Vamanu Dan

Accident rulota

19 postări în acest subiect de discuţie despre Accident rulota

Accident rulota

Vamanu Dan

Buna ziua.nume le meu este Dan si sunt nou pe forum.Am cumparat o rulota din Anglia.dar spre ghinionul meu cand am venit acasa pe la Vaslui ai intrat un tir in mine cu nr de moldova si a botit rulota partea stanga fata.pun poze.vasi ruga daca stiti pe cineva care repara rulote s-au cum a-:default_109:si putea face.va multumesc

IMG_20171222_144255.jpg

IMG_20180104_123552.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

In cazul asta, daca e vinovat soferul tirului oare se poate face reparatia pe RCA-ul lui, bineinteles, daca ai putut sa-l mai opresti si sa vorbesti cu el!

Te intreb, ca ceva asemanator mi sa intamplat si mie pe Valea Oltului! Un sofer de tir suparat ca merg prea incet cu 50-60km/h pe un drum destul de rau pe serpentine si in urcare, asta pe la ora 2 noaptea, s-a gandit ca ar fi bine sa ma scoata de pe sosea! Dupa ce m-a depasit pe o portiune cu banda dubla pe sens, a tras mult dreapta, dupa ce capul tractor a trecut de masina mea! Eu am apucat sa franez destul de brusc si sa evit coriziunea intre remorca lui si parapetul din dreapta!

 Sincer nu ma asteptam, luandu-ma prin surprindere!

Acum nu cred sa aibe asiguratorul in lista lui vre-un service care sa repare rulote! Asa ca in cazul nostru a rulotistilor probabil reparatia se face pe bani nostri!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vamanu Dan
12 minute în urmă, Drinovan Ovidiu a scris:

In cazul asta, daca e vinovat soferul tirului oare se poate face reparatia pe RCA-ul lui, bineinteles, daca ai putut sa-l mai opresti si sa vorbesti cu el!

Te intreb, ca ceva asemanator mi sa intamplat si mie pe Valea Oltului! Un sofer de tir suparat ca merg prea incet cu 50-60km/h pe un drum destul de rau pe serpentine si in urcare, asta pe la ora 2 noaptea, s-a gandit ca ar fi bine sa ma scoata de pe sosea! Dupa ce m-a depasit pe o portiune cu banda dubla pe sens, a tras mult dreapta, dupa ce capul tractor a trecut de masina mea! Eu am apucat sa franez destul de brusc si sa evit coriziunea intre remorca lui si parapetul din dreapta!

 Sincer nu ma asteptam, luandu-ma prin surprindere!

Acum nu cred sa aibe asiguratorul in lista lui vre-un service care sa repare rulote! Asa ca in cazul nostru a rulotistilor probabil reparatia se face pe bani nostri!

Masina si rulota au numere de anglia soferul de tir a oprit am fost la politie in vaslui si am facut toate doc necesare, momentan am gasit corespondentul firmei de asigurari din moldova are sediul in bucuresti.a venit un evaluator si a constatat daunele de la rulota si masina, pare sa fie totul ok, masina o bag in servis sap viitoare, o repara ei din bani lor si dupa aia iau ei banii de la asigurare di moldova, pentru rulota, am facut un alt act de vanzare cumparare ca  din anglia am avut doar o chitanta, si au spus ca e ok .au pus dauna de 2000 de euro, momentan astept, sper sa fie bine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vamanu Dan
Chiar acum, Vamanu Dan a scris:

Masina si rulota au numere de anglia soferul de tir a oprit am fost la politie in vaslui si am facut toate doc necesare, momentan am gasit corespondentul firmei de asigurari din moldova are sediul in bucuresti.a venit un evaluator si a constatat daunele de la rulota si masina, pare sa fie totul ok, masina o bag in servis sap viitoare, o repara ei din bani lor si dupa aia iau ei banii de la asigurare di moldova, pentru rulota, am facut un alt act de vanzare cumparare ca  din anglia am avut doar o chitanta, si au spus ca e ok .au pus dauna de 2000 de euro, momentan astept, sper sa fie bine

