Draghiciu Dumitru

Despre motor

51 postări în acest subiect de discuţie despre Despre motor

Despre motor

Draghiciu Dumitru

Am tot vazut pe forum multe referiri la cuplu motor. As dori sa spuneti parerea  dumneavoastra despre ce este mai important la un motor care trage o rulota sau autorulota. Culpul motor sau puterea motorului?

 

A nu se discuta despre motoare diesel sau benzina, discutam la modul general...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Culpu 60%, putere 40%, zic eu. Si nu poti elimina diferentele intre diesel si benzina. Detin si o masina pe benzina, are 95 CP si doar 118 Nm. Un diesel la puterea asta are dublu cuplu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

totusi puterea motoarelor se masoara in cai putere nu in cuplu. Adica un motor cu un cuplu de 240 care are 140 cai trage mai bine ca un motor care are 200 cuplu si are 180 cai.Puterea este data de cuplu si turatie.

 

Asa cum zici tu amandoua au 95 cai deci ca putere sant la fel. Crezi ca 95 cai de la diesel nu sant la fel ca cei 95 cai dela benzina. Cai sant cai aceiasi unitate de masura. Si cuplu este in aceiasi unitate de masura la cele doua masini. Deci motorul cu mai multi cai trage mai bine ca motorul cu mai putini cai logic. Una este sa ai 100 cai sau 200 cai chiar daca cuplu este diferi la cele 2 masini.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Ca parere personala, raportul 125 CP/ 180 Nm, mi se pare ok.  Nu mi-e ok raportul care se apropie de 1/1 putere/cuplu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si tot ca parere personala si proprie: difera aceiasi cai putere in functie de motor (de capacitate, mai exact). pot fi egali, ca numar, caii putere: ponei sai cai de munte, frumosi, de tractiune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
20 minute în urmă, George M. a scris:

 

Perfect adevarat ! Diferenta de cuplu benzina/ motorina provine de la presiunea mai mare in cilindrii.

Nu de la presiune ci de la raportul de compresie. Presiunea in cilindri creste de la supraalimentare. (turbosuflanta). La benzina este motor aspirat si compresia este mai mica decat la diesel . La diesel trebuie compresie pana amestecul aer motorina se autoaprinde.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

pana la urma motorul cu mai multi cai trage mai bine ca motorul cu mai putini cai sau nu. Asta este intrebarea.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Categoric, pentru un autovehicul cu putere uzuala (cam pana la 90KW) utilizat pentru tractiune, cele mai importante caracteristici sunt cuplul motor si cuplul la roata. Bineinteles ca cele doua se conserva (ajustare cu randamentul transmisiei). Am mentionat si cuplul final (cel mai important, dupa parerea mea) pentru a pune in valoare importanta ierarhizarii rapoartelor de transmisie ale CV si dotarea automobilului cu reductor (in mod obisnuit cu 2 trepte). Un motor care dezvolta un cuplu mare la turatii reduse (a se vedea motorul Diesel) este superior la confortul in conducere, date fiind elasticitatea lui la schimbarea treptelor de viteza si repriza de care este capabil la accelerari. Ambreiajul va fi decuplat si "patinat" mult mai rar. Pentru automobilele dotate cu MAS utilizate la tractiune, pentru a nu ne face prea des de "lucru" cu ambreiajul, consider neaparat necesara existenta reductorului. Reamintesc ca nu ma refer la automobilele supradimensionate  sau de constructie speciala, pentru care tractarea unei rulote este o "jucarie" (mai greu accesibile celor mai multi). Deasemenea stim cu totii ca la tractarea unei rulote, in general, nu se practica viteze mari de deplasare din motivele legale si tehnice cunoscute.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Bine un exemplu practic. Asta vara  am facut transalpina. Un Kia sportage diesel de 2l mai nou 3-4 ani si eu un Freelander 1 din 2002 de 2, 5l pe benzina si gaz. Kia cred ca are 140 cai si eu am 177 cai. Pana in varf nu s-a putut tine dupa mine Kia si aproape ca i-a fiert apa in motor. Eu fiind pe gaz. Rulotele aproape la aceiasi greutate eu avand in plus minim 100 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

 

Kia                         373 Nm/1500-2500 rpm.                 140 HP/4000rpm

Frelander 1          240 Nm/4000 rpm                             177 hp/6500 rpm.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Din ce stiu eu, daca gresesc corectati-ma.

Pentru a obtine efectul de propulsie, motoarele pe benzina sunt turate mai mult, asa functioneaza ele, se poate explica dar se poate intelege si in lipsa. In consecinta nu au nevoie de un cuplu mare si chiar ar fi mai greu constructiv sa invarta repede diametre mari de arbore cotit (caz in care ar avea si cuplu mare). La diametru ma refer la distanta dintre axul de rotatie al arborelui cotit si punctul de aplicatie al fiecarei biele pe el. Pentru acelasi efect de propulsie, dieselul, constructiv, toarce la turatie mai mica dar e capabil sa invarta arbori cotiti mai mari in diametru. Egalizarile pentru viteza (doar si benzinarele si dieselurile trebuie sa prinda viteze comparabile de deplasare) se fac in cutiile de viteze. Egalizarea vitezei insa nu reuseste sa egalizeze si cuplul motor, ramanand un plus pentru dieseluri care se simte in mers. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 5 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

A nu se discuta despre motoare diesel sau benzina discutam la modul general

 

Nu se poate discuta in general despre motoare diferite ....

