Daniel P

Vacanta de iarna - februarie 2018

153 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanta de iarna - februarie 2018

Vacanta de iarna - februarie 2018

Mircea

Rugam colegii care au ajuns la locul de campare sa ne trimita poze cat mai multe si sa ne tina la curent cu vremea:default_emoticons-animated-3:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

O saptamana excelenta colegii sa aveti, cu vreme buna si distractie pe masura!

S-a asezat vre-un strat de zapada, caci aseara incepuse sa ninga cand am plecat de acolo? 

Cand am plecat erau sositi Alin si Ninel.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Din motive   obiective ,  nu mai pot ajunge la intalnire motiv pentru care urerz colegilor prezenti  distractie placuta si data viitoare:default_109::tamp:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Observam  ca s-a lasat linistea pe Valea Cerbului! Va dorim : "Noapte buna soare sfant/ Pana maine, noapte buna, / Maine iar vom fi-mpreununa / Tu sa razi si eu sa cant!':default_emoticons-animated-3:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dumitrescu Marian

PACAT CA AU IESIT DISCUTII 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Dumitrescu Marian ,   Viitorul apartine celor care cred in frumusetea viselor lor, nu celor care intorc fata in spate.:nedecis:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Din ciclul una pe zi :  Doi rulotisti discuta : -  Colega, spune-mi te rog, care mai este situatia in Valea Cerbului?
                                     La care al doilea : - Multumim lui Dumnezeu! De bine, de rau, avem pe cine injura!

:amuzat::amuzat::amuzat:

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

:salutari: Din pacate dupa prima mea ieseala am descoperit cateva defecte pe care trebuie sa le rezolv musai inainte de a mai ruloti

 Am dormit cu o craticioara in pat pentru ca ploaia care nu ne-a dat pace toata noaptea s-a infiltrat pe la trapa, am incalzit apa la aragaz pentru ca s- a blocat pompa de recirculare a centralei, am ramas fara apa pentru spalat pentru ca nu am avut o banala palnie cu sita, a fugit un capacel de la una din pozitiile laterale si cam atat, A fost o experienta placuta pana la urma si vom iesi din nou imediat ce vremea imi va permite sa izolez trapele cum trebuie (ploua putin si pe la baie).

Bine ca copiii s-au simtit bine si de-abia asteapta sa mai mergem.

Pana atunci va uram distractie placuta si vreme buna.

Impresiile sotiei : - Cand ma intrebi de-acasa daca sa mai luam apa si eu zic ca mai sigur sa luam si tu nu iei....pai atunci ma apuca toti dracii cand imi spui sa nu folosesc prea multa apa ca nu avem, ca nu am pus de-acasa si apa este tulbure in rau si se strica nu stiu ce pompa....aha...daca nu m-ai ascultat sa pui de-acasa na!!! Ceva certuri:default_big_grin:. Of course razbunarea a venit cand a dormit cu craticioara in brate toata noaptea:amuzat:. Pentru toti incepatorii va rugam sa explicati nevestelor/prietenelor ca la WC rezervorul este foarte mic pentru ca noi avem o problema cu curatenia si eu tot trageam apa de fiecare data cand foloseam WC-ul:nedecis:....si cine s-a enervat si s-a luat de mine si eu de el....my dear husband care a fost pedepsit cu curatenia de la rezervor care daduse pe-afara:laughing:. In rest funny cu o lampa care era cu senzor si dupa ce ne-am bagat in pat si am stins tot si nu se misca nimeni a naibii lampa se stingea, se aprindea, se stingea, se aprindea:o. Deci foarte important training inainte si in timpul primei escapade cu rulota, explicatii cat mai clare si blande, noi femeile suntem foarte delicate, nu suntem prea tehnice si nu trebuie sa ne tratati cu superioritate ca ne enervam:default_emoticons-animated-3:.

Acum tot eu: Ma bucur ca i-am cunoscut pe Stefan (multumim pentru primirea fierbinte cu piper), Mihai, Radu Ghita, si Ninel si sa ne revedem cu bine pe drumurile patriei:salutare!:

 

IMG-20180204-WA0004.jpg

IMG-20180204-WA0002.jpg

IMG-20180204-WA0006.jpg

IMG-20180204-WA0007.jpg

IMG-20180204-WA0009.jpg

  • Like 8
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Amr 12h , problema este daca mai este cineva pe vale , cate echipaje ? , zapada mai este ?, mai ninge , a mai nins ? Ceva poze mai puneti si voi , bine daca vreti...

