Angel

Posibilitate de tractare?

32 postări în acest subiect de discuţie despre Posibilitate de tractare?

Posibilitate de tractare?

Angel

Buna, tuturor. Am luat o rulota Burstner, are greutatea de circa 800 kg pe acte , probabil cu ce mai are prin ea ajunge sau trece de o tona. Trebuie sa o aduc in tara pe roti si masina pe care as avea-o oarecum disponibila sa o tractez ar fi un opel astra G din 2002 , motor 1.7 TDi (diesel). Motorul asta are numai 75 de cai din cate stiu eu  si mi-am pus problema daca masina asta are suficienta putere sa tracteze o rulota de greutatea asta 1700 de km pana in tara. Daca mai are cineva astra G  1.7 tdi si a incercat sau a mai tractat rulota cu o astra G , va rog sa imi confirmati daca se poate tracta , daca e capabila o astra G sa traga o rulota de 4 m si circa 800 kg spre o tona. Va multumesc anticipat pentru amabilitate si raspunsuri. Un an cat mai bun tuturor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Barac Augustin

Eu spun ca poti sa vi cu ea atita vreme cit masina nu are prbm. tehnice.Nu o sa zbori cu ea dar trebuie sa vi fara probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cel mai bine verifica aici ce rulota poti sa tragi cu masina care o vrei

 

https://towcar.info/GB/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
56 minute în urmă, Angel a scris:

Buna, tuturor. Am luat o rulota Burstner, are greutatea de circa 800 kg pe acte , probabil cu ce mai are prin ea ajunge sau trece de o tona. Trebuie sa o aduc in tara pe roti si masina pe care as avea-o oarecum disponibila sa o tractez ar fi un opel astra G din 2002 , motor 1.7 TDi (diesel). Motorul asta are numai 75 de cai din cate stiu eu  si mi-am pus problema daca masina asta are suficienta putere sa tracteze o rulota de greutatea asta 1700 de km pana in tara. Daca mai are cineva astra G  1.7 tdi si a incercat sau a mai tractat rulota cu o astra G , va rog sa imi confirmati daca se poate tracta , daca e capabila o astra G sa traga o rulota de 4 m si circa 800 kg spre o tona. Va multumesc anticipat pentru amabilitate si raspunsuri. Un an cat mai bun tuturor.

 

Mai bine uita-te in talon si vezi cat poate trage masina .... apoi verifica si in c.i.v., sa nu ai vreo limitare a masei maxime in ansamblu data de producator, la rubrica Observatii (ultima)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angel

ar fi o idee... o sa incerc sa ma uit , insa nu cred ca voi gasi prea multe informatii intrucat masina inca nu are carlig de remorcare , de asta m-am si exprimat in postare ca ”masina pe care as avea-o oarecum la dispozitie”, intentionez sa ii montez un carlig in curând , iar apoi masina nu are carte romaneasca de identitate, ci italiana si nu prea ofera multe informatii...multumesc oricum de sugestie. De asta eu am cerut parerea expresa a unui coleg amabil care are masina tragatoare astra G...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
Chiar acum, Angel a scris:

ar fi o idee... o sa incerc sa ma uit , insa nu cred ca voi gasi prea multe informatii intrucat masina inca nu are carlig de remorcare , de asta m-am si exprimat in postare ca ”masina pe care as avea-o oarecum la dispozitie”, intentionez sa ii montez un carlig in curând , iar apoi masina nu are carte romaneasca de identitate, ci italiana si nu prea ofera multe informatii...multumesc oricum de sugestie. De asta eu am cerut parerea expresa a unui coleg amabil care are masina tragatoare astra G...

 

Cu siguranta si in actele italiene scrie acest lucru (mma remorcabil cu sistem de franare) ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angel

asa ar fi logic , insa nu e tot timpul asa, italienii si legile lor sunt  suciti si anapoda,  de la care te poti astepta la o gramada de tampenii....m-am uitat in carte si au alte denumiri...in fine , masa proprie incarcata a masinii e de 1745 kg , iar masa cu remorca incarcata e de 2895de kg , iar masa proprie goala nici nu spune...apoi pe la alta rubrica spune ceva de masa la remorca de 1150 kg , dar au astia o exprimare de nu intelegi daca se refera la masa proprie a masinii considerata ca o remorca sau se refera la masa remorcabila...naiba sa ii ia...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
2 minute în urmă, Angel a scris:

asa ar fi logic , insa nu e tot timpul asa, italienii si legile lor sunt  suciti si anapoda,  de la care te poti astepta la o gramada de tampenii....m-am uitat in carte si au alte denumiri...in fine , masa proprie incarcata a masinii e de 1745 kg , iar masa cu remorca incarcata e de 2895de kg , iar masa proprie goala nici nu spune...apoi pe la alta rubrica spune ceva de masa la remorca de 1150 kg , dar au astia o exprimare de nu intelegi daca se refera la masa proprie a masinii considerata ca o remorca sau se refera la masa remorcabila...naiba sa ii ia...

