Draghiciu Dumitru

Despre motor

60 postări în acest subiect de discuţie despre Despre motor

Despre motor

Drinovan Ovidiu

Cuplu este de 3 ori mai mare (126+126+126=378nm aproape 400nm) la diesel de 2, 2l, fata de cel de la benzinar de numai126nm!

Deci, cuplu la un motor e mai important, cand este vorba de a tracta ceva!

La fel in cazul masinii tale te ajuta cuplul bun oferit de motor si din cauza asta poti trage cu usurinta rulota(la177cp ai si un cuplu pe masura)!

Freelander 2.

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Iofciulescu
La 1/13/2018 la 18:53, Mihnea Stoenescu a scris:

Eu am fost de mai multe ori la Galbenu, Petrimanu si pe toata "Strategica". Cu ARO 243 echipat offroad. Sunt trasee fara dificultate (pentru masinile din club) pe care le numim "de socializare", la care participa si familiile. Daca nu se strica drumul pe zona Oltetului (Polovragi - Curmatura) de catre puhoaiele din iunie 2015, ar fi fost un traseu accesibil chiar si cu Dacia din dotare  (este si ea inaltata putin). Sunt, intr-adevar zone turistice incantatoare.

Pai cand organizati ca veau si eu ? :D

Link către postare
Mihai Ciprian

Eu zic caci conteaza mult cuplul oferit de motor iar dizelul e in avantaj mai mereu la aceeasi capacitate. Conteaza mult si ce ii comanda soferul motorului caci daca nu stie sa conduca pe transalpina si pierde cuplul fiind nenevoit sa schimbe in treapta inferioara ... atunci apare senzatia de a nu se putea tine dupa mine.

Spun asta si sustin cu tarie ca experienta cu masina pe care o cunosti conteaza cel mai mult. 

Eu ma dadeam pe transalpina cu un peugeot 307 2.0 140cai standard (180cai modificat) si mergeam in treptele 2 si 3. Masina era incarcata full si eram 5 in masina dat tot scartaiau cauciucurile la acceleratia in curbe cu tot controlul calculatorului. Depaseam in rampa intre curbele acelea de 170 grade si aveam forta datorita cuplului mare deoarece eram si incarcat dar si calutii contau.

Acum cu fordulelul asta nu mai pot ajunge la vitezele respective pe acelasi traseu si nici puterea nu e acelasi... acum am 90 cai diesel iar in comparatie cu opelul sotiei de 110 cai benzina, ma descurc mult mai bine cu dizelul pe transalpina decat cu benzinarul. Viteza de deplasare este net superioara iar consumul mai scazut in comparatie cu cea pe benzina. 

In ambele situatii masinile erau incarcate cu aceeasi oameni si cam acelasi bagaj iar soferul era acelasi ;)

Ca si concluzie, pe traseul transalpina conteaza sa cunosti cat decat drumul, sa stii cand sa franezi si cand sa accelerezi in functie de ce motor conduci, diesel ori benzinar.

Stilul de sofat si cunostintele despre motor ( la ce turatii ai cuplu mare) face toata diferenta.

Un exemplu concret: degeaba ai benzinar cu 180 cai si vrei sa urci cu 1500 ture, situatia se schimba daca ai 3500 ture si in loc sa moara ca in varianta anterioara, masina accelereaza.

La diesel accelereaza sigur si la 2500 ture caci are cuplul spre maxim.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

• Like 1

Link către postare
Mihai Ciprian

Acum nu ma apuc sa concurez pe transaplina cu nea' Miti, eu cu rulota de 1300kg cu fordul meu de 90 cai si el cu 170 cai pe benzina si rulota mai usurica ... eu pot sa merg maxim cu 40km/h atat la urcare cat si la coborare...

• Like 1

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Ciprian vezi ca ti-am trimis un mesaj pe privat

Link către postare
Draghiciu Dumitru

rulota mea are 1450 kg fara apa in rezervor dar am punte Knott de 1800 kg

Link către postare
Radu Ionescu

nu stiu de ce felul cum a evoluat topicul acesta imi aminteste de imaginea:

egffx56bj2kz.jpg

• Like 3
  • Upvote 1

Link către postare
Costica V.

:amuzat:    :amuzat:   :amuzat:

Link către postare
Mihnea Stoenescu
La 1/20/2018 la 17:57, Gabriel Iofciulescu a scris:

Pai cand organizati ca veau si eu ? :D

De obicei, pe la sfarsitul lunii iulie. Sper sa nu se contramandeze cum a fost acum 2 ani...

• Like 1

Link către postare
George M.
La 1/12/2018 la 23:07, Flavius Ivan a scris:

Iar daca se baga taxa de poluare si dupa cantitatea de noxe emise de motor ...... acel xxx g/km ..... sigur dispari tot inaintea mea!

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/rezultate-devastatoare-pentru-testele-de-emisii-ai-marilor-producatori-auto-germani-870602

https://www.theguardian.com/business/2018/jan/29/vw-condemned-for-testing-diesel-fumes-on-humans-and-monkeys

De la teutoni... cu incercarile lor disperate de a impune diesel ul cel "curat" ...

"... au inhalat gaze de eşapament emise de masinile noi aveau căile respiratorii mult mai inflamate faţă de cele care fuseseră expuse emisiilor maşinilor mai vechi. "

• Like 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.