 

Inca putin si vin..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 11 ore, George Stanescu a scris:

:salutari: Din pacate dupa prima mea ieseala am descoperit cateva defecte pe care trebuie sa le rezolv musai inainte de a mai ruloti

 Am dormit cu o craticioara in pat pentru ca ploaia care nu ne-a dat pace toata noaptea s-a infiltrat pe la trapa, am incalzit apa la aragaz pentru ca s- a blocat pompa de recirculare a centralei, am ramas fara apa pentru spalat pentru ca nu am avut o banala palnie cu sita, a fugit un capacel de la una din pozitiile laterale si cam atat, A fost o experienta placuta pana la urma si vom iesi din nou imediat ce vremea imi va permite sa izolez trapele cum trebuie (ploua putin si pe la baie).

Bine ca copiii s-au simtit bine si de-abia asteapta sa mai mergem.

Pana atunci va uram distractie placuta si vreme buna.

Impresiile sotiei : - Cand ma intrebi de-acasa daca sa mai luam apa si eu zic ca mai sigur sa luam si tu nu iei....pai atunci ma apuca toti dracii cand imi spui sa nu folosesc prea multa apa ca nu avem, ca nu am pus de-acasa si apa este tulbure in rau si se strica nu stiu ce pompa....aha...daca nu m-ai ascultat sa pui de-acasa na!!! Ceva certuri:default_big_grin:. Of course razbunarea a venit cand a dormit cu craticioara in brate toata noaptea:amuzat:. Pentru toti incepatorii va rugam sa explicati nevestelor/prietenelor ca la WC rezervorul este foarte mic pentru ca noi avem o problema cu curatenia si eu tot trageam apa de fiecare data cand foloseam WC-ul:nedecis:....si cine s-a enervat si s-a luat de mine si eu de el....my dear husband care a fost pedepsit cu curatenia de la rezervor care daduse pe-afara:laughing:. In rest funny cu o lampa care era cu senzor si dupa ce ne-am bagat in pat si am stins tot si nu se misca nimeni a naibii lampa se stingea, se aprindea, se stingea, se aprindea:o. Deci foarte important training inainte si in timpul primei escapade cu rulota, explicatii cat mai clare si blande, noi femeile suntem foarte delicate, nu suntem prea tehnice si nu trebuie sa ne tratati cu superioritate ca ne enervam:default_emoticons-animated-3:.

Acum tot eu: Ma bucur ca i-am cunoscut pe Stefan (multumim pentru primirea fierbinte cu piper), Mihai, Radu Ghita, si Ninel si sa ne revedem cu bine pe drumurile patriei:salutare!:

 

IMG-20180204-WA0004.jpg

IMG-20180204-WA0002.jpg

IMG-20180204-WA0006.jpg

IMG-20180204-WA0007.jpg

IMG-20180204-WA0009.jpg

Salutari !

De la Dedeman am luat un chit de fibra de sticla..50 ron si am pus in jurul trapelor panza de sticla ...pe acoperis fireste ...peste care am dat cu rasina aferenta si asa am etanseizat plafonul.

Nu am pus silicon sau altceva, panoul solar tot asa l-am lipit de acoperis fara sa dau gauri cu fibra de sticla

Considera ca o idee ce am spus eu...fiecare face cum crede de cuviinta 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Salutare tuturor de pe Valea Cerbului! :salutare!:

@Sorin S suntem in acest moment 10 echipaje si il asteptam si pe @Dan Armeanu dupa pranz...e zapada, soare, bate vantul azi din pacate, iar mai spre seara si zilele urmatoare se anunta ninsoare....