 

E foarte exact ce scrie acolo ..... asa scrie si aici .....http://www.cars-data.com/ro/opel-astra-1.7-dti-edition-specs/29359

1150 kg mma remorcabil cu sistem de franare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
acum o oră, Angel a scris:

Am luat o rulota Burstner, are greutatea de circa 800 kg pe acte

 

800 kg greutate proprie sau 800 kg mma? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Ca si paralela (incurajatoare) la situatia ta, pot sa-ti spun ca eu trag cu un VW New Beetle 1.4 - 75 cai - care are in talon MMA de 1150 kg, o rulota cu greutatea goala de 630 kg. si MMA de 970 kg. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angel

scrie numai 840 de kg , la o singura rubrica ...insa v-am spus ca pe verso-ul cartii italiene nu scrie clar la descriere ce masa e , proprie goala sau incarcata , stiu sa citesc in italiana , si identific 2 rubrici  care sa se refere la masa proprie si ambele au scris ”a carico” in descriere caeea ce inseamna ”incarcat”...traducerea mot a mot e 1. masa maxima incarcata tehnic admisibila si nu da nimic , iar 2 . masa maxima incarcata a vehicului in serviciu si da 840 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
4 minute în urmă, Angel a scris:

iar 2 . masa maxima incarcata a vehicului in serviciu si da 840 kg

 

Eu inteleg ca asta ar fi mma-ul rulotei ..... ceea ce inseamna ca o poti trage linistit cu astra G de care ne-ai spus .....

Dar ce model este, mai exact? Poate gasim ceva pe net despre acel model de rulota ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angel

burstner holliday din 90.... sper totusi sa imi raspunda si vreun coleg amabil care a tractat cu astra g 1.7 tdi , ca pe unde merg eu trec din Italia in Slovenia , pe la Gorizia e un urcus in piept de vreo 10 km de numai -numai si imi pun probleme daca 75 de cai sunt de ajuns...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
6 minute în urmă, Angel a scris:

daca 75 de cai sunt de ajuns...

 

Nu caii putere sunt importanti cand tractezi, ci cuplul motor ...... iar adevarul este ca la masina ta cuplul este cam mic ....

Dar daca producatorul spune ca poti tracta 1150 kg stie el de ce spune asta ...... sigur a luat in calcul si faptul ca mai si urci cu ansamblul respectiv, in locuri ca si Gorizia, Transfagarasanul si alte locuri ca astea ...... cu siguranta Transalpina nu a fost luata in calcul ca nu era asfaltata in 2002 cand a fost fabricata masina :default_big_grin:

Iar 10 km de panta la 2000 km sau cati or fi de unde vii tu nu cred ca vor fi o problema ..... pina nu incerci tu singur nu ai de unde sa stii daca sunt sau nu suficienti cei 75 cp si cuplul respectiv ..... eu zic ca daca stii cum sa abordezi acea urcare nu ai probleme!

 

Eu inteleg ca nu ai incredere in ce spune producatorul masinii si vrei ca un coleg amabil care a trecut pe la Gorizia cu un astra G de 75 cp tractand o rulota burstner holliday din 90 cu mma de 840 kg sa iti spuna daca au fost suficienti cei 75 cp?

