo baterie pt piezo trebuie inlocuita, daca e conectata la instalatia de 12v sa te asiguri ca primeste curent. Lucrurile astea le poti face si tu pt inceput.

Eu asta as face, as desface-o cat ma duce pe mine capul de mult si as curata-o, m-as asigura ca are curent si ca primeste gaz la arzator si ca instalatia e incarcata cu lichid corespunzator, daca are pompe le-as verifica sa functioneze etc. si nu sunt de meserie doar imi place sa bricolez.

Iti multumesc pentru sfaturi Traian!

 

Din pacate, eu nu ma pricep la bricolaj, deloc, dar caut pe cineva care sa se priceapa bine, bine, bine.....poate reuseste sa imi repare soba.

Sau macar sa ii dea un diagnostic astfel incat sa stiu ce fac next....

 

Doamne ajuta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Mai avea cineva o astfel de soba si cauta s-o instaleze, vezi mai jos, inceraca sa-l contactezi sa vezi ce a facut.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.