Urmeaza sa primesc banii a spus ca asigurarea nu o repara

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Ce stiu eu, ca fiind un bun in reparati de genul asta, este colegu @Cristian Ionita din Bucuresti!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Eu sunt electronist si pot ajuta doar la ce tine de meseria mea... 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Vamanu Dan   Camperland Comanesti, găsești toate datele pe net. E si aproape de Iași. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Parerea me este ca daca primesti 2000E in mina sa iti cauti alta si asta o dezmembrezi si iti mai scoti ceva bani de pe ea! Numa sa capeti banii pe ea si sa iti lase tie rulota avariata.

Am un amic ce a avut un incident cu rulota si asigurarile de la noi lau prostit ca ii dau banii pe ea ca fiind dauna totala, lau plimbat pe la service dupa foi de constatare devize de lucru etc si nu iau mai dat nimic pina la urma. Acum se judeca dar ...... totul dureaza si a reparato el  pe banii lui.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu
în urmă cu 1 oră, Cristian Ionita a scris:

Eu sunt electronist si pot ajuta doar la ce tine de meseria mea... 

Scuze  @Cristian Ionita te-am confundat cu  @Ionut C. ! De el stiam!:default_109:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Subscriu la opinia lui Augustin, daca primesti acesti bani iei alta rulota, nu merita sa o repari  pe aceasta. Pana atunci, protejeaza-o cu o prelata sa nu ploua in ea.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

2000 euro plus banii din dezmembrare iei alta poate mai buna !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vamanu Dan

Buna ziua,

am primt raspuns de la asigurare, si urmeaza sa-mi faca transfer de bani pentru rulota pentru reparatie in regie proprie.

Stie cineva unde pot gasi sina pentru rulota cort din Anglia? Este aceea sina care a fost indoiata in accidentIMG_20171222_144250.jpg.5d8c3924ea75b877cb73567b60967bb1.jpg

La 11.01.2018 la 15:23, Vamanu Dan a scris:

Urmeaza sa primesc banii a spus ca asigurarea nu o repara

 

IMG_20180206_121254.jpg

IMG_20171222_144245.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

E posibil sa cumperi tu piesele si sa paltesti manopera, iar apoi sa le ceri cam cat a costat totul sau iti ofera suma stabilita? Ma intereseaza ca idee cu se procedeaza!

Oare la exis.ro nu este!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vamanu Dan

Fac totul in regie proprie, stabilesc ei o suma cand a venit evaluatorul  de la asigurare a pus dauna de 2000 de euro, asigurarea e din moldova, masina a fost dusa in servis si a fost reparata pe asigurare, acuma astept bani pe rulota in regie proprie, am vorbit la asigurare si au spus ca in doua saptamani imi trimit bani in cont, acuma nu stiu daca sunt 2000 de euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 4 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

E posibil sa cumperi tu piesele si sa paltesti manopera, iar apoi sa le ceri cam cat a costat totul sau iti ofera suma stabilita? Ma intereseaza ca idee cu se procedeaza!

 

De obicei, de la inceput iti vireaza in cont suma stabilita pe care o folosesti singur. Cel putin asa este la Allianz-Tiriac.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 6 ore, Vamanu Dan a scris:

sina pentru rulota cort din anglia

Exis, Motorhome, Varza Istvan (Targu Secuiesc) 0744307225

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Succesc! Sa o termini cu bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 2/6/2018 la 16:42, Drinovan Ovidiu a scris:

E posibil sa cumperi tu piesele si sa paltesti manopera, iar apoi sa le ceri cam cat a costat totul sau iti ofera suma stabilita? Ma intereseaza ca idee cu se procedeaza!

Oare la exis.ro nu este!

Asiguratorul in baza unor devize de lucrari sau estimari, in regie proprie iti vireaza suma respectiva.

Nu il intereseaza ca pe tine te costa mai mult sau mai putin. De regula dau mai putin decat valoarea devizelor din service.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.