Celorlalti colegi care stau la caldura, in fata calculatorului si asteapta poze si comentarii de pe aici, le voi raspunde si voi posta poze cand ajung acasa...pentru ca am altceva mai bun de facut si vreau sa ma bucur de aceasta vacanta asa cum si ei se bucura de confortul de acasa...:salutare!:

20180206_082525.jpg

20180206_124803.jpg

20180206_142101.jpg

20180205_211808.jpg

IMG-20180206-WA0009.jpg

  • Like 8
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cat de tare, la fordul ala Focus din prima poza a venit ursul si i-a ridicat stergatoarele pt ca ii luase locul de parcare? :default_big_grin:

Petrecere Frumoasa!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Rectific 11 echipaje...:)

@George M., imi pare din ce in ce mai rau de faptul ca te-am propus si sustinut pentru a fi premiat ...dar astea sunt  amanunte de care ma voi ocupa cand ajung acasa, ca nu vreau sa-mi stric vacanta acum...:default_doh:

Au sosit si lemnele...:salutare!:

20180207_124003.jpg

20180207_124602.jpg

  • Like 6
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ce va mai place sa va sicanati si sa va intaratati cu batul printre gard. :tamp:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Citind postarile de mai sus, am simtit un gust amar si in minte mi-a venit o memorabila poezie scrisa de Virgil Carianopol.

            TUTUROR

          Vine-o vreme, vreme-adevarata,
          Cand dureri si visuri si iubiri,
          Tot ce-ati si-ati adunat in viata,
           Toate se prefac in amintiri.
    Vine-apoi timpul de le-aduna,
    Si le spala-n fluviul lui spumos,
    Pana ce din ele, din oricare,
    Nu ramane decat ce-i frumos.
        Luati aminte, toate pierd odata,
        Nu veti mai putea sa le priviti.
        Faceti-va amintiri, prieteni,
        Unde sa aveti sa le gasiti.
   N-asteptati, strangeti-le pe cale,
   Din orice iubire sau pustiu.
   Cine n-are amintiri de tanar,
   O sa fie singur mai tarziu.

                  De Virgil Carianopol

Nu e nici o rusine sa spui, imi pare rau si iarta-ma!

  • Like 3
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 1 oră, Mircea a scris:

Nu e nici o rusine sa spui, imi pare rau si iarta-ma!

:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Vă doresc o vacanta minunata

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

:OK::bravo:Adevarul ca ma roade  invidia :tamp::tamp:

Petrecere frumoasa in continuare!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Sambata dimineata trag o fuga pe la voi sa va salut :default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Sper sa particip și eu cât mai curând la o ieșire din asta de iarnă. Distracție plăcută. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Amr 2 ore , in Bucale ploua rau sper ca la munte ninga . 

Tuica fiarta a mai ramas??

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

:neatza!: tuturor! :salutare!:

A nins putin in dimineta asta, nu mai bate nici vantul, e superba vremea...:coffee:

 

20180208_080022.jpg

20180208_075859.jpg

20180208_080120.jpg

  • Like 7
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Vacanță placută !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Frumos... :OK:

Sunteti cativa si cred ca daca se apropie week-end-ul or sa mai vina...

Distractie placuta ! :salutare!:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

@Daniel P Buna seara!

Am reusit sa peticesc trapa si ne gandeam sa ajungem si noi sambata daca mai sunt locuri. Ne primiti si pe noi? Mai sunt copii?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Opran
      de Alin Opran

       
      Am definitivat planurile de vacanta pe anul acesta, va fi o caltorie lunga din Irlanda pana in Romania (si retur) si va dura peste o luna.
      Nu am un obiectiv anume de atins, tot traseul va fi la inspiratie si va curprinde traversarea catorva tari si zone pe care ni le dorin sa le (re) vedem. Vom traversa cu ferry in Tara Galilor si vom petrece ceva timp in Peak District, zona Rezervatie naturala. Posibil sa urcam in Scotia daca vremea va fi favorabila.
       
      Va urma eterna traversare cu ferry Dover-Calais unde ne vom opri o zi la buna noastra prietena, Mrs. Marie care are o ferma si unde am fost asa de bine primiti anul trecut 
       
      Vom continua cu coasta de vest a Frantei indreptandu-ne catre Andorra si Barcelona. Vom continua cu Coasta de Azur cu oprire din nou in St. Tropez unde ne vom reintalni cu prietenul Daniel (roman) care este administratorul unui frumos camping. Va urma drumul catre Milano si trecerea catre Elvetia cu oprire initiala la lacul Como. De acolo va urma vizitarea Liechtenstein si traversarea Austriei prin Alpii austriei. Mai departe Ungaria si in final, Romania cu destinatia Bucuresti.
       