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angel

sa nu exageram sau sa cadem in derizoriu...sunt slabe sanse sa se intruneasca toate aceste variabile in aceeasi ecuatie...cred ca am spus foarte clar in postarea mea, ca ceream o informatie de la vreun coleg amabil care a tractat cu o astra g o rulota de vreo tona la traversatul unor munti si cum forumul e din Romania am dat si 2 exemple din tara , trecerea din judetul Bihor in Cluj si Tihuta si Mestecanisul....atat, multumesc pentru amabilitate si raspunsuri, si cum dvs nu tractati cu opel ci cu citroen , am mai spus ca ar fi binevenit si un raspuns de la un coleg care tracteaza cu astra g , pentru a intelege cum se comporta direct de la sursa...nu vad nimic rau sau deranjant in abordarea mea. si da , nu ma incred orbeste in ce spun producatorii in general , intrucat se vede ca majoritatea au inteles gresit ”capitalismul” si sunt fara scrupule si predispusi sa iti spuna orice numai sa te convinga sa cumperi toate bunurile fabricate cu programare dinainte cat sa functioneze sau când sa se strice....unde mai pui ca cei 75 de cai sunt pentru masina noua de pe linia de productie , dupa sute ce mii de km nu mai ai toti caii pretinsi in carte . numai bine, multumesc .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Domnul Flavius mai citeste despre cuplu motor si despre cai putere ca sa intelegi despre ce este vorba. Daca dumneata ai cuplu dar ai 105 CP eu nu am cuplu cat al tau dar am 180 CP a cui masina trage mai bine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 7 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Domnul Flavius mai citeste despre cuplu motor si despre cai putere ca sa intelegi despre ce este vorba. Daca dumneata ai cuplu dar ai 105 CP eu nu am cuplu cat al tau dar am 180 CP a cui masina trage mai bine. 

 

Eu zic ca a mea ..... desi e un nonsens sa spui ca la 180 cp nu ai cuplu cat la 105 cp, dar da imi dai un exemplu concret o sa imi retrag "nonsensul" ..... cuplul si puterea sunt in corelatie la un motor .....

"Un cuplu cat mai mare la turatii cat mai joase este ideal pentru economie de carburant, pentru tractarea unei remorci (rulote) sau urcarea unor pante abrupte. O putere mare nu ajuta decat la dezvoltarea unor viteze foarte ridicate, la turatii foarte mari (ceea ce duce la consum exagerat de carburant).

Cu cat cuplul maxim este obtinut la turatii mai joase, cu atat elementele transmisiei (in special ambreiajul) vor fi mai putin solicitate."

Asta a scris un coleg intr-un alt topic si mi-am permis sa il citez ......

 

Iar in acest articol .... https://www.auto-bild.ro/headline/introducere-lumea-motoarelor-puterea-si-cuplul-motor-42600.html ..... concluzia este cea care spune totul, si citez:

"Concluzie:

Cuplul motor este acea forta care te ajuta sa parcurgi o rampa, iar puterea este forta care te ajuta sa traversezi acea rampa mai repede."

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Am tras eu cu Logan de 75cp 1, 5 d o rulota cu mma 1100kg fara probleme !

Daca te ajuta cu ceva !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

De regula se ia in considerare la tractare MMA -ul. Adica MMA- ul rulotei sa fie de maxim 80% din MMA-ul masiniii care o tracteaza

 

 

santas.gif

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

@Angel eu am astra g break de 80 de cai si trag o rulota cu 780 mpa si 1200 mma. Daca ai 75 de cai, e un motor diesel, motor ce dezvolta puteri mari la turatii mici. Merge lejer, doar ca nu vei putea merge mai tare de 90 km/h din cauza aerodinamicii si a riscului de a intra in balans, masa masinii fiind cu foarte putin mai mare decat cea a rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Donul Marius ce puteri mari sa dezvolte daca ai 75 cai. 75 de cai raman 75 de cai  nu ai de unde mai mult asta este maximum ce scoate masina. Cei 75 de cai sant dati de cuplu si turatie si ai 75 nu mai mult. Ca urci dealul cu ea cred dar la 75 de cai gafaie.

 

Asta cu cuplu mare este o poveste, puterea unui motor este in cai si un motor care are mai multi cai este mai bun decat un motor cu mai putini indiferent ca este pe benzina sau diesel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Un benzinar de 75 de cai dezvolta aceasta putere la 5500 de ture in timp ce diesel dezvolta aceeasi putere la 3000 de ture. Am fost destul de explicit in ce am spus mai sus si anume ca dieselul dezvolta puteri mari la turatii mici, nu puteri mai mari decat are motorul.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Domnul Marius ca sa tractezi o rulota iti trebuie putere nu cuplu. Puterea este  data de turatie si cuplu. Daca ai un cuplu de 250 la o turatie de 2200 ai 140-150 cai la un diesel de 2l. La un benzinar de 2.5l ai un cuplu de 200 la 4000 si ai 170-180 cai. Care masina trage mai bine rulota.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Domnilor un tractor u650 are doar 65 cp si cuplu 290N/m până la urmă contează caii sau cuplu:default_big_grin:.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.