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 1 oră, Draghiciu Dumitru a scris:

Bine un exemplu practic. Asta vara  am facut transalpina. Un Kia sportage diesel de 2l mai nou 3-4 ani si eu un Freelander 1 din 2002 de 2, 5l pe benzina si gaz. Kia cred ca are 140 cai si eu am 177 cai. Pana in varf nu s-a putut tine dupa mine Kia si aproape ca i-a fiert apa in motor. Eu fiind pe gaz. Rulotele aproape la aceiasi greutate eu avand in plus minim 100 kg.

 

La acest exemplu iti dau acelasi raspuns ...... 

 

Cuplul motor este acea forta care te ajuta sa parcurgi o rampa, iar puterea este forta care te ajuta sa traversezi acea rampa mai repede."

 

Ca nu s-a putut tine dupa dumneata sunt convins ..... dar cu siguranta el putea trage o greutate mult mai mare pina in varf, cu o viteza mica .... totusi ca "aproape i-a fiert apa in motor" unei Kia 2.0 diesel din 2013-2014, tinandu-se dupa un freelander pe gaz, pe transalpina, cu aceeasi greutate in spate (aproximativ) asta nu o cred decat daca o vad!

La varsta matale chiar nu ma gandeam sa te pasioneze asa mult VITEZA!

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Eu zic sa deschizi un topic si cu consumul celui cu Kia in comparatie cu dumneata, la acea URMARIRE de pe Transalpina! 

 

Sau asta nu conteaza ca esti pe gaz si ai impresia ca te costa mai putin acea URMARIRE de pe Transalpina! 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Parerile sunt impartite, fiecare vede in felul lui si din "pozitia" lui chestia asta cu cuplul si cp .... nu ne putem lua toti masini cu motoare 2.5 benzina, sa ii punem gaz ca sa urcam repede Transalpina .... poate unii vor sa o urce mai incet sa mai vada si peisajul!

Fara nici o intentie de misto .... ai fost marinar, ai mers doar incet cu navele de mare tonaj si acum ai problema asta cu VITEZA?

Sper sa nu te superi pe mine ...... :default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cand ai rulota urcam un deal si vedem ce poate masina ta si masina mea. Eu spun ca nu conteza decat caii putere cine are mai multi trage o greutate mai mare si mai repede.

Crezi ca daca urci cu viteza intaia un deal consumi mai putin decat cu o masina in viteza a treia.Eu nu am spus de viteza am subliniat ca masina mea a tras mai bine la deal.

 

Diferentele intre motoare pe benzina si cele diesel este alta poveste. Dar ce castiga la consum motorul diesel pierde la intretinere. Presiuni mari, temperaturi mari si uzuri mari nu mai vorbesc de poluare la diesel. Daca o sa se plateasca taxa la poluare foarte multe masini diesel dispar.

 

Cand o sa vezi cat consuma masina cu rulota te sperii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
4 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Eu spun ca nu conteza decat caii putere cine are mai multi trage o greutate mai mare si mai repede.

 

Da, dar nu toti au masini cu 2500 cm cubi .....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Acum ai luat-o pe intretinere, uzura si poluare?

8 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Eu nu am spus de viteza am subliniat ca masina mea a tras mai bine la deal.

 

Ai spus ca nu s-a putut tine dupa dumneata! ..... nu ca a tras mai bine ....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
9 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Daca o sa se plateasca taxa la poluare foarte multe masini diesel dispar.

 

Cred ca daca se baga taxa dupa non euro, euro 1, euro 2, euro 3, euro 4, euro 5, euro 6  ...... dispari dumneata inaintea mea!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
13 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Daca o sa se plateasca taxa la poluare foarte multe masini diesel dispar.

 

Iar daca se baga taxa de poluare si dupa cantitatea de noxe emise de motor ...... acel xxx g/km ..... sigur dispari tot inaintea mea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Acum nu mi-ai raspuns .... ai fost marinar, posibil inginer mecanic, sef mecanic, mecanic, pe partea de motoare nave?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu nu am fost marinar si nici inginer mecanic

 

Dar a-m desfacut motoare la viata mea si am lucrat cu tot felul de masinari de la pompe, turbine, compresoare cu turbina cu piston cu membrana cu surub, generatoare , cuptoare schimatore de caldura, coloane de distilare etc.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Flavius imi pare rau ca nu ti-am spus, nu sant Constantean sant din Paulesti Prahova.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
16 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Flavius imi pare rau ca nu ti-am spus, nu sant Constantean sant din Paulesti Prahova.

 

Nu are importanta ... intrebarea mea era alta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
28 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Nu nu am fost marinar si nici inginer mecanic

 

Dar a-m desfacut motoare la viata mea si am lucrat cu tot felul de masinari de la pompe, turbine, compresoare cu turbina cu piston cu membrana cu surub, generatoare , cuptoare schimatore de caldura, coloane de distilare etc.

 

 

Scuze .... acum am vazut raspunsul ..... dar de unde ideea asta ca un motor pe benzina e mai bun la tractarea unei rulote in detrimentul unuia diesel, indiferent de cmc, cp, cuplu, pret, intretinere, poluare, si ce mai vrei dumneata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.