      Cam asta e traseul propus, cca 5 mii km doar la dus:
       

       
      Binenteles ca vor fi modificari de traseu functie de vreme si imprejurari sau datorita unor locuri pe care ni le propunem sa le vedem adhoc.
      Momentan mai am de terminat niste maruntiruri la camper si sa fac una-doua iesiri de proba aici in Irlanda. Si binenteles sa-i fac o revizie completa de ulei, filtre, lichide 
       
      Va tin la curent 
    • Mihai Pencea
      de Mihai Pencea
      Părinții mei ne-au inspirat de mult un vis in care era vorba de o rulota. Au trecut anii, si eu si fratele meu avem copii si familiile noastre. Am fost crescuți si educați sa credem in familie si sa ne iubim soțiile și copii si NICIODATA sa nu renunțăm la visele noastre. De data aceasta ei au fost finanțatorii acestui vis (asa cum au mai finanțat si alte vise ale noastre, si asa cum si noi vom finanța visele copiilor nostri) si au achiziționat rulota Fendt Joker (nu stiu ce număr ca inca învățam despre rulote) din 1996 cu 4 locuri de dormit si 2 zone. Rulota a fost la o familie din Cluj timp de 7 ani. Aceștia au avut grijă de rulota asa cum nimeni nu putea sa o faca mai bine. I-au adus toate îmbunătățirile necesare si au fost foarte amabili, si cand zic foarte amabili, chiar am rămas plăcut surprins să cunosc astfel de oameni (in topicul unde am anunțat că vrem sa cumpărăm rulota, am detaliat mai mult procesul) si ne-au facut toata inițierea necesară pentru a merge în siguranță și cu plăcere in orice vacanță. 
      Din 30 mai vom începe prima aventură pe 6 roti si va fi la noi in tara, pe la mare, pe la munte si sa vedem ce se mai ivește. Suntem amatori de natură si cort, dar pot sa zic ca de abia acum suntem liberi in natura in cel mai bun confort. 
      Sa auzim de bine si cu siguranta o sa va bazai mult si bine pana le învăț pe toate in alte rulotismului:)). Ma bucur ca am dat aici doar peste oameni faini si cred ca daca fiecare dintre noi vom inspira generațiile următoare si pe cei din jur, vom avea tot mai multi oameni faini in frumoasa noastră țară. 
      Vânt din spate si cum zice Florin Piersic, "va doresc vouă tot ce îmi doresc si mie, dar inzecit"



    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Pentru că mi-am dorit foarte mult să ies cu rulota și iarna și pentru că am o nouă rulotă cu care pot face acest lucru, m-am hotărât și planificat cu mult timp înainte să ies cu rulota la ski, în stațiunea Vatra Dornei.
      A fost o idee foarte bună, totul a funcționat perfect! Nu am avut nicio problemă.
       
      Iată aici prezentarea. Sper să vă placă. Pentru idei/ lămuriri/ sugestii/ întrebări etc vă stau la dispoziție.
       
       
       
       
    • Adi Aloman
      de Adi Aloman
      Este putin folosit si arata foarte bine. Cortul provine de pe o rulota Chateau Cantara 495C. Nu are pete, rupturi sau alte defecte. Materialul e solid si rezistent la vant.
      Vine insotit de bete, husa bete, ancore, husa ancore, perdele detașabile. Marele avantaj este ca are fusta si poate sa fie folosit si iarna. 
      Lungimea snurului care intra pe sina este de aprox. 8.4 metri. 
       
      Pret 250 euro, cu precizarea la apelare ca sunteti de pe forum. 










    • Daniel P
      de Daniel P
      Dragi colegi
      Astăzi 16 octombrie, se implinesc fix 25 de ani de la cununia religioasă care a avut loc pe 16 oct. 1994. Un sfert de secol 
      Motiv pentru care, am hotărât să marcăm evenimentul cum se cuvine, organizând o petrecere la Letca Nouă, ce va dura 4 zile și 4 nopți, alături de rude, colegi si prieteni rulotiști. 
      Va exista si o mică slujbă la biserică sâmbătă la ora 13.00,  ținută în costume naționale, preparate traditionale de sezon gătite la fața locului, ( ciorbe și sarmale la ceaun, pastramă, gratar, mititei ), multă distracție și voie bună. 
      Vremea se anunță superbă, așa că vom da startul mâine seară, joi 17 octombrie, și vom încheia luni .  
      Țineți aproape